• Sal. May 21st, 2024

Fiberglas teknelerde bulunan onarım işlerinin çoğu kozmetiktir. Çatlama veya jelkotun delinmesi ve sıyrıklar ve boya hasarları fiberglas onarımı işlerinin çoğunu oluşturur. Bu tür hasarlarda kalıcı onarımlar yapılabilir. Doğru uygulandığında, epoksi onarımı son derece dayanıklı bir onarım sunabilir.

Hasarı değerlendirme:

Fiberglas onarımı için ilk iş hasarı değerlendirmedir. Etkilerden kaynaklanan sıyrıkları, boyaları ve çatlakları açıklamak kolaydır, ancak esneklik kaynaklı çatlama veya delinme nedenleri açık olmayabilir. Çoğu çatlak yavaş yavaş ortaya çıkar ve zamanla kötüleşir. Bu esnemenin sonucudur ve en olarak katı laminat alanlarında bulunur. Genellikle bir bölme, güverte – kabin eğrisi veya penceresi gibi alanlarda oluşabilir. Kozmetik yüzey onarımına ek olarak, kapsamlı bir onarım genellikle esnemeyi azaltmak için yapısal onarım veya takviye gerektirir.
Bir çatlak ne kadar derine uzanırsa, laminat panelin gücü o kadar azalır.
Onarımın ilk adımı, hasarlı alanı ve hasar derecesini değerlendirmektir:

  1. Sebeplerini belirlemek için çatlakların düzenini ve yerini inceleyin. Eğer desen veya konum esnemeyi gösteriyorsa, belirlemek için panelin iç tarafını inceleyin. Çatlaklar bir darbeden kaynaklanıyorsa, hasarın tüm yüzey boyunca uzanıp uzanmadığını belirlemek yine için panelin iç tarafını inceleyin.
  2. Balmumu, yağ veya küf salma gibi yüzeydeki kirleri temizleyin. En az alanın iki katı büyüklüğünde bir alanı silin. Balmumu ve silikon çıkarıcı, aseton veya başka bir uygun çözücü kullanılabilir. Alanı kağıt havlu ile kurulayın. Çözücü madde buharlaşacaktır.
  3. Onarım için çatlakları açın. Aşağı doğru sıyırmak için bilenmiş bir “V” şekilli alet kullanın. İpucu: keskinleştirilmiş bir delme tipi konserve açacağı 90° ‘ye kadar iyi çalışır. Çatlak kenarlarının eğilmesi, yakın, aralıklı veya çok sayıda alanın tamamını açmada daha etkili olabilir. Katı, hasarsız alana ulaşmak için gerektiği kadar kazıyın veya zımparalayın. Çatlak derinliği hangi onarım yolunu izleyeceğini belirleyecektir.

Küçük Çatlak ve Aşınma Onarımı:

Laminat tabakalarına uzanan küçük çatlaklar ve sıyrıklar olabilir. Kazınmış hasarlı çatlaklar “V” şeklinde bir sıyırıcı ile açılmışsa, onarımı aşağıdaki gibi tamamlayın
Hasarlı alanın yukarıda açıklandığı gibi hazırlanması:

  1. Kenarları kazıyıcı veya 100-grit zımpara ile yüzeyde bulunan toz ve gevşek malzemeyi uzaklaştırın.
  2. Çatlakları epoksi yapıştırıcı ile doldurun.
  3. Daha sonra epoksi reçineyle fıstık ezmesi kıvamında sertleştirerek düzgünce doldurun.
  4. Yüzeyle aynı hizaya getirin ve fazlasını ortamdan uzaklaştırın. Epoksinin iyice kurumasına izin verin.
  5. Alanı pürüzsüz şekilde zımparalayın. Yumruları ve çıkıntıları çıkarmak için 100 lük kağıt zımpara kullanın. 220 su zımparasıyla son haline getirin.
  6. Daha sonra jelkot veya boya ile işlemi sonlandırın.

Bu yazımız ilginizi çektiyse “Yeniden Sızdırmaz Olmak” isimli yazımızı da okumak için Tıklayın…

Bir yanıt yazın

Translate »