Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Korozyon Nedir, Nasıl Önlenir?

Bakım Onarım Kışlama, Tekne Motoru 23 Mart 2020

Korozyon: Çoğunlukla oksijen ile yüzey reaksiyonları nedeniyle metallerin doğal olarak bozulmasıdır. Bu reaksiyon genellikle kimyasal veya elektrokimyasaldır ve su ve ısı varlığı ile hızlanır. Elektrokimyasal veya elektrolitik korozyon, su veya elektrolit oluşturan kimyasalların varlığında farklı metaller arasındaki bir reaksiyonla oluşur.
Maruz kaldıkları sıcak metal, sıcak egzoz gazları ve deniz suyu kombinasyonu düşünüldüğünde, çoğu motorun yıpranmadan çok önce dizel mezarlığına gitmesi şaşırtıcı değildir. Korozyon deniz dizelinin bir numaralı düşmanıdır. Ortalama bir dizelin ömrü boyunca, sahipleri korozyona bağlı arızalara diğer nedenlerden daha fazla para harcayacaklar.
Metallerde Korozyon Belirtileri:
Demir ve Çelik: Kahverengi veya siyah boyama, toz veya pul.
Paslanmaz Çelik: Genellikle oksijenin çok olduğu bölgelerde siyah lekeler.
Alüminyum: Beyaz toz veya alüminyum klorür kristalleri.
Bronz, Pirinç ve Bakır: Yeşil renk veya toz. Şiddetli korozyon, baz metalin çinkosunu giderir ve bakır renkli açık pembe renk bırakır.

Düzenli bakım sayesinde, neredeyse tüm korozyon problemlerinden kaçınabilirsiniz. Sadece iki temel kuralı takip edin: Su ve kimyasalların çıplak metalle temas etmesini önleyin ve farklı metalleri birbirinden uzak tutun.

Metal yüzeyleri korumanın en basit yolu, iyi bir boya tabakası ile deniz motorlarında yaygın bir uygulamadır. Ne yazık ki, normal aşınma ve yıpranma ve rutin bakım, hızlı bir şekilde korozyona uğrayan çıplak metali açığa çıkararak sıkıntı yaratır. Sadece boya kapsamına güvenmeyin.

Korozyon Önleyiciler: Ek koruma için yumuşak, koruyucu, su itici yağ veya balmumu tabakası şeklinde koruyucular kullanabilirsiniz. Çeşitli inhibitör markaları vardır. Daha ince yağlar kısa süreli koruma için iyi bir kapsama alanı sağlar; uygulaması ve çıkarması kolaydır ve iyi boya koruma ve korozyona sahip lekesiz motorlar için en uygunudur.

Daha kalın, ağır hizmet korozyon önleyiciler çok daha dayanıklı koruma sağlar ve aşınmış bileşenlerin üzerine bile uygulanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Teknede Sızdırmazlık için Ne Kullanmalıyım?

  Tarafından AÇIK 31 Mart 2020 - 0 Yorumlar

  Bir tekne mağazasına giriyorsunuz ve onlar, raflarda duran, çöp kutularında yığılmış ve raflarda asılı düzinelerce farklı kartuş ve tüp var. Tanrım, kaç çeşit deniz sızdırmazlık maddesi olabilir? Aslında 3 tane malzeme size yeterlidir. Bu üçünü anlayın ve seçim sürecini halledin. POLİSÜLFİT: Polisülfit, deniz dolgularında İsviçre çakısı gibidir; neredeyse her şey için kullanabilirsiniz. Genellikle Thiokol (polisülfit […]

 • Teknede Sızıntılar...

  Tarafından AÇIK 31 Mart 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede sızıntılar hep sinsidir. Aylar veya yıllar boyunca gözetimsiz bırakılan küçük bir sızıntı, onarılması binlerce liraya mal olacak hasara neden olabilir veya onarımları kendiniz yaparsanız sayısız saat alabilir. Sonuçta ortaya çıkan, sızıntı yapan yerlerin altında bozulmuş iç vernik, gövde-güverte birleşimindeki damlamalardan küflenmiş döşemelik, “gizemli” yağmur suyu girişinden gelen sorunlu bir kamara tabanı. Bu sızıntılardan en […]

 • Kazık Bağı

  Tarafından AÇIK 21 Mart 2020 - 0 Yorumlar

  Kazık Bağı (Clove hitch): Ters olarak yapılmış iki mezevoltanın yan yana getirilmesiyle yapılan bir bağdır. Çabuk yapılması, fora edilmesindeki kolaylığı, çözülme güçlüğü nedeniyle gemicilikte çok kullanılan bağlardan biridir. Seren, anele, mapa gibi yuvarlak veya yuvarlağa yakın bir nesneye bağlamak için de en uygun sayılır. Deniz araçlarının parimalarını sahilde herhangi bir yere bağlamak, bir halat çımasını […]

 • Teknede Et Seçimi ve Pişirme

  Tarafından AÇIK 21 Mart 2020 - 0 Yorumlar

  ET SEÇİMİ: Bir seyir için et seçmek, ev kullanımı için satın almaktan farklıdır. Kıyıda bir parça et satın alındığında, genellikle belirli bir tarif düşünülerek satın alınır. Bir teknede bir veya birkaç parçanın çeşitli farklı yemeklerde servis edilmesi gerekebilir. Evde atık ciddi bir husus değildir, bu nedenle ayıklama gerektiren veya kemik içeren kesimler satın alınabilir. Buzdolabındaki […]

 • Tekne Motoru Neden Durur?

  Tarafından AÇIK 27 Mart 2020 - 0 Yorumlar

  Bu yazıda tekne motorunun neden birden durduğunu ya da hızlanmanın yavaş olmasının nedenleri hakkında bilgi edinebilir, olası nedenleri görebilirsiniz.