• Sal. May 21st, 2024

Korozyon: Çoğunlukla oksijen ile yüzey reaksiyonları nedeniyle metallerin doğal olarak bozulmasıdır. Bu reaksiyon genellikle kimyasal veya elektrokimyasaldır ve su ve ısı varlığı ile hızlanır. Elektrokimyasal veya elektrolitik korozyon, su veya elektrolit oluşturan kimyasalların varlığında farklı metaller arasındaki bir reaksiyonla oluşur.
Maruz kaldıkları sıcak metal, sıcak egzoz gazları ve deniz suyu kombinasyonu düşünüldüğünde, çoğu motorun yıpranmadan çok önce dizel mezarlığına gitmesi şaşırtıcı değildir. Korozyon deniz dizelinin bir numaralı düşmanıdır. Ortalama bir dizelin ömrü boyunca, sahipleri korozyona bağlı arızalara diğer nedenlerden daha fazla para harcayacaklar.
Metallerde Korozyon Belirtileri:
Demir ve Çelik: Kahverengi veya siyah boyama, toz veya pul.
Paslanmaz Çelik: Genellikle oksijenin çok olduğu bölgelerde siyah lekeler.
Alüminyum: Beyaz toz veya alüminyum klorür kristalleri.
Bronz, Pirinç ve Bakır: Yeşil renk veya toz. Şiddetli korozyon, baz metalin çinkosunu giderir ve bakır renkli açık pembe renk bırakır.

Düzenli bakım sayesinde, neredeyse tüm korozyon problemlerinden kaçınabilirsiniz. Sadece iki temel kuralı takip edin: Su ve kimyasalların çıplak metalle temas etmesini önleyin ve farklı metalleri birbirinden uzak tutun.

Metal yüzeyleri korumanın en basit yolu, iyi bir boya tabakası ile deniz motorlarında yaygın bir uygulamadır. Ne yazık ki, normal aşınma ve yıpranma ve rutin bakım, hızlı bir şekilde korozyona uğrayan çıplak metali açığa çıkararak sıkıntı yaratır. Sadece boya kapsamına güvenmeyin.

Korozyon Önleyiciler: Ek koruma için yumuşak, koruyucu, su itici yağ veya balmumu tabakası şeklinde koruyucular kullanabilirsiniz. Çeşitli inhibitör markaları vardır. Daha ince yağlar kısa süreli koruma için iyi bir kapsama alanı sağlar; uygulaması ve çıkarması kolaydır ve iyi boya koruma ve korozyona sahip lekesiz motorlar için en uygunudur.

Daha kalın, ağır hizmet korozyon önleyiciler çok daha dayanıklı koruma sağlar ve aşınmış bileşenlerin üzerine bile uygulanabilir.

Bir yanıt yazın

Translate »