Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Zehirli Boya Çeşitleri

Bakım Onarım Kışlama 24 Nisan 2016

Bu yazımızda zehirli boya çeşitleri bu boyaların temel özelliklerinden kısaca bahsetmek istiyoruz. Bildiğiniz gibi zehirli boyalar teknenin su altında kalan gövde kısımlarında kekamoz, yosun ve diğer su canlılarının çoğalmasını zorlaştıran boyalardır. Özellikle ahşap teknelerde bu boyaların kullanımı ahşap teknelerde bu canlıların ahşaba zarar vermesini engellemeyi de hedefler.
Aslında bu boyalar deniz canlılarının üremesini ve tekne altında birikmesini tamamen engelleyemezler. Bu yüzden sürekli suda bulunan teknelerin en az 2 yılda bir altının temizlenerek zehirli boya uygulaması yapılması gereklidir.
Zehirli boyalarda en tercih edilen madde bakırdır. Kalay da etkilidir. Ancak 1988 yılında ABD de yapılan kongrede kalay kullanımı deniz yaşamına verdiği zararlardan dolayı yasaklanmıştır. Kalay ancak bakırın kullanılamadığı aliminyum gövdeli teknelerde kullanılabilmektedir.
Günümüzde yaygın kullanılan 4 çeşit zehirli boya vardır.
Zehirli Boya Çeşitleri
1-Eriyip Giden Zehirli Boyalar (Ablative)
Bu tip zehirli boyalarda, boya yeni ve taze bakır yüzeyinin ortaya çıkabilmesi için sürekli olarak azar azar eriyerek aşınır. Bu aşınma iki şekilde gerçekleşir. Hem suyla girdiği kimyasal etkileşim hem de tekne hareket halindeyken sürtünmeyle ortaya çıkan mekanik aşınma şeklinde oluşur. Bu yüzden teknelerin çok uzun süre hareket etmeden limanda beklemeleri bu ürünlerin etkinliklerini azaltır. Ancak yüksek hızlı teknelerde bu mekanik aşınmanın biraz daha hızlı olacağını ve boyanın hızla tükenebileceğini de hesaba katmak gerekir.
Bu boyaların en büyük avantajları boya bitmediği sürece çok etkin olmasıdır. Tekne su dışında da kalsa boyanın etkinliği azalmaz. Ancak bu boyalar 2 ya da 3 kat atılması gerektiğinden maliyet açısından bir miktar dezavantaj yaratırlar.
2-Pul Pul Dökülen Zehirli Boyalar ( Sloughing)
Bu tip zehirli boyalar aslında eriyip giden zehirli boyalara oldukça benzerler. Ancak büyükçe pullar halinde dökülerek etki gösterirler. Eriyip giden zehirli boyalardan daha ekonomiktirler. Ayrıca havayla temas ettiklerinde etkilerini kısa sürede kaybederler.
3-Tadil Edilmiş Epoksi (Modified Epoksi)
Bu tip zehirli boyalarda ise eriyen boya değil sadece bakırdır. Boyanın içeriğinde bulunan bakırın yavaş yavaş erimesi ile etki gösterirler. Boyanın etkisini arttırmak için ara ara fırçalama yapılabilirse de su dışında çok kalırsa etkinliği azalacak bir boya türüdür. Bu zehirli boya çeşidinde sorun boyanın yıllar içinde kalınca bir tabaka oluşturacak olmasıdır. Temizlemesi de oldukça zordur. Ancak sürekli suda duran tekneler için iyi bir alternatiftir.
4-Vinil Zehirli Boyalar (Vinyl)
Vinil tip zehirli boyalar sistem olarak epoksiyle benzerdir. Epoksi gibi bu da ermez ve su dışında kaldığında etkisini kaybeder. Özellikle yarış teknelerinde kullanılarak parlak sürtünmesiz bir yüzey elde edilir. Ancak kuvvetli çözücüleri nedeniyle teknenin astarına zarar verebilir ve kabarcık oluşumuna neden olabilirsiniz. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız bu boyaları fazla tercih etmeyin. Kullanacağınız zaman da üretici talimatlarını dikkate alın.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]