Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Zehirli Boya Çeşitleri

Bakım Onarım Kışlama 24 Nisan 2016

Bu yazımızda zehirli boya çeşitleri bu boyaların temel özelliklerinden kısaca bahsetmek istiyoruz. Bildiğiniz gibi zehirli boyalar teknenin su altında kalan gövde kısımlarında kekamoz, yosun ve diğer su canlılarının çoğalmasını zorlaştıran boyalardır. Özellikle ahşap teknelerde bu boyaların kullanımı ahşap teknelerde bu canlıların ahşaba zarar vermesini engellemeyi de hedefler.
Aslında bu boyalar deniz canlılarının üremesini ve tekne altında birikmesini tamamen engelleyemezler. Bu yüzden sürekli suda bulunan teknelerin en az 2 yılda bir altının temizlenerek zehirli boya uygulaması yapılması gereklidir.
Zehirli boyalarda en tercih edilen madde bakırdır. Kalay da etkilidir. Ancak 1988 yılında ABD de yapılan kongrede kalay kullanımı deniz yaşamına verdiği zararlardan dolayı yasaklanmıştır. Kalay ancak bakırın kullanılamadığı aliminyum gövdeli teknelerde kullanılabilmektedir.
Günümüzde yaygın kullanılan 4 çeşit zehirli boya vardır.
Zehirli Boya Çeşitleri
1-Eriyip Giden Zehirli Boyalar (Ablative)
Bu tip zehirli boyalarda, boya yeni ve taze bakır yüzeyinin ortaya çıkabilmesi için sürekli olarak azar azar eriyerek aşınır. Bu aşınma iki şekilde gerçekleşir. Hem suyla girdiği kimyasal etkileşim hem de tekne hareket halindeyken sürtünmeyle ortaya çıkan mekanik aşınma şeklinde oluşur. Bu yüzden teknelerin çok uzun süre hareket etmeden limanda beklemeleri bu ürünlerin etkinliklerini azaltır. Ancak yüksek hızlı teknelerde bu mekanik aşınmanın biraz daha hızlı olacağını ve boyanın hızla tükenebileceğini de hesaba katmak gerekir.
Bu boyaların en büyük avantajları boya bitmediği sürece çok etkin olmasıdır. Tekne su dışında da kalsa boyanın etkinliği azalmaz. Ancak bu boyalar 2 ya da 3 kat atılması gerektiğinden maliyet açısından bir miktar dezavantaj yaratırlar.
2-Pul Pul Dökülen Zehirli Boyalar ( Sloughing)
Bu tip zehirli boyalar aslında eriyip giden zehirli boyalara oldukça benzerler. Ancak büyükçe pullar halinde dökülerek etki gösterirler. Eriyip giden zehirli boyalardan daha ekonomiktirler. Ayrıca havayla temas ettiklerinde etkilerini kısa sürede kaybederler.
3-Tadil Edilmiş Epoksi (Modified Epoksi)
Bu tip zehirli boyalarda ise eriyen boya değil sadece bakırdır. Boyanın içeriğinde bulunan bakırın yavaş yavaş erimesi ile etki gösterirler. Boyanın etkisini arttırmak için ara ara fırçalama yapılabilirse de su dışında çok kalırsa etkinliği azalacak bir boya türüdür. Bu zehirli boya çeşidinde sorun boyanın yıllar içinde kalınca bir tabaka oluşturacak olmasıdır. Temizlemesi de oldukça zordur. Ancak sürekli suda duran tekneler için iyi bir alternatiftir.
4-Vinil Zehirli Boyalar (Vinyl)
Vinil tip zehirli boyalar sistem olarak epoksiyle benzerdir. Epoksi gibi bu da ermez ve su dışında kaldığında etkisini kaybeder. Özellikle yarış teknelerinde kullanılarak parlak sürtünmesiz bir yüzey elde edilir. Ancak kuvvetli çözücüleri nedeniyle teknenin astarına zarar verebilir ve kabarcık oluşumuna neden olabilirsiniz. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız bu boyaları fazla tercih etmeyin. Kullanacağınız zaman da üretici talimatlarını dikkate alın.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]