Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Çapa Halatı Zincir mi? Halat mı?

Halatlar, Bağlar ve Demirleme 22 Kasım 2017

Bu konuda değişik kullanımlar mevcuttur. Kimi sadece zincir, kimi sadece halat kimisi de zincir ve halatı birlikte tercih eder. Zincir ağır bir materyalde ve bundan dolayı çapa dolabında oldukça ağırlık yapar. Bu açıdan sadece zincir kullanımı 8 metreden küçük teknelerde pek önerilmez.

Aslında en yaygın uygulamalardan biri zincir ve halatın birlikte kullanımıdır. Çapa ile halat arasına zincir uygulanacaksa 5 metreden kısa düşünülmemelidir. Burada amaç zincirin ağırlığı ile çapanın dibe paralel tutulması ve çapa tırnaklarının daha iyi gömülmesinin sağlanmasıdır. Bunun bir yararı da zemindeki sürtünmelerden halatın fazla etkilenmeyip bu duruma zincirin maruz kalmasıdır.
Bu arada çapaya doğrudan halat bağlanmamalı radanza veya kilit ile bağlantı yapılmalıdır.

1519 gösterim, 2 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]