• Sal. May 21st, 2024

Tekne ile rıhtımdan ayrılma ve yanaşma gerçekten çok önemli. Genelde denizcilikte en stresli anlar ayrılma ve yanaşmalarda gerçekleşiyor. Sağlıklı bir şekilde limandan, marinadan ya da barınaktan çıkış, hem kendi teknemiz hem de başkalarının teknesine herhangi bir hasar vermeden güvenli bir ayrılış yapmanın elbette kuralları ve dikkat edilecek noktaları var. Ben burada kısa bir giriş yaparak sonrasında sizlerin katkı ve önerilerinizi, konu ile ilgili sorularınızı bu bölümde paylaşmayı diliyorum.

Rıhtımdan ayrılırken halatları çözmeden önce rüzgarın yön ve şiddetine bakmak gerekiyor. Halatlara binen yük miktarına dikkat edilmeli. İlk olarak laçka halatlarla, rüzgar altında kalan halatlar çözülmeli.

Örneğin tonoza baştan bağlı bir tekne rüzgar baş taraftan esiyorsa önce arka palamarları çözmeli ve en son tonozu çözmeli. Çözdükten sonra da rüzgarın şiddeti nispetinde hızlı hareket ederek iskeleye vurmadan ayrılmalısınız. Bu arada suya bıraktığınız halatın pervaneye dolanmamasına da dikkat etmeyi unutmayın. İlk Fırsatta usturmaçaları toplayabilirsiniz. Öte yandan liman çıkışına kadar 3 knot üzerinde hız yapmamaya özen göstermek hem diğer tekneleri rahatsız etmemek hem de ani oluşabilecek bir duruma karşı bize tepki verme fırsatı vermesi açısından önemlidir. Hem yanaşma hem de ayrılmalarda bu konu önemli.

Bir yanıt yazın

Translate »