• Per. Şub 29th, 2024
Çapa Kurtarma Teknikleri

Çapa tutturma teknikleri konusu denizcilerin aslında bildiklri ama kurallarını doğru uyglamadıklarından sorun yaşayaildikleri bir konudur. Demiri funda etmenin doğru yolunu bu yazımızda bulabilirsiniz. Kullanmasınız bile en azından bilmenizde yarar var. Demirleyeceğiniz yeri seçtiğinizde, diğer teknelerin nasıl durduğuna bir bakın. Teknenizi, demir attığınızda onlara paralel, aynı yöne bakacak şekilde yaklaştırın. Görünürde kimse yoksa rüzgâra doğru; ya da akıntı var ve sizi rüzgâra karşı başka tarafa itiyorsa, akıntıya doğru yaklaşın.
Seçtiğiniz noktada, teknenin biraz geriye kaymasına izin verin, sonra yavaşça çapanızı suya bırakın. İleri fırlatmanıza hiç gerek yoktur. Geriye doğru sürüklenirken demir halatının serbestçe akıp gitmesini izleyin. Bu şekilde, zincirin/halatın çapanın üzerine yığılmasının ve büyük bir olasılıkla çapaya dolanmasının önüne geçmiş olursunuz.
Su derinliğinin yaklaşık dört katı kadar halat/zincir bıraktığınızda demir halatını başa bağlayın. Teknenin yerleşip halata yük bindirmesi için bir iki dakika bekledikten sonra, motorla yatım gaz birazcık tornistan yapın. Bu şekilde çapayı biraz çekip, zemine saplanmasını sağlamış olursunuz. Çok fazla veya uzun süre vereceğiniz gaz, çapayı yerinden söküp, dipte sürüklenmesine yol açar.
Kıyıdan (ya da yakındaki teknelerden) alacağınız kerterizler yardımıyla, teknenin geriye sürüklenmediğini gördüğünüzde, kısa bir tam gazla çapanın iyice yerleşmesini sağlayın. Kalabalık bir yerdeyseniz ve tümüyle zincir bir demir halatınız varsa, kalomayı 3:1’e indirebilirsiniz. Salınım yeriniz genişse, kalomanın 7:1’e çıkarılması faydalıdır.
Teknenizde motor yoksa çapa indiği yerde kendi kendine zemine batacaktır, yalnız biraz daha zaman alır, o kadar. Ancak bu durumda rüzgâr gerçekten kuvvetlice esinceye kadar demirinizin tutup tutmadığından pek emin olamazsınız.
Demirleme işinde en önemli kısım, çapaya kendi halatının dolanmadığından emin olmaktır. Arkasından, çapanın gömülmüş olup olmadığını tornistanla test etmek gelir. Hafif bir havada demirlemiş ve test yapmamışsanız, çapayı gömecek geriye doğru bir çekiş olmaz; gecenin bir yarısı rüzgâr başlayıverirse, siz de demir taramaya başlarsınız.

Bir yanıt yazın

Translate »