Çapa Kurtarma Teknikleri

Çapa Kurtarma Teknikleri

| Halatlar, Bağlar ve Demirleme, Tekne Ekipmanları | 14 Haziran 2014

Demiriniz dibe takıldığında nasıl kurtaracağınızı biliyor musunuz? Çapa kurtarma ile ilgili olarak ihtiyacınız olan yöntemleri bu yazıda bulabilir ve uygun olanını kullanabilirsiniz.
Her tekne sahibi günün birinde çapasını çektiğinde bir yerlere takılarak çapanın gelmediğini görmüş ya da görecektir. Bu durumun sebepleri arasında derine gömülmüş, bir kayaya sıkışmış, kablo ya da halata ve hatta bir ağa takılmış bir çapa olabilir.
Bu durumda ne yapacaksınız?
İlk olarak yapacağınız demir halatını olabildiğince dik açı yapacak şekilde kısaltmak amacıyla çekmektir. Buradaki amaç kalomasını aldığınız çapanın dik açı yapan halat veya zincirin teknenin kendi hareketiyle yani dalgaların verdiği hareket etkisiyle yavaşça dipten kurtulup kurtulamayacağına bakmaktır. Bu eylem işe yararsa güzel yaramazsa bir sonraki aşamaya geçiyoruz.
İkinci yöntem olarak demir halatına bira boş verebilir ve tekneye yol vererek halat sizi durdurana kadar gidin. İlk seferde sonuç alamamanız normaldir. Değişik yönlerden deneme yapın ve sonucu kontrol edin. Hala olumlu bir sonuç yok mu?
Devam edelim… Aslında çapanın bir kayaya mı yoksa halata mı takıldığını anlamaya çalışmak da önemlidir. Çapa çekildiğinde hiçbir esneklik söz konusu değilse kayaya takılma olasılığı yüksektir. Aksi halde çekildiğinde bir miktar gelecektir.
Bir başka teknik bir şemsiye çapanın demir halatına bağlanması ve dibe kadar indirilmesidir. Bu işlemden sonra bir dingiye binip demiri ters yönden çekmek sonuç verebilir. Prensip olarak kayaya takılı çapaları demirlememenin tersi yönden çekmek öncelikli düşünülmelidir.
Sorunlu olabileceğini düşündüğünüz zeminlere demir atarken kurtarma halatı veya demir şamandırası kullanmanız uygun olacaktır.
Aslında çapa takılması ile ilgili olarak birçok öneri olmakla birlikte hiç birinin garantili sonuç vermeyebileceğini ve bu konunun sürprizlerle dolu olduğuna emin olabilirsiniz.

 

Bir yorum yazın

 • Denizci Sözleri

  Tarafından de 08 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan a...

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından de 06 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ...

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından de 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebi...

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından de 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl y...

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından de 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana "mendir...

Makale Kategorileri