Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Demir Taraması

Halatlar, Bağlar ve Demirleme 22 Kasım 2017

Demir taraması demirlemenin başarısız olduğu anlamına gelir. Başarısız bir demirlemede genellikle demirleme işleminin yenilenmesini veya yeni önlemler alınmasını gerektirecektir. Peki demirin tarayıp taramadığını kontrol etmek için neler yapılmalı:

1- Kara tarafından iki noktadan kerteriz alın ve konumunuzu belirleyin. Kerterizleri dikkate aldığınızda mevki değiştiriyorsanız “demir taraması” söz konusudur. İki seçeneğiniz var :
a- Kalomayı arttırın. (Bu kolay olanı)
b- İşe yaramıyorsa demir tazeleyin.

2- Diğer bir yöntem de geri yol vererek kontrol tekniğidir. Tekne tornistanda yana kayar ve sonra sertçe zincir üzerine dönüp sarsılarak durursa demir taramıyor demektir.

3- Alargada ise tekne rüzgarı yandan alıyor ya da rüzgara başını dönmüyorsa, demir halatı gergin bir şekilde kasılmıyorsa çapa taraması söz konusudur. Tabii ki ters akıntı söz konusu değil ise.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]