Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Aküleriniz Sezona Hazır mı?

Tekne Ekipmanları 22 Haziran 2017

Artık tekne sezonu başladı. Teknelerde gerekli olan enerjinin vazgeçilmez elemanları olan aküler olmazsa olmazlardandır. Akülerin bakımlı ve iyi durumda olması teknede istenmeyen sürprizlerden bizi korur. Akülere iyi bakmanın en önemli kurallarından biri aküleri kullanım şeklimizdir. Aküleri kullanırken fazla deşarj olmalarına izin vermek akülerin veriminin kısa sürede düşeceğinin habercisidir. Sürekli olarak 10,5 volta kadar boşalan akü kısa sürede sorun çıkaracak demektir. Aküleri fazla kullanmanız gerekirse 11,7 voltun altına düşmemeye çalışın. Ancak en uygun değer olarak 12.2 volt verilebilir ki bu akünün %50 kullanıldığı anlamına gelir. Tabii bu değerleri takip etmek gerekir. Teknede düzenli olarak akü kapasitesini elimizdeki araçlarla takip etmeliyiz. Aslında hemen her teknede akü durumunu ölçmenin en kolay yolu voltmetre kullanmaktır. Ancak batarya izleme araçları kullanılarak da iyi bir takip yapılabilir.

Eğer voltmetre ile akülerin doluluk oranlarını takip etmek isterseniz aşağıdaki değerleri bilmenizde yarar olacaktır.
12,7 Volt——–%100 Dolu
12,4 Volt——–%75 Dolu
12.2 Volt——–%50 Dolu
12.0 Volt——–%25 Dolu
11.7 Volt——–%0 Dolu

Teknede akülerin dolumu için kullanılan başlıca araç genellikle motordur. Motor üzerinde bulunan alternatörün ürettiği elektrikle aküler doldurulur. Ancak seyirde olunmadığı zamanlarda destek kuvvet olarak solar paneller imdada yetişir. Akülerin sürekli dolu tutulması, teknede olunmayan zamanlarda kullanılan kaynakların yerine konması için güneş panelleri çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]