• Cum. Nis 19th, 2024
Aküleri Doldurmak

Aküleri doldurmak tekne sahipleri için önemlidir. Akülerin dolu olması teknede hem motor hem de servis faaliyetlerinin sürmesi için temel gerekliliktir. Bu yazımızda aküleri doldurmak ve bu işi verimli yapmanın yollarını paylaşıyoruz.
Motorunuzdaki alternatör, evlerdeki prizlerde olduğu gibi bir akım, yani alternatif akım (AC) üretir. Teknelerde kullanılan doğru akımsa (DC) her zaman aynı yöne (+ dan – ye) akan akım demektir. Bataryalarınız size doğru akım verir ve yalnızca doğru akım kabul eder. Bereket versin ki, diyotlar ve doğrultma devreleriyle AC çok az kayıpla DC’ye çevrilir; böylece siz de motorunuzu çalıştırarak boşalmış bataryalarınızı doldurabilirsiniz.
Tekne sahipleri için sorun, dolum işinin uzun zaman almasıdır. Bu yüzden birçok kişi daha hızlı dolum amacıyla büyük alternatörlerle çok kademeli yeni regülatörleri kullanmaya başlamıştır, örneğin, her birinin kapasitesi 100 amper/saat olan iki bataryanız varsa, normal regülatörlerle dolum akımı kapasitenin %10’u, yani 20 amperi geçemez. Daha yüksek akımlarla dolum yaparsanız, bataryalara zarar verirsiniz.
Buna karşılık, akıllı regülatörler, kapasitenin %25’i ila %40’ı kadar (50 ila 80 A) dolum akımına izin verirler, dolayısıyla da dolum süreleri yarıya veya üçte ikiye düşer. Akıllı regülatörler bataryanın durumunu algılayarak akımı kademeli olarak ayarlar, o kadar akıllı olmayan regülatörlerse önce tam dolum akımına izin verir kısa bir süre sonra akımı keserek azar azar dolum yaparlar.
Seyir boyunca motorlar sürekli çalıştığından, motorlu teknelerde dolum zamanları önemsenecek bir konu değildir.

Bir yanıt yazın

Translate »