• Per. May 30th, 2024
Teknede Akü

Teknede akü ile ilgili hep bir bilgi eksikliği görülür. Bu yazımızda teknede akü ve akünün çalışma kapasitesi ile ilgili net bir bilgi edinebilirsiniz.
Bir akünün ampersaat değeri, pratik amaçlar için işe yaramayacağı bir gerilime düşmeden, 20 saat süreyle sabit akımla deşarj edildiğinde sağlayabileceği toplam enerji miktarıdır.
12 voltluk bir akü 10 volta indiğinde tamamen boşalmış demektir. (12 Volt en yaygın anma gerilimidir). 12 volt/100 amper saatlik bir akü, 5 amperlik bir motoru (veya 60 vatlık bir ampulü) 20 saat; 200 amper/saatlik bir akü 10 amperlik bir yükü (120 vat) 20 saat besler.
Kuram budur. Ama aslında, 100 amper/saatlik bir akü 5 amperden daha büyük bir akımla deşarj edilirse tamamen boşalmadan önce etiketindeki amper/saati veremez. Diğer taraftan, aynı aküyü 5 amperden küçük sabit bir akımla deşarj ederseniz, etiketindekinden biraz daha fazla (çok değil) amper saat elde edebilirsiniz.
Bu, hızlı deşarj daha az amper/saat, ilkesi teknelerde bulunan birçok kurşun asit akü için geçerlidir. Bir aküden ne kadar yavaş enerji alırsanız o kadar uzun dayanır.
Bazen bir akünün çalışma kapasitesi rezerv dakika olarak verilir. Başka bir tarif yoksa bu değer tam dolu bir akünün gerilim değeri 10,5 Va düşmeden okkalı bir 25 amper akımla deşarj olabileceği süredir (dakika olarak).

Bir yanıt yazın

Translate »