Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Elektriği ve Birimler

Tekne Ekipmanları, Tekne ve Denizcilik 2 Nisan 2020

Bir ampulü vidalamak için kaç denizci gerekir?
Bu küçümsemenin bir parçası olmak istemiyorsanız, elektrikle ilgili her şeyin çok karmaşık olduğu tutumundan vazgeçmelisiniz. Elektriğin temel kurallarını bilirseniz aslında çocuk oyuncağı olduğunu anlamanız zor olmaz.

Güç, iş yapma oranıdır. Örneğin, bir motor ne kadar güçlü olursa, o kadar çok iş yapabilir (yani daha büyük bir tekneyi itin veya bir tekneyi daha hızlı itin). Mekanik güç için ölçüm birimi genellikle beygir gücüdür, ancak elektrik için watt’ı kullanırız. Bir ampulün watt değeri ne kadar yüksek olursa, ondan o kadar fazla ışık bekleriz.

Elektrik gücü, gerilim zaman akımının çarpılmasıyla elde edilir. Bu ilişkinin kısayolu,

P = V x I’dir; burada P, gücü, volt için V’yi ve akım için I’dir. Gücü watt olarak istiyorsak o zaman voltaj volt ve akım amper olarak olmalıdır.

Ohm Yasası’nda olduğu gibi, hesaplamak istediğimiz şeye bağlı olarak güç denklemini üç şekilde yazabiliriz:

  • P=VI
  • V=P/I
  • I = P/V

İlk form hatırlanması en kolay olanıdır, ancak son form en sık kullanacağınız formdur. Ampuller ve diğer birçok elektrikli ekipman watt olarak derecelendirilmiştir, ancak yakında göreceğiniz gibi, bir cihazın ne kadar akım çektiğiyle daha sık ilgileniyoruz.

Bunu belirlemek için, belirtilen watt değerini elektrik sistemi voltajına böleriz. 12 voltluk bir sistemdeki 25 watt’lık bir kabin lambası, açıkken 2 amperden biraz daha fazla çeker. (25 W /12 V = 2,08 A).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]