• Sal. Mar 28th, 2023

Pervaneler teknelerin vazgeçilmez donanımlarındandır. İtici gücü oluşturan bu ürünlere biraz daha yakından bakalım.
Teknenin kıçından bakıldığında pervanelerin çoğunun saat yönünde döndüğü görülür. Bu pervanelere sağa dönüşlü pervane adı verilir. Sola dönüşlü pervaneleri ise genellikle çift motorlu teknelerde görürüz. Bu teknelerde pervanenin biri sağa biri sola dönüşlü yapılarak pervanenin tekneyi kaydırma etkisi sıfırlanmak istenir. Ayrıca manevrada da iki motorlu teknelere avantaj sağlar.
Pervanenin özelliklerini belirleyen belirli faktörler bulunur. Bunlar pervanenin dönüş yönü, pervane çapı ve pervane adımı (pitch) olarak belirtilebilir.
Pervane çapı pervanenin büyklüğünü belirleyen değerdir. Pervane adımı ise pervane kanatlarının kanat açılarını ifade eder. Başka bir deyişle de pervane bir tur attığında ne kadar ilerleme sağladığını belirtir. Bundan dolayı da pervane adımı adını alır.
Pervane boyutu belirtilirken önce pervanenin çapı daha sonra pervane adımı belirtilir. Burada belirtilen değerler inç cinsinden verilir. Bir pervanenin üzerinde A 14×10 yazısı varsa pervanenin çap 14 inç adımı ise 10 inç olduğunu anlamalıyız.

Bir cevap yazın

Translate »