Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Pervanesi Ölçüleri

Tekne Ekipmanları 7 Haziran 2017

Pervaneler teknelerin vazgeçilmez donanımlarındandır. İtici gücü oluşturan bu ürünlere biraz daha yakından bakalım.
Teknenin kıçından bakıldığında pervanelerin çoğunun saat yönünde döndüğü görülür. Bu pervanelere sağa dönüşlü pervane adı verilir. Sola dönüşlü pervaneleri ise genellikle çift motorlu teknelerde görürüz. Bu teknelerde pervanenin biri sağa biri sola dönüşlü yapılarak pervanenin tekneyi kaydırma etkisi sıfırlanmak istenir. Ayrıca manevrada da iki motorlu teknelere avantaj sağlar.
Pervanenin özelliklerini belirleyen belirli faktörler bulunur. Bunlar pervanenin dönüş yönü, pervane çapı ve pervane adımı (pitch) olarak belirtilebilir.
Pervane çapı pervanenin büyklüğünü belirleyen değerdir. Pervane adımı ise pervane kanatlarının kanat açılarını ifade eder. Başka bir deyişle de pervane bir tur attığında ne kadar ilerleme sağladığını belirtir. Bundan dolayı da pervane adımı adını alır.
Pervane boyutu belirtilirken önce pervanenin çapı daha sonra pervane adımı belirtilir. Burada belirtilen değerler inç cinsinden verilir. Bir pervanenin üzerinde A 14×10 yazısı varsa pervanenin çap 14 inç adımı ise 10 inç olduğunu anlamalıyız.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]