Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Yangın Söndürücüler

Denizde Güvenlik, Tekne Ekipmanları 1 Mayıs 2020

Teknede yangın söndürücüler bulundurulur. Ama baktığınızda düzenli kontrol edilirler mi? Uygun tipte yangın söndürücünüz var mı?

Can yeleklerinden sonra, yangın söndürücüler çok önemli bir güvenlik unsurudur. Tüm motorlu teknelerin bir yangın söndürücü taşıması zorunlu olmasa da, uygun tip ve boyutta yangın söndürücü bulundurmanızı öneririz. Çok sayıda tip ve boyutta söndürücü vardır, ancak her birinin lisanslı ürünler olmasına dikkat edilmeli.

Yangın Söndürücüler söndürdükleri sınıfa ve boyuta göre harf ve rakam olarak sınıflandırılır. (A, B, C veya D) harfi yangın sınıfını gösterir. Sayı, yangın söndürücünün kapasitesinin bir ölçüsüdür – sayı büyüdükçe, yangın söndürme malzemesinin kapasitesi artar.

Teknede yangın söndürücüler için etiketlere bakacak olursak:

A: Ahşap gibi yanıcı katı maddeler

B: Benzin gibi sıvı yanıcı maddeler

C: Elektrik kaynaklı yangınlar

D: Yanıcı metaller için (örneğin magnezyum)

Bazı tekne yangınları odun ve kağıt yakmayı (A Sınıfı) içermesine rağmen, bu yangınlar su ile söndürülebilir. Benzin, yağ veya elektrikli yangınlarda su kullanmayın. Su, benzin ve yağ yangınlarının yayılmasına neden olur ve su yoluyla elektrik akımı iletilir.

Yangın söndürücülerinizin uygun şekilde depolandığından, dolu olduğundan ve hasar görmediğinden emin olmak için aylık olarak kontrol ettiğinizden emin olun. Portatif söndürücüler, kolayca erişilebilecekleri bir yere monte edilmelidir. Söndürücünün hala dolu olduğundan emin olmak için göstergeyi kontrol edin. Kurcalanmadığından emin olmak için contaları kontrol edin. Çatlak veya kırık hortumları değiştirin ve püskürtme uçlarını tıkanıklıktan uzak tutun. Ayrıca, etikette belirtilen minimum ağırlığı karşıladıklarından emin olmak için onları tartmalısınız.

Bir yangın söndürücü kullandıktan sonra, yeniden doldurulabilir tip ise doldurulmasını veya tek kullanımlık bir tipse değiştirilmesini sağlamalısınız. Her durumda, yangın söndürücü etiketinizin, deniz tipi olduğunu ve sertifikalı bir ürün olduğunu kontrol edin.

Ateşi 3 Element Başlatır…

Teknede dahili yangın ciddi bir olaydır. Yangın kontrol altına alınamazsa su dışında nereye gidersiniz?

Ateş üçgeni yakıt, oksijen ve ısıdan oluşur.

Bir yangının başlaması için üçünün de mevcut olması gerekir ve herhangi birinin çıkarılması yangını söndürür.

Önlem alınmazsa, benzin ve propan gibi yakıtlar çok tehlikeli olabilir. Bu yakıtların buharı havadan ağırdır ve kabinde, sintinede ve teknenin diğer alt alanlarında toplanma eğilimindedir. Doğal olarak oksijen ile çevrili oldukları için ateşe başlamak için gerekli olan tek şey ısıdır. Bu, bir ateşleme bileşeninden gelen bir kıvılcım kadar basit bir şeyden gelebilir. Tek yaptığınız, motoru ve bomu çalıştırmak için anahtarı çevirmektir ve bir anda patlama olabilir.

Yangın söndürücünüz (ler) üzerindeki talimatları okumalı ve anlamalısınız. Bir yangın başlarsa hazırlıklı olmalısınız ve tereddüt etmemelisiniz. Yangın söndürücüyü tutun, etkinleştirin ve kısa aralıklarla kullanarak ve bir yandan diğer yana çevirerek alevlerin tabanına yönlendirin.

Bu konuyla ilgili olarak “Denizde Yangına Karşı Temel Prensipler” isimli yazımızı okumak için Tıklayın…

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı?

  Tarafından AÇIK 11 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Bu yazımızda marin bir motorun egzoz hattı ile ilgili bilmeniz gerekenleri paylaşıyoruz. İster yelkenli ister motorlu bir tekne sahibi olun egzoz hattı tekne motoru açısından birincil öneme sahip bir konudur. Peki, Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı? Bir deniz tipi motorun egzoz hattı çoğu motorun su hattının altında olmasından dolayı tasarım açısından çetrefilli bir meseledir. Egzoz […]

 • tekne-kullaniminin-temel-sartlari

  Tekne Kullanımının Temel Şartları

  Tarafından AÇIK 30 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne kullanmak tabii ki tecrübe isteyen bir konudur. Ama kimse de annesinin karnında bu işi öğrenmez. Deneyim kazanabilmek için ise sık sık uygun ortamlarda denemeler yapmak gerekir. Tekne kullanımının temel şartları ile ilgili ne gibi gereklilikler var birlikte bakalım… Bir tekneyi kullanan kişi elinde bulunan kuvvetlerle tekneye, aşağıdaki öğeleri yaptırabilmelidir. Bu maddeleri değişik hava ve […]

 • İkinci El Teknede İlk Kontroller

  Tarafından AÇIK 31 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  İkinci El Teknede İlk Kontroller : İkinci el tekne alırken dikkat edilmesi gereken çok nokta vardır. Bu açıdan “ikinci el teknede ilk kontroller” nelerdir? bilmek gerekir.Acente tarafından satılan teknelere bakmak nispeten daha kolaydır. Yapmanız gereken görüşüp tekneye bir bakmaktır. İlk bakışta tek dikkat edeceğiniz konu tekneye iyi bakılıp bakılmadığı olmalıdır. Sadece uzaktan bakmak bile tekneye […]

 • Tekne Aküsü İçin Kış Bakımı

  Tarafından AÇIK 31 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne aküsü için kış bakımı önemlidir. Yeni sezon geldiğinde marşa bastığınızda ya da servis aküsü olarak kullanacağınızda akünün hazır olması için bazı önerileri dikkate almak gerekir. Kir ve korozyon bataryanın deşarj oranını artırabilir. Herhangi bir şey bağlamadan önce ve pil ömrü boyunca akü muhafazasını ve terminalleri iyice temizlemeniz önemlidir. Aküyü saklamadan önce düzgün bir şekilde […]

 • Yeni Yelkencilere Öneriler

  Tarafından AÇIK 2 Haziran 2020 - 0 Yorumlar

  Deniz hafife almaya gelmez. Tekneyle seyir eğlenceli bir aktivite olmakla birlikte bir anda tehlikeye dönüşebilecek durumlarda yaşayabilirsiniz. Tecrübeli denizciler dahi denize açılmadan önce gerekli kontrolleri ve emniyet kurallarını uygularlar. Yeni yelkencilere öneriler ile ilgili yazımız bu açıdan önemli. Her teknenin gereklilikleri birbirinden farklıdır. Eğer yelkenli bir tekneyle denize açılacak iseniz aşağıdaki önerilere bir göz atmakta […]