Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Yangın Söndürücüler

Denizde Güvenlik, Tekne Ekipmanları 1 Mayıs 2020

Teknede yangın söndürücüler bulundurulur. Ama baktığınızda düzenli kontrol edilirler mi? Uygun tipte yangın söndürücünüz var mı?

Can yeleklerinden sonra, yangın söndürücüler çok önemli bir güvenlik unsurudur. Tüm motorlu teknelerin bir yangın söndürücü taşıması zorunlu olmasa da, uygun tip ve boyutta yangın söndürücü bulundurmanızı öneririz. Çok sayıda tip ve boyutta söndürücü vardır, ancak her birinin lisanslı ürünler olmasına dikkat edilmeli.

Yangın Söndürücüler söndürdükleri sınıfa ve boyuta göre harf ve rakam olarak sınıflandırılır. (A, B, C veya D) harfi yangın sınıfını gösterir. Sayı, yangın söndürücünün kapasitesinin bir ölçüsüdür – sayı büyüdükçe, yangın söndürme malzemesinin kapasitesi artar.

Teknede yangın söndürücüler için etiketlere bakacak olursak:

A: Ahşap gibi yanıcı katı maddeler

B: Benzin gibi sıvı yanıcı maddeler

C: Elektrik kaynaklı yangınlar

D: Yanıcı metaller için (örneğin magnezyum)

Bazı tekne yangınları odun ve kağıt yakmayı (A Sınıfı) içermesine rağmen, bu yangınlar su ile söndürülebilir. Benzin, yağ veya elektrikli yangınlarda su kullanmayın. Su, benzin ve yağ yangınlarının yayılmasına neden olur ve su yoluyla elektrik akımı iletilir.

Yangın söndürücülerinizin uygun şekilde depolandığından, dolu olduğundan ve hasar görmediğinden emin olmak için aylık olarak kontrol ettiğinizden emin olun. Portatif söndürücüler, kolayca erişilebilecekleri bir yere monte edilmelidir. Söndürücünün hala dolu olduğundan emin olmak için göstergeyi kontrol edin. Kurcalanmadığından emin olmak için contaları kontrol edin. Çatlak veya kırık hortumları değiştirin ve püskürtme uçlarını tıkanıklıktan uzak tutun. Ayrıca, etikette belirtilen minimum ağırlığı karşıladıklarından emin olmak için onları tartmalısınız.

Bir yangın söndürücü kullandıktan sonra, yeniden doldurulabilir tip ise doldurulmasını veya tek kullanımlık bir tipse değiştirilmesini sağlamalısınız. Her durumda, yangın söndürücü etiketinizin, deniz tipi olduğunu ve sertifikalı bir ürün olduğunu kontrol edin.

Ateşi 3 Element Başlatır…

Teknede dahili yangın ciddi bir olaydır. Yangın kontrol altına alınamazsa su dışında nereye gidersiniz?

Ateş üçgeni yakıt, oksijen ve ısıdan oluşur.

Bir yangının başlaması için üçünün de mevcut olması gerekir ve herhangi birinin çıkarılması yangını söndürür.

Önlem alınmazsa, benzin ve propan gibi yakıtlar çok tehlikeli olabilir. Bu yakıtların buharı havadan ağırdır ve kabinde, sintinede ve teknenin diğer alt alanlarında toplanma eğilimindedir. Doğal olarak oksijen ile çevrili oldukları için ateşe başlamak için gerekli olan tek şey ısıdır. Bu, bir ateşleme bileşeninden gelen bir kıvılcım kadar basit bir şeyden gelebilir. Tek yaptığınız, motoru ve bomu çalıştırmak için anahtarı çevirmektir ve bir anda patlama olabilir.

Yangın söndürücünüz (ler) üzerindeki talimatları okumalı ve anlamalısınız. Bir yangın başlarsa hazırlıklı olmalısınız ve tereddüt etmemelisiniz. Yangın söndürücüyü tutun, etkinleştirin ve kısa aralıklarla kullanarak ve bir yandan diğer yana çevirerek alevlerin tabanına yönlendirin.

Bu konuyla ilgili olarak “Denizde Yangına Karşı Temel Prensipler” isimli yazımızı okumak için Tıklayın…

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]