• Per. Mar 23rd, 2023

Teknede yangın söndürücüler bulundurulur. Ama baktığınızda düzenli kontrol edilirler mi? Uygun tipte yangın söndürücünüz var mı?

Can yeleklerinden sonra, yangın söndürücüler çok önemli bir güvenlik unsurudur. Tüm motorlu teknelerin bir yangın söndürücü taşıması zorunlu olmasa da, uygun tip ve boyutta yangın söndürücü bulundurmanızı öneririz. Çok sayıda tip ve boyutta söndürücü vardır, ancak her birinin lisanslı ürünler olmasına dikkat edilmeli.

Yangın Söndürücüler söndürdükleri sınıfa ve boyuta göre harf ve rakam olarak sınıflandırılır. (A, B, C veya D) harfi yangın sınıfını gösterir. Sayı, yangın söndürücünün kapasitesinin bir ölçüsüdür – sayı büyüdükçe, yangın söndürme malzemesinin kapasitesi artar.

Teknede yangın söndürücüler için etiketlere bakacak olursak:

A: Ahşap gibi yanıcı katı maddeler

B: Benzin gibi sıvı yanıcı maddeler

C: Elektrik kaynaklı yangınlar

D: Yanıcı metaller için (örneğin magnezyum)

Bazı tekne yangınları odun ve kağıt yakmayı (A Sınıfı) içermesine rağmen, bu yangınlar su ile söndürülebilir. Benzin, yağ veya elektrikli yangınlarda su kullanmayın. Su, benzin ve yağ yangınlarının yayılmasına neden olur ve su yoluyla elektrik akımı iletilir.

Yangın söndürücülerinizin uygun şekilde depolandığından, dolu olduğundan ve hasar görmediğinden emin olmak için aylık olarak kontrol ettiğinizden emin olun. Portatif söndürücüler, kolayca erişilebilecekleri bir yere monte edilmelidir. Söndürücünün hala dolu olduğundan emin olmak için göstergeyi kontrol edin. Kurcalanmadığından emin olmak için contaları kontrol edin. Çatlak veya kırık hortumları değiştirin ve püskürtme uçlarını tıkanıklıktan uzak tutun. Ayrıca, etikette belirtilen minimum ağırlığı karşıladıklarından emin olmak için onları tartmalısınız.

Bir yangın söndürücü kullandıktan sonra, yeniden doldurulabilir tip ise doldurulmasını veya tek kullanımlık bir tipse değiştirilmesini sağlamalısınız. Her durumda, yangın söndürücü etiketinizin, deniz tipi olduğunu ve sertifikalı bir ürün olduğunu kontrol edin.

Ateşi 3 Element Başlatır…

Teknede dahili yangın ciddi bir olaydır. Yangın kontrol altına alınamazsa su dışında nereye gidersiniz?

Ateş üçgeni yakıt, oksijen ve ısıdan oluşur.

Bir yangının başlaması için üçünün de mevcut olması gerekir ve herhangi birinin çıkarılması yangını söndürür.

Önlem alınmazsa, benzin ve propan gibi yakıtlar çok tehlikeli olabilir. Bu yakıtların buharı havadan ağırdır ve kabinde, sintinede ve teknenin diğer alt alanlarında toplanma eğilimindedir. Doğal olarak oksijen ile çevrili oldukları için ateşe başlamak için gerekli olan tek şey ısıdır. Bu, bir ateşleme bileşeninden gelen bir kıvılcım kadar basit bir şeyden gelebilir. Tek yaptığınız, motoru ve bomu çalıştırmak için anahtarı çevirmektir ve bir anda patlama olabilir.

Yangın söndürücünüz (ler) üzerindeki talimatları okumalı ve anlamalısınız. Bir yangın başlarsa hazırlıklı olmalısınız ve tereddüt etmemelisiniz. Yangın söndürücüyü tutun, etkinleştirin ve kısa aralıklarla kullanarak ve bir yandan diğer yana çevirerek alevlerin tabanına yönlendirin.

Bu konuyla ilgili olarak “Denizde Yangına Karşı Temel Prensipler” isimli yazımızı okumak için Tıklayın…

Bir cevap yazın

Translate »