Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Limanı Terk Etmeden Önce Yapılacak Kontroller

Deniz Seyir Bilgileri, Denizde Güvenlik, Halatlar, Bağlar ve Demirleme, Tekne Ekipmanları, Yelken Seyri 11 Şubat 2015

Bu yazımızda yelkenli bir teknede Limanı Terk Etmeden Önce Yapılacak Kontroller listesini paylaşıyoruz. Yelkenleri açmadan önce, rıhtımı terk edebileceğinizden emin olmak için her şeyi kontrol edin. Yelkenleri açtığınızda, rüzgârdan yapraklanmaya başlayacaklardır; bu pek güvenli ve yelkenci işi değildir. Çünkü yapraklanma yelkenlerin üzerine ekstra yük bindirir. Bu sebeple, yelkenleri çektikten sonra mümkün olan en kısa sürede yelken yapmaya başlamak istersiniz.
Yelken yapmaya hazır olduğunuzdan emin olmak için aşağıdaki listeyi kontrol edin:

Liman GirişiLimanı Terk Etmeden Önce Yapılacak Kontroller

1-Tekne, rıhtımdan ayrılmaya uygun olmalı ve rüzgârı kafadan almalıdır:
Teknenin başını rüzgâra yöneltmeden önce ana yelkeni kaldırmak, yeni yelkencilerin yaptığı ortak bir yanlıştır. Tekne rüzgârı kafadan almazsa, ana yelkeni kaldırmak mümkün olmayabilir çünkü rüzgâr yelken yan açıkken onu doldurur ve mandara çok fazla yük bindirir. Rüzgârın nereden estiğine emin olduktan sonra, teknenizin rüzgârı kafadan alabileceği bir yere gidin. Yalnızca kafadan bağlanan bir tekne doğal olarak rüzgârı kafadan alır (güçlü akıntı tarafından etkilenmedikçe). Ayrıca etrafınıza bakın ve rıhtımdan uzaklaşıp gideceğiniz yönü belirleyin.

2-Kontrol halatları -Özellikle ana yelken ve flok ıskotaları- doğru ayarlanmalı ve gevşek durumda olmalıdır: Ana yelken ve flok ıskotalarının kilitlenmediğine emin olun.

3-Herkes teknede olmalıdır: Ayrıca, herkesin yelken açılırken nerede duracağını (bu bölümde yer alan “Mürettebatın nereye oturacağını bilmek” kısmına bakınız) ve özel görevlerinin ne olduğunu (yelkenleri ayarlamak, usturmaçaları ve koltuk halatlarını yerleştirmek, kaptana soğuk bir içecek getirmek, vs.).

4-Can yelekleri ve güvenlik ekipmanları el altında olmalıdır.

5-Ortadaki ekipmanlar istiflenmelidir. Bütün çantaların ortadan kaldırılıp kuru kalabilecekleri bir yere konduğundan emin olun. Ekstra şapkalar veya ceketler de rüzgârla birlikte uçup gitmesinler diye ortadan kaldırılmalıdır.

6-Ana yelken ve flok düzgün ayarlanmalı ve açılmaya hazır olmalıdır: Mandarın dolanmadığından emin olmak İçin yeniden kontrol edin.

7-Dümen palası (ve eğer teknenizde varsa hareketli salma) aşağıda ve emniyette olmalıdır: Dümen palasını sağlamlaştırarak tekneniz alabora olduğunda palanın tekneden ayrılmasını önleyin. Pek çok dingi tekne dümen palasında, tekne devrildiğinde palanın kaymasını önleyen bir yaylı klipsi veya bağlama halatı bulunur. Torpil salmalı dingi teknelerde, torpil salmayı aşağı İndirmek ve yukarı çekmek ve tekne alabora olduğunda salmanın tekneden ayrılmasını önlemek için sınırlayıcı bir halat kullanın.

8-Uygun kıyafet giyin ve güneş kremi sürün: Sabah güneş kremi sürseniz bile yeniden sürün.
Yelkenleri açmadan önce, teknenin etrafında yeterince su olduğundan ve kolayca yelken yapabileceğinizden emin olun.

Rıhtımdan ayrılıp yandaki tekneye çarpmak kadar utanç verici başka bir şey yoktur. Bu uyarıyı aklınızda tutarak, yelkenleri açmadan önce teknenizi rıhtımdan veya sahilden daha az kalabalık bir yere götürün veya teknenizin bir motoru varsa yelkenleri açmadan önce açık bir alana çıkana kadar motoru çalıştırabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]