• Sal. May 21st, 2024

Bu yazımızda yelkenli bir teknede Limanı Terk Etmeden Önce Yapılacak Kontroller listesini paylaşıyoruz. Yelkenleri açmadan önce, rıhtımı terk edebileceğinizden emin olmak için her şeyi kontrol edin. Yelkenleri açtığınızda, rüzgârdan yapraklanmaya başlayacaklardır; bu pek güvenli ve yelkenci işi değildir. Çünkü yapraklanma yelkenlerin üzerine ekstra yük bindirir. Bu sebeple, yelkenleri çektikten sonra mümkün olan en kısa sürede yelken yapmaya başlamak istersiniz.
Yelken yapmaya hazır olduğunuzdan emin olmak için aşağıdaki listeyi kontrol edin:

Liman GirişiLimanı Terk Etmeden Önce Yapılacak Kontroller

1-Tekne, rıhtımdan ayrılmaya uygun olmalı ve rüzgârı kafadan almalıdır:
Teknenin başını rüzgâra yöneltmeden önce ana yelkeni kaldırmak, yeni yelkencilerin yaptığı ortak bir yanlıştır. Tekne rüzgârı kafadan almazsa, ana yelkeni kaldırmak mümkün olmayabilir çünkü rüzgâr yelken yan açıkken onu doldurur ve mandara çok fazla yük bindirir. Rüzgârın nereden estiğine emin olduktan sonra, teknenizin rüzgârı kafadan alabileceği bir yere gidin. Yalnızca kafadan bağlanan bir tekne doğal olarak rüzgârı kafadan alır (güçlü akıntı tarafından etkilenmedikçe). Ayrıca etrafınıza bakın ve rıhtımdan uzaklaşıp gideceğiniz yönü belirleyin.

2-Kontrol halatları -Özellikle ana yelken ve flok ıskotaları- doğru ayarlanmalı ve gevşek durumda olmalıdır: Ana yelken ve flok ıskotalarının kilitlenmediğine emin olun.

3-Herkes teknede olmalıdır: Ayrıca, herkesin yelken açılırken nerede duracağını (bu bölümde yer alan “Mürettebatın nereye oturacağını bilmek” kısmına bakınız) ve özel görevlerinin ne olduğunu (yelkenleri ayarlamak, usturmaçaları ve koltuk halatlarını yerleştirmek, kaptana soğuk bir içecek getirmek, vs.).

4-Can yelekleri ve güvenlik ekipmanları el altında olmalıdır.

5-Ortadaki ekipmanlar istiflenmelidir. Bütün çantaların ortadan kaldırılıp kuru kalabilecekleri bir yere konduğundan emin olun. Ekstra şapkalar veya ceketler de rüzgârla birlikte uçup gitmesinler diye ortadan kaldırılmalıdır.

6-Ana yelken ve flok düzgün ayarlanmalı ve açılmaya hazır olmalıdır: Mandarın dolanmadığından emin olmak İçin yeniden kontrol edin.

7-Dümen palası (ve eğer teknenizde varsa hareketli salma) aşağıda ve emniyette olmalıdır: Dümen palasını sağlamlaştırarak tekneniz alabora olduğunda palanın tekneden ayrılmasını önleyin. Pek çok dingi tekne dümen palasında, tekne devrildiğinde palanın kaymasını önleyen bir yaylı klipsi veya bağlama halatı bulunur. Torpil salmalı dingi teknelerde, torpil salmayı aşağı İndirmek ve yukarı çekmek ve tekne alabora olduğunda salmanın tekneden ayrılmasını önlemek için sınırlayıcı bir halat kullanın.

8-Uygun kıyafet giyin ve güneş kremi sürün: Sabah güneş kremi sürseniz bile yeniden sürün.
Yelkenleri açmadan önce, teknenin etrafında yeterince su olduğundan ve kolayca yelken yapabileceğinizden emin olun.

Rıhtımdan ayrılıp yandaki tekneye çarpmak kadar utanç verici başka bir şey yoktur. Bu uyarıyı aklınızda tutarak, yelkenleri açmadan önce teknenizi rıhtımdan veya sahilden daha az kalabalık bir yere götürün veya teknenizin bir motoru varsa yelkenleri açmadan önce açık bir alana çıkana kadar motoru çalıştırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Translate »