Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Yangın Tespiti ve Önlenmesi

Denizde Güvenlik 24 Ekim 2015

Tekne sintinesinde bulunan bir kap benzin, orada taşıyacağınız dinamitle aynı tehlikeyi oluşturur. Sintinede bulunan yakıt yada onun sebep olduğu yakıt buharı çok patlayıcı ve ciddi tehlike unsurudur. Bu tehlikeden dolayı sintinenin doğru bir şekilde havalandırılması özellikle motoryatlar için hayati önem taşıyabilir. Aslında bunu yapmanın çok fazla doğru yolu olmakla birlikte bu konuda bazı temel standartlar bulunmaktadır.
Uluslararası kuralların bu konudaki kapsamı 31 Temmuz 1980’den sonra üretilen tekneleri kapsamakta olup ticari olmayan, ticari olmayan amaçla kiralanan, 6 ya da daha az yolcu taşıyan tekneler içindir.
Havalandırma sistemleri teknedeki yakıt sızıntısı, ya da yakıt hatlarındaki sorunları gidermeye yardımcı olmaz. Eğer yakıt kokusu alıyorsanız asla motoru sorunu gidermeden çalıştırmayın. Bu konudaki en iyi sensör burnunuzdur. Yakıt bölümü küçükse aynı miktardaki yakıt için daha fazla patlama tehlikesi vardır. Çünkü yakıt buharı yoğunluğu daha fazla demektir.
Havalandırma iki şekilde yapılmaktadır.
1- Doğal Havalandırma
2- Havalandırma Ekipmanları
Doğal havalandırma hava ızgaraları, manikalar, havalandırma kapakları gibi doğal yöntemlerle yapılan havalandırmadır. Tekne içine rüzgârın da etkisiyle doğal hava girişi sağlarlar. Bunların yağmur suyu veya deniz suyu girişine sebep olmayacak şekilde olmaları ya da kapakları buna uygun olmalıdır. Yükseklikleri de bu prensibe göre ayarlanmalıdır.

Havalandırma ekipmanları ise genelde elektrikle çalıştırılan fanlar ile yapılır. Bu araçlar doğal yöntemlerle kombine kullanıldıklarında daha etkili çözümler sunarlar.

Teknede yangın söndürücü mutlaka bulunmalıdır. Ancak bu konuda ekstra gereklilikler de aşağıda belirtilmiştir.
1- İçten takma ya da stern drive motorlu tekne ise
2- Oturma alanlarının altında taşınabilir yakıt tankı bulunan teknelerde
3- Çift cidarlı ve boşlukların yüzdürücü materyalle tamamen doldurulmamış olduğu teknelerde
4- Kapalı yaşam alanları, kamaralar olan teknelerde
5- Yanıcı materyallerin bulunduğu teknelerde
6- Sabit tankı olan teknelerde
7- 26 feet ve üzeri teknelerde olmazsa olmaz olarak birden fazla yangın söndürücü bulunmalıdır.

Teknede Yangın Çeşitleri ve Sınıflandırması
Yangın söndürücülerin üzerinde hangi yangın tipi için kullanılabileceklerine dair sınıflandırmalar bulunur. Satın alırken buna da dikkat etmeyi unutmayın. Yangın tip sınıflandırmalarını aşağıda görebilirsiniz.
Sınıf A: Yanıcı maddelerin sebep olduğu kâğıt, ahşap gibi yangın tiplerini içerir.
Sınıf B: Yakıt, yağ veya gres yağı gibi materyallerin sebep olduğu yangınlar.
Sınıf C: Elektrik kaynaklı yangınlar.
Yangın söndürücülerde değişik materyaller kullanılmaktadır. Kuru toz, sıvı köpük, karbon dioksit gibi kimyasallar genelde kullanılanlardır. Tekne için genelde en uygun materyal karbon dioksit içeren yangın söndürücülerdir. Çünkü bu tipler kalıntı bırakmazlar, yangın sonrası motora ekstra hasar vermezler, renksiz ve kokusuzdurlar. Sıvı köpük söndürücüler etkilidir ancak temizlemesi zor lekelenmeler bırakırlar ve motora zarar verebilirler.
Yangın söndürücüyü teknede kullanırken üzerindeki pimi çıkarıp yangın kaynağına ulaşabileceğiniz en güvenli yakınlıktan sıkmak doğru olacaktır. Bunu yaparken rüzgârı arkanıza almayı unutmayın!

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]