Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Yangın Tespiti ve Önlenmesi

Denizde Güvenlik 24 Ekim 2015

Tekne sintinesinde bulunan bir kap benzin, orada taşıyacağınız dinamitle aynı tehlikeyi oluşturur. Sintinede bulunan yakıt yada onun sebep olduğu yakıt buharı çok patlayıcı ve ciddi tehlike unsurudur. Bu tehlikeden dolayı sintinenin doğru bir şekilde havalandırılması özellikle motoryatlar için hayati önem taşıyabilir. Aslında bunu yapmanın çok fazla doğru yolu olmakla birlikte bu konuda bazı temel standartlar bulunmaktadır.
Uluslararası kuralların bu konudaki kapsamı 31 Temmuz 1980’den sonra üretilen tekneleri kapsamakta olup ticari olmayan, ticari olmayan amaçla kiralanan, 6 ya da daha az yolcu taşıyan tekneler içindir.
Havalandırma sistemleri teknedeki yakıt sızıntısı, ya da yakıt hatlarındaki sorunları gidermeye yardımcı olmaz. Eğer yakıt kokusu alıyorsanız asla motoru sorunu gidermeden çalıştırmayın. Bu konudaki en iyi sensör burnunuzdur. Yakıt bölümü küçükse aynı miktardaki yakıt için daha fazla patlama tehlikesi vardır. Çünkü yakıt buharı yoğunluğu daha fazla demektir.
Havalandırma iki şekilde yapılmaktadır.
1- Doğal Havalandırma
2- Havalandırma Ekipmanları
Doğal havalandırma hava ızgaraları, manikalar, havalandırma kapakları gibi doğal yöntemlerle yapılan havalandırmadır. Tekne içine rüzgârın da etkisiyle doğal hava girişi sağlarlar. Bunların yağmur suyu veya deniz suyu girişine sebep olmayacak şekilde olmaları ya da kapakları buna uygun olmalıdır. Yükseklikleri de bu prensibe göre ayarlanmalıdır.

Havalandırma ekipmanları ise genelde elektrikle çalıştırılan fanlar ile yapılır. Bu araçlar doğal yöntemlerle kombine kullanıldıklarında daha etkili çözümler sunarlar.

Teknede yangın söndürücü mutlaka bulunmalıdır. Ancak bu konuda ekstra gereklilikler de aşağıda belirtilmiştir.
1- İçten takma ya da stern drive motorlu tekne ise
2- Oturma alanlarının altında taşınabilir yakıt tankı bulunan teknelerde
3- Çift cidarlı ve boşlukların yüzdürücü materyalle tamamen doldurulmamış olduğu teknelerde
4- Kapalı yaşam alanları, kamaralar olan teknelerde
5- Yanıcı materyallerin bulunduğu teknelerde
6- Sabit tankı olan teknelerde
7- 26 feet ve üzeri teknelerde olmazsa olmaz olarak birden fazla yangın söndürücü bulunmalıdır.

Teknede Yangın Çeşitleri ve Sınıflandırması
Yangın söndürücülerin üzerinde hangi yangın tipi için kullanılabileceklerine dair sınıflandırmalar bulunur. Satın alırken buna da dikkat etmeyi unutmayın. Yangın tip sınıflandırmalarını aşağıda görebilirsiniz.
Sınıf A: Yanıcı maddelerin sebep olduğu kâğıt, ahşap gibi yangın tiplerini içerir.
Sınıf B: Yakıt, yağ veya gres yağı gibi materyallerin sebep olduğu yangınlar.
Sınıf C: Elektrik kaynaklı yangınlar.
Yangın söndürücülerde değişik materyaller kullanılmaktadır. Kuru toz, sıvı köpük, karbon dioksit gibi kimyasallar genelde kullanılanlardır. Tekne için genelde en uygun materyal karbon dioksit içeren yangın söndürücülerdir. Çünkü bu tipler kalıntı bırakmazlar, yangın sonrası motora ekstra hasar vermezler, renksiz ve kokusuzdurlar. Sıvı köpük söndürücüler etkilidir ancak temizlemesi zor lekelenmeler bırakırlar ve motora zarar verebilirler.
Yangın söndürücüyü teknede kullanırken üzerindeki pimi çıkarıp yangın kaynağına ulaşabileceğiniz en güvenli yakınlıktan sıkmak doğru olacaktır. Bunu yaparken rüzgârı arkanıza almayı unutmayın!

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]