• Paz. Ara 10th, 2023

Tekne motorunuz ile ilgili bazı basit işleri ve kontrolleri yapabilmek denizde çok işinize yarayacaktır. Motorla yürütülen bir teknede devre dışı kalan motor oldukça can sıkıcıdır. Sonuçta hiç kimse denizin ortasında kalmak istemez. Peki, ne yapalım? Aslında yapılacak çok şey vardır. Siz bunlardan hiç birini yapamıyorsanız en azından motor yağınızı kontrol edebilirsiniz. Bunun için tabii olarak önce motor yağ çubuğunun yerini öğrenmek yararlı olacaktır. Yağ seviyesi motorla ilgili olası sorunlar için bir öncelikli gösterge gibidir. Uzmanlar ve birçok motor üreticisi motoru çalıştırmadan önce her seferinde motor yağ seviyesini kontrol etmenizi öneriyorlar. Ancak uygulamada görülen bu işin pek de o kadar sık yapılmadığı ve bu kadar sık kontrolün biraz abartılı olduğu yönünde. Motorun çalışma sesi ve genel durumunda sorun yoksa gün başında bir kez kontrol çoğu kez yeterlidir.
Bu durum düşünülerek teknenin motorunun kolay ulaşılabilir bir şekilde konumlanması da önem kazanıyor. Evet, teknemizin yağ kontrolünü yaptık ve her şey normal ise yolumuza devam edebiliriz.
Eğer ki yağ seviyesi düşükse ilk yapmamız gereken yağ ekleyerek seviyeyi normale getirmek olmalıdır. Ancak bu eksilme devamlı oluyorsa bu durumda egzoz gazının rengine göz atmakta fayda olacaktır. Egzozda mavi duman varsa tekne motorunuzda kırık veya sıkışık bir piston segmanı olabilir. Yani motor yağ yakıyordur.
Teknenizin motor yağı seviyesi olması gerekenden yüksek ise işte bu kötü haberdir. Genelde bunun birincil sebebi soğutma sisteminde kaçak olmasıdır. Bunun yanı sıra dizel motorlardaki yakıt yollarındaki sorunlardan da bu durum kaynaklanabilir. Aslında nereden gelirse gelsin yağ seviyesi artıyorsa bu arıza nedenidir. Bu durumda yapılacak iş teknik servis çağırarak işi profesyonellere bırakmak olacaktır.
Tekne motorunun yağ seviyesinin öneminden kısaca bahsettikten sonra bir de renginin öneminden bahsetmek istiyoruz. İlk konulduğundaki yağın altına benzeyen rengi kısa sürede koyulaşır. Bunda sorun yoktur. Ancak sonradan kahverengi veya süte benzer bir renk görüyorsanız yağda su veya mazot olduğunu düşünebilirsiniz. Bu durumda asla seyre çıkmayın, programı üzücü de olsa iptal edin ve en kısa sürede motor ustanızı tekneye davet edin.
Tekne motorları hakkında çok bilgi sahibi olmasanız da basit bir yağ kontrolünün size motorun durumu hakkında ne kadar çok bilgi verebileceğini göstermek istedik. Sorunsuz, tıkır tıkır çalışan motorlarla keyifli seyirler dileğiyle…

Bir yanıt yazın

Translate »