• Cts. Nis 13th, 2024
Honda BF-5 Dıştan Takma

Dıştan takma deniz motorları ile ilgili olarak sık duyulan konulardan biri de denize düşen motorlardır. Bu durum motorunuz için son isteyeceğiniz şeydir ve gerçekten kötüdür. Ancak denizciliğin genelinde olduğu gibi serinkanlılığınızı korumak ve hızlıca gerekli adımları atmak motorunuzu kurtarabilir. Burada tabii ki ilk yapılacak olan motora ulaşmaktır. Suya batmış bir motor eğer yeterince sığ suda ise ya da suya batıp çıkmış ise ilk yapacağınız eylem volanı çevirmek olacaktır. Eğer motordan gıcırdama ve öğütme tipi sesler geliyorsa bu silindire kum girdiğini gösterir ki motoru hızlıca söküp dağıtıp tatlı suyla yıkamayı gerektirir. Ardından tabii ki bir tamirci çağırıp motoru toplatmak gerekecektir. Eğer motordan ses gelmiyorsa sırasıyla aşağıdaki adımları uygulayarak motorunuzu yeniden kullanabilirsiniz.
1- Öncelikle tuzlu suyun dokunduğu her yeri tatlı su ile iyice yıkayın. Bu listeye elektrik donanımını da dâhil edebilirsiniz.
2- Motorun bujilerini sökün ve iyice kurulayın.
3- Eğer motor karbüratörlü ise karbüratörü sökün ve temizleyip iyice kurulayın.
4- Motoru ters çevirerek buji deliklerini aşağıya çevirin ve bütün suyun dışarıya akmasını sağlayın. Bunun için motoru birkaç kez çevirebilirsiniz.
5- Silindirlere ince bir makine yağını enjekte edin.
6- Karbüratörü ve bujileri yerine takın.
7- Motoru çalıştırın.
Motor hemen çalışmayabilir. Bu normaldir. Bujileri yeniden sökün ve kuru olup olmadıklarını kontrol edin. Motorun bazı bölümlerinde su kalmış olabilir. Siz denemelerinize devam edin. Motor çalışacaktır. Motor çalıştığında sevinip hemen kapatmayın. İyice ısınmasını, kurumasını ve tüm suyu atmasını sağlayıncaya kadar çalıştırın. Bir de kötü alternatif var ki bu durumda motor çalışmayabilir. Böyle bir sonuç ortaya çıkarsa bir tamirci konuya el atana kadar motoru tatlı suya daldırmak bir alternatif olarak düşünülmelidir.

Bir yanıt yazın

Translate »