Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Dizel Tekne Motoru Kontrolü: ÇALIŞTIRMA

Tekne Motoru 8 Kasım 2018

Bir tekne motorunu çalıştırmadan düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını tam olarak kontrol edemezsiniz. Eğer tekne karada ise bir kova su ile su giriş pompasının olduğu bölüme su girişi sağlayıp motoru çalışırken görebilirsiniz.

Motoru Çalıştırın: İyi durumda olan bir tekne motoru hemen çalışır. Tekrar tekrar marşa basmadan hemen ateşleme olmalıdır. Soğuk havalarda bu çalışma süresinin biraz uzaması kabul edilebilir. Çünkü soğuk metal sıkıştırılmış hava içerisindeki ısıyı absorbe eder. Eğer motor yavaş çalışıyorsa motoru durdurun ve yeniden çalıştırın. İkinci denemede hemen çalışmalıdır. Çabuk ve kolay çalışma bize kompresyonun, yakıt gelişinin ve yakıtın atomize olmasının, akünün ve marş motorunun iyi durumda olduğunu bildirmektedir. Ancak motor kolaylıkla çalışmıyorsa birçok sistemde sorun olabilir ve incelenmelidir.

Yağ Basıncı Kontrolü: Eğer tekne motoru yağ basıncı göstergesi motor çalıştıktan sonra 15 saniye içerisinde harekete geçmiyorsa motoru kapatın. Yağ basıncı dizel motorlarda önemli bir göstergedir. Sürekli düşük yağ basıncı hasarlı bir motorun göstergesidir.

Egzoz Dumanı Kontrolü: Modern ve çevreci tekne motorları çok az duman üretirler. Fakat eski motorlar bir miktar duman üretebilirler. Yeni çalıştırılmış bir motorun bir miktar duman çıkarması normaldir ancak normal bir motorda birkaç dakika içerisinde dumanın azalması gereklidir.

Su Devridaim Kontrolü: Su çıkışı kontrol edilmeli ve su çıkışının ısısının ılık olması normaldir. Çok sıcak ve çok soğuk olması sorun olduğunu belirtir.

Gürültü ve Titreşim Kontrolü: Tekne motoru çalışırken, normal olmayan ses ve titreşimi dinleyin ve hissedin.

Sızıntılar: Yağ ve su sızıntıları açısından teknenin motorunu kontrol edin. Enjektörlerin etrafını ise yakıt sızıntılarına karşı kontrol edin.

Hararet: Tekne motorunun normal çalışma ısısına gelmesini sağlayın. Termostatın devreye girmesinin ardından motor ısısında sadece küçük dalgalanmalar olmalıdır. Aksi durumda problem düşünülmelidir.

Şarj: Alternatör çıkışını kontrol edin. Şarj lambası motor çalıştıktan sonra kısa süre içerisinde sönmelidir. Voltaj regülatörleri standart olarak 14-14,5 volt civarında voltajı kontrol ederler. Bu değeri kontrol edin.

Maksimum Motor Devri: Motorun ulaştığı maksimum motor devrini kontrol edin. Motor üreticisinin belirttiği değerlere ulaşıp ulaşmadığını kontrol edin.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı?

  Tarafından AÇIK 11 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Bu yazımızda marin bir motorun egzoz hattı ile ilgili bilmeniz gerekenleri paylaşıyoruz. İster yelkenli ister motorlu bir tekne sahibi olun egzoz hattı tekne motoru açısından birincil öneme sahip bir konudur. Peki, Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı? Bir deniz tipi motorun egzoz hattı çoğu motorun su hattının altında olmasından dolayı tasarım açısından çetrefilli bir meseledir. Egzoz […]

 • Cummins Motor

  Tekne Motoru Neden Durur?

  Tarafından AÇIK 10 Nisan 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne Motoru Neden Durur? sorusunun yanıtları hakkında bu yazımız. Bakımlı bir tekne motoru, uygun bir kullanımla kolay kolay arıza yapmaz. Güç kaybeden, devri düşen, durma noktasına gelen ya da duran tekne motoru ile ilgili ilk düşünülmesi gerekenleri aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Sağ kolonda belirtilen sebeplerin öncelik sırasını da görebilirsiniz. A- Yetersiz Yakıt Beslemesi 1 Yakıt sisteminde […]

 • Tekne Motoru Bujisi İpuçları

  Tarafından AÇIK 10 Nisan 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne motorunun önemli parçalarından biri de bujilerdir. Bujiler ateşleme sisteminin bir parçası olmakla birlikte bizlere motorla ilgili bazı ipuçlarını da verirler. Öncelikle iyi durumda bir buji, iyi durumda bir tekne motoru demektir. Bujiye bakarak neleri anlayabiliriz? Öncelikle buji üzerinde su damlacıkları görürseniz sızdırmaya başlamış bir kapak contası veya egzoz manifoldu ile karşı karşıya olduğunuzu düşünebilirsiniz. […]

 • tekne-kullaniminin-temel-sartlari

  Tekne Kullanımının Temel Şartları

  Tarafından AÇIK 30 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne kullanmak tabii ki tecrübe isteyen bir konudur. Ama kimse de annesinin karnında bu işi öğrenmez. Deneyim kazanabilmek için ise sık sık uygun ortamlarda denemeler yapmak gerekir. Tekne kullanımının temel şartları ile ilgili ne gibi gereklilikler var birlikte bakalım… Bir tekneyi kullanan kişi elinde bulunan kuvvetlerle tekneye, aşağıdaki öğeleri yaptırabilmelidir. Bu maddeleri değişik hava ve […]

 • İkinci El Teknede İlk Kontroller

  Tarafından AÇIK 31 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  İkinci El Teknede İlk Kontroller : İkinci el tekne alırken dikkat edilmesi gereken çok nokta vardır. Bu açıdan “ikinci el teknede ilk kontroller” nelerdir? bilmek gerekir.Acente tarafından satılan teknelere bakmak nispeten daha kolaydır. Yapmanız gereken görüşüp tekneye bir bakmaktır. İlk bakışta tek dikkat edeceğiniz konu tekneye iyi bakılıp bakılmadığı olmalıdır. Sadece uzaktan bakmak bile tekneye […]