Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! [ Kayıt Yap | Giriş YapRSS Yayın Akışı  | 

 
Dizel Tekne Motoru Kontrolü: ÇALIŞTIRMA için yorumlar kapalı

Dizel Tekne Motoru Kontrolü: ÇALIŞTIRMA

| Tekne Motoru | 08 Kasım 2018

Bir tekne motorunu çalıştırmadan düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını tam olarak kontrol edemezsiniz. Eğer tekne karada ise bir kova su ile su giriş pompasının olduğu bölüme su girişi sağlayıp motoru çalışırken görebilirsiniz.

Motoru Çalıştırın: İyi durumda olan bir tekne motoru hemen çalışır. Tekrar tekrar marşa basmadan hemen ateşleme olmalıdır. Soğuk havalarda bu çalışma süresinin biraz uzaması kabul edilebilir. Çünkü soğuk metal sıkıştırılmış hava içerisindeki ısıyı absorbe eder. Eğer motor yavaş çalışıyorsa motoru durdurun ve yeniden çalıştırın. İkinci denemede hemen çalışmalıdır. Çabuk ve kolay çalışma bize kompresyonun, yakıt gelişinin ve yakıtın atomize olmasının, akünün ve marş motorunun iyi durumda olduğunu bildirmektedir. Ancak motor kolaylıkla çalışmıyorsa birçok sistemde sorun olabilir ve incelenmelidir.

Yağ Basıncı Kontrolü: Eğer tekne motoru yağ basıncı göstergesi motor çalıştıktan sonra 15 saniye içerisinde harekete geçmiyorsa motoru kapatın. Yağ basıncı dizel motorlarda önemli bir göstergedir. Sürekli düşük yağ basıncı hasarlı bir motorun göstergesidir.

Egzoz Dumanı Kontrolü: Modern ve çevreci tekne motorları çok az duman üretirler. Fakat eski motorlar bir miktar duman üretebilirler. Yeni çalıştırılmış bir motorun bir miktar duman çıkarması normaldir ancak normal bir motorda birkaç dakika içerisinde dumanın azalması gereklidir.

Su Devridaim Kontrolü: Su çıkışı kontrol edilmeli ve su çıkışının ısısının ılık olması normaldir. Çok sıcak ve çok soğuk olması sorun olduğunu belirtir.

Gürültü ve Titreşim Kontrolü: Tekne motoru çalışırken, normal olmayan ses ve titreşimi dinleyin ve hissedin.

Sızıntılar: Yağ ve su sızıntıları açısından teknenin motorunu kontrol edin. Enjektörlerin etrafını ise yakıt sızıntılarına karşı kontrol edin.

Hararet: Tekne motorunun normal çalışma ısısına gelmesini sağlayın. Termostatın devreye girmesinin ardından motor ısısında sadece küçük dalgalanmalar olmalıdır. Aksi durumda problem düşünülmelidir.

Şarj: Alternatör çıkışını kontrol edin. Şarj lambası motor çalıştıktan sonra kısa süre içerisinde sönmelidir. Voltaj regülatörleri standart olarak 14-14,5 volt civarında voltajı kontrol ederler. Bu değeri kontrol edin.

Maksimum Motor Devri: Motorun ulaştığı maksimum motor devrini kontrol edin. Motor üreticisinin belirttiği değerlere ulaşıp ulaşmadığını kontrol edin.

Sponsor Linkler

 • Denizci Sözleri

  Tarafından de 08 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan a...

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından de 06 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ...

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından de 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebi...

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından de 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl y...

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından de 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana "mendir...