Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Motoru Hararet Sebepleri

Tekne Motoru 15 Kasım 2017

Teknede hararet göstergesi uyarı vermeye başladığında çoğu kez en büyük olasılık motor su girişinin yabancı bir maddeyle örneğin plastik bir poşetle tıkanmasıdır. Motorların alt ünitelerinde bulunan su girişinin tıkanması dolayısı ile motor ısısı kısa süre içinde artar. Su girişi tekrar sağlandığında hararet ortadan kalkıyorsa problem yoktur, kalkmıyorsa vardır.
Diğer bir sebep te bazen dıştan takma motor trimleri ayarlanırken motor fazla yukarı kaldırılır ve motor su girişi su üzerinde kalabilir. Bu durumda da kısa sürede hararet yükselecektir.

Bu olasılıklar yoksa ve hararet uyarısı alıyorsanız sıra teknenin su pompası yani devridaim pompasının arızası söz konusu olabilir. İmpeller değişimi gerekebilir. Rutin değişim zamanlarında impeller değişimi sizi seyir sırasında kötü sürprizlerden uzak tutacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]