Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

İçten Takma Motor Önerileri

Tekne Motoru 28 Haziran 2013

Motorlu bir tekne kullanan tekne sahipleri hep bir motor arızası kaygısı yaşarlar. Denizde motor arızası dolayısı ile kalmamak için bazı önerileri aşağıda bulabilirsiniz.

1- Motor yağınızı her sezon düzenli değiştirin. Motor üzerinde kalan eski yağ asidik özellik taşıyacağından motora zarar verebilir.

2- Eğer teknenizi sezon harici de kullanıyorsanız motor çalışma saatini takip edin. Motor kullanma kılavuzunda belirtilen zamanda yağınızı değiştirin.

3- Yeni bir yağ filtresi kullanırken contasını kontrol etmeyi gerekiyorsa değiştirmeyi unutmayın.

4- Motorun bir yerine müdahale edecekseniz, söküp takmanız gereken bir donanım varsa her adımın fotoğrafını cep telefonu ile çekin. Yeniden takarken çok işinize yarayacaktır.

5- Motor yağı için kullanacağınız bazı motor katkıları motorunuzu garanti kapsamı dışına alabilir. Üreticinin önermediği katkı maddelerini kullanmayın.

6- Motor su girişlerinin tıkalı olmadığını kontrol edin.

7- Devridaim pompası impellerini kışlama yaparken mümkünse çıkarın. Kış boyunca sızma zeytinyağı içerisinde saklayabilirsiniz.

8- Her iki yılda bir mutlaka antifriz değişimi yapın. Saf su ile uygun oranlarda karıştırın.

9- Gevşek, kirli bağlantıları, elektrik tesisatını kontrol edin.

10- Motor kayışlarını ve uygun gerginlikte olduklarını kontrol edin.

11- Mikrobiyal bir gelişmeye, su yapmaya karşı mümkün olduğunca yakıt deposunu dolu tutun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]