Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Sızdırmazlık için Ne Kullanmalıyım?

Bakım Onarım Kışlama 31 Mart 2020

Bir tekne mağazasına giriyorsunuz ve onlar, raflarda duran, çöp kutularında yığılmış ve raflarda asılı düzinelerce farklı kartuş ve tüp var. Tanrım, kaç çeşit deniz sızdırmazlık maddesi olabilir? Aslında 3 tane malzeme size yeterlidir. Bu üçünü anlayın ve seçim sürecini halledin.

POLİSÜLFİT:

Polisülfit, deniz dolgularında İsviçre çakısı gibidir; neredeyse her şey için kullanabilirsiniz. Genellikle Thiokol (polisülfit sızdırmazlık maddelerinin ana bileşeni olan polimerin ticari markası olarak adlandırılır.) Polisülfit, mükemmel yapışma özelliklerine sahip sentetik bir kauçuktur.

Bir dolgu bileşiği olarak, stres ve sıcaklık değişimi ile ilişkili hareketlere izin verir, ancak her iki yüzeyi de sıkıca kavrayarak contanın bütünlüğünü korur. Polisülfit ayrıca mükemmel bir kalafatlama bileşiğidir, çünkü sertleştikten sonra zımparalanabilir ve iyi boya alır.

Bir tik güvertenin plakaları arasındaki siyah doldurma polisülfürdür. Bu uygulama için, iki parçalı bir polisülfür en iyi sonuçları verir. polisülfit tik ağacına iyi yapıştığı için (özel bir astar yapışmayı arttırır) ve sert tik temizleyicileri tarafından etkilenmediği için tik kaplamalar ve döşeme yatağı için en iyi seçimdir. Ancak PVC ve ABS yüzeyler için uygun değildir.
Polisülfitler, tam kürlenmeye ulaşmak için genellikle bir hafta veya daha uzun süren ve üç dolgu macunundan en yavaş sertleşenidir.

POLİÜRETAN:

Poliüretan, deniz dolgu macunlarının bulldog’udur – bir kez kavradığında gevşemez. Poliüretan, bağının kalıcı olarak düşünülmesi gereken inatçı bir yapıştırıcıdır; iki parçayı daha sonra ayırmak isteme ihtimaliniz varsa, bunları yapıştırmak için poliüretan kullanmayın. Kalıcı bir bağlantı istediğiniz yerde poliüretan kullanın. Bu, gövde-güverte bağlantısı için en iyi sızdırmazlık maddesidir. Ayrıca, gövde gömme armatürler, kepçeler ve kızaklar için iyi bir seçimdir, ancak tik ağacı için değil, çünkü bazı tik temizleyiciler yumuşatır. Polisülfit gibi, poliüretan da akrilik, polikarbonat, PVC veya ABS gibi plastiklerin çoğunda kullanılmamalıdır. Poliüretan için kürlenme süresi genellikle polisülfürden daha kısadır, ancak yin de bir haftaya kadar olabilir.

SİLİKON:

Silikon, deniz dolgu üçlüsünün yılan yağı gibi görünebilir. Bu modern mucizenin bir tanesinin, her sızıntıyı iyileştirmesi çok sık beklenir. Bir süre kullandığınız yeri serbest bırakır ve vaat dolu bir tüp olarak başlayan şey sarkan bir lastik solucan olarak sona erer.

Silikon dolgu macunu, bir conta malzemesi olarak düşünülebilir. Silikonun yapışkan yeteneklerini geçici olarak düşünüyorsanız, bir dizi sızdırmazlık gereksinimi için en iyi ürün olduğunu göreceksiniz. Deniz kullanım üçlüsünün plastik için güvenli bir şekilde kullanılabilen sadece silikondur. Farklı metaller arasında mükemmel bir izolatördür – paslanmaz donanımı bir alüminyum oyuğa monte ederken kullanın. Örneğin amortisör kızaklarının altında periyodik olarak sökülmesi gereken bileşenler arasında mükemmel conta malzemesidir.

Silikon, yıllarca esnekliğini korur ve çoğu kimyasaldan etkilenmez, ancak su hattının altında kullanılmamalıdır. Sızdırmazlığını korumak için mekanik sıkıştırmaya ihtiyacı olduğu için silikon, bir güvertedeki sızdırmazlık donanımı için en iyi seçim değildir. Silikon kir için bir mıknatıstır, ancak boyayı karşı kutup gibi iter, bu nedenle asla silikonla dolgu yapmayın ve bu sızdırmazlık maddesini boyamayı planladığınız herhangi bir yüzeyde kullanmayın.
Silikon dolgu macunları tipik olarak birkaç dakika içinde sabitlenir ve genellikle 24 saatten kısa sürede tam kürleşir.

   

422 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]