Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Sızdırmazlık için Ne Kullanmalıyım?

Bakım Onarım Kışlama 31 Mart 2020

Bir tekne mağazasına giriyorsunuz ve onlar, raflarda duran, çöp kutularında yığılmış ve raflarda asılı düzinelerce farklı kartuş ve tüp var. Tanrım, kaç çeşit deniz sızdırmazlık maddesi olabilir? Aslında 3 tane malzeme size yeterlidir. Bu üçünü anlayın ve seçim sürecini halledin.

POLİSÜLFİT:

Polisülfit, deniz dolgularında İsviçre çakısı gibidir; neredeyse her şey için kullanabilirsiniz. Genellikle Thiokol (polisülfit sızdırmazlık maddelerinin ana bileşeni olan polimerin ticari markası olarak adlandırılır.) Polisülfit, mükemmel yapışma özelliklerine sahip sentetik bir kauçuktur.

Bir dolgu bileşiği olarak, stres ve sıcaklık değişimi ile ilişkili hareketlere izin verir, ancak her iki yüzeyi de sıkıca kavrayarak contanın bütünlüğünü korur. Polisülfit ayrıca mükemmel bir kalafatlama bileşiğidir, çünkü sertleştikten sonra zımparalanabilir ve iyi boya alır.

Bir tik güvertenin plakaları arasındaki siyah doldurma polisülfürdür. Bu uygulama için, iki parçalı bir polisülfür en iyi sonuçları verir. polisülfit tik ağacına iyi yapıştığı için (özel bir astar yapışmayı arttırır) ve sert tik temizleyicileri tarafından etkilenmediği için tik kaplamalar ve döşeme yatağı için en iyi seçimdir. Ancak PVC ve ABS yüzeyler için uygun değildir.
Polisülfitler, tam kürlenmeye ulaşmak için genellikle bir hafta veya daha uzun süren ve üç dolgu macunundan en yavaş sertleşenidir.

POLİÜRETAN:

Poliüretan, deniz dolgu macunlarının bulldog’udur – bir kez kavradığında gevşemez. Poliüretan, bağının kalıcı olarak düşünülmesi gereken inatçı bir yapıştırıcıdır; iki parçayı daha sonra ayırmak isteme ihtimaliniz varsa, bunları yapıştırmak için poliüretan kullanmayın. Kalıcı bir bağlantı istediğiniz yerde poliüretan kullanın. Bu, gövde-güverte bağlantısı için en iyi sızdırmazlık maddesidir. Ayrıca, gövde gömme armatürler, kepçeler ve kızaklar için iyi bir seçimdir, ancak tik ağacı için değil, çünkü bazı tik temizleyiciler yumuşatır. Polisülfit gibi, poliüretan da akrilik, polikarbonat, PVC veya ABS gibi plastiklerin çoğunda kullanılmamalıdır. Poliüretan için kürlenme süresi genellikle polisülfürden daha kısadır, ancak yin de bir haftaya kadar olabilir.

SİLİKON:

Silikon, deniz dolgu üçlüsünün yılan yağı gibi görünebilir. Bu modern mucizenin bir tanesinin, her sızıntıyı iyileştirmesi çok sık beklenir. Bir süre kullandığınız yeri serbest bırakır ve vaat dolu bir tüp olarak başlayan şey sarkan bir lastik solucan olarak sona erer.

Silikon dolgu macunu, bir conta malzemesi olarak düşünülebilir. Silikonun yapışkan yeteneklerini geçici olarak düşünüyorsanız, bir dizi sızdırmazlık gereksinimi için en iyi ürün olduğunu göreceksiniz. Deniz kullanım üçlüsünün plastik için güvenli bir şekilde kullanılabilen sadece silikondur. Farklı metaller arasında mükemmel bir izolatördür – paslanmaz donanımı bir alüminyum oyuğa monte ederken kullanın. Örneğin amortisör kızaklarının altında periyodik olarak sökülmesi gereken bileşenler arasında mükemmel conta malzemesidir.

Silikon, yıllarca esnekliğini korur ve çoğu kimyasaldan etkilenmez, ancak su hattının altında kullanılmamalıdır. Sızdırmazlığını korumak için mekanik sıkıştırmaya ihtiyacı olduğu için silikon, bir güvertedeki sızdırmazlık donanımı için en iyi seçim değildir. Silikon kir için bir mıknatıstır, ancak boyayı karşı kutup gibi iter, bu nedenle asla silikonla dolgu yapmayın ve bu sızdırmazlık maddesini boyamayı planladığınız herhangi bir yüzeyde kullanmayın.
Silikon dolgu macunları tipik olarak birkaç dakika içinde sabitlenir ve genellikle 24 saatten kısa sürede tam kürleşir.

   

885 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]