• Cum. Mar 24th, 2023

Teknede Sızdırmazlık için Ne Kullanmalıyım?

Bir tekne mağazasına giriyorsunuz ve onlar, raflarda duran, çöp kutularında yığılmış ve raflarda asılı düzinelerce farklı kartuş ve tüp var. Tanrım, kaç çeşit deniz sızdırmazlık maddesi olabilir? Aslında 3 tane malzeme size yeterlidir. Bu üçünü anlayın ve seçim sürecini halledin.

POLİSÜLFİT:

Polisülfit, deniz dolgularında İsviçre çakısı gibidir; neredeyse her şey için kullanabilirsiniz. Genellikle Thiokol (polisülfit sızdırmazlık maddelerinin ana bileşeni olan polimerin ticari markası olarak adlandırılır.) Polisülfit, mükemmel yapışma özelliklerine sahip sentetik bir kauçuktur.

Bir dolgu bileşiği olarak, stres ve sıcaklık değişimi ile ilişkili hareketlere izin verir, ancak her iki yüzeyi de sıkıca kavrayarak contanın bütünlüğünü korur. Polisülfit ayrıca mükemmel bir kalafatlama bileşiğidir, çünkü sertleştikten sonra zımparalanabilir ve iyi boya alır.

Bir tik güvertenin plakaları arasındaki siyah doldurma polisülfürdür. Bu uygulama için, iki parçalı bir polisülfür en iyi sonuçları verir. polisülfit tik ağacına iyi yapıştığı için (özel bir astar yapışmayı arttırır) ve sert tik temizleyicileri tarafından etkilenmediği için tik kaplamalar ve döşeme yatağı için en iyi seçimdir. Ancak PVC ve ABS yüzeyler için uygun değildir.
Polisülfitler, tam kürlenmeye ulaşmak için genellikle bir hafta veya daha uzun süren ve üç dolgu macunundan en yavaş sertleşenidir.

POLİÜRETAN:

Poliüretan, deniz dolgu macunlarının bulldog’udur – bir kez kavradığında gevşemez. Poliüretan, bağının kalıcı olarak düşünülmesi gereken inatçı bir yapıştırıcıdır; iki parçayı daha sonra ayırmak isteme ihtimaliniz varsa, bunları yapıştırmak için poliüretan kullanmayın. Kalıcı bir bağlantı istediğiniz yerde poliüretan kullanın. Bu, gövde-güverte bağlantısı için en iyi sızdırmazlık maddesidir. Ayrıca, gövde gömme armatürler, kepçeler ve kızaklar için iyi bir seçimdir, ancak tik ağacı için değil, çünkü bazı tik temizleyiciler yumuşatır. Polisülfit gibi, poliüretan da akrilik, polikarbonat, PVC veya ABS gibi plastiklerin çoğunda kullanılmamalıdır. Poliüretan için kürlenme süresi genellikle polisülfürden daha kısadır, ancak yin de bir haftaya kadar olabilir.

SİLİKON:

Silikon, deniz dolgu üçlüsünün yılan yağı gibi görünebilir. Bu modern mucizenin bir tanesinin, her sızıntıyı iyileştirmesi çok sık beklenir. Bir süre kullandığınız yeri serbest bırakır ve vaat dolu bir tüp olarak başlayan şey sarkan bir lastik solucan olarak sona erer.

Silikon dolgu macunu, bir conta malzemesi olarak düşünülebilir. Silikonun yapışkan yeteneklerini geçici olarak düşünüyorsanız, bir dizi sızdırmazlık gereksinimi için en iyi ürün olduğunu göreceksiniz. Deniz kullanım üçlüsünün plastik için güvenli bir şekilde kullanılabilen sadece silikondur. Farklı metaller arasında mükemmel bir izolatördür – paslanmaz donanımı bir alüminyum oyuğa monte ederken kullanın. Örneğin amortisör kızaklarının altında periyodik olarak sökülmesi gereken bileşenler arasında mükemmel conta malzemesidir.

Silikon, yıllarca esnekliğini korur ve çoğu kimyasaldan etkilenmez, ancak su hattının altında kullanılmamalıdır. Sızdırmazlığını korumak için mekanik sıkıştırmaya ihtiyacı olduğu için silikon, bir güvertedeki sızdırmazlık donanımı için en iyi seçim değildir. Silikon kir için bir mıknatıstır, ancak boyayı karşı kutup gibi iter, bu nedenle asla silikonla dolgu yapmayın ve bu sızdırmazlık maddesini boyamayı planladığınız herhangi bir yüzeyde kullanmayın.
Silikon dolgu macunları tipik olarak birkaç dakika içinde sabitlenir ve genellikle 24 saatten kısa sürede tam kürleşir.

Bir cevap yazın

Translate »