Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Sızdırmazlık için Ne Kullanmalıyım?

Bakım Onarım Kışlama 31 Mart 2020

Bir tekne mağazasına giriyorsunuz ve onlar, raflarda duran, çöp kutularında yığılmış ve raflarda asılı düzinelerce farklı kartuş ve tüp var. Tanrım, kaç çeşit deniz sızdırmazlık maddesi olabilir? Aslında 3 tane malzeme size yeterlidir. Bu üçünü anlayın ve seçim sürecini halledin.

POLİSÜLFİT:

Polisülfit, deniz dolgularında İsviçre çakısı gibidir; neredeyse her şey için kullanabilirsiniz. Genellikle Thiokol (polisülfit sızdırmazlık maddelerinin ana bileşeni olan polimerin ticari markası olarak adlandırılır.) Polisülfit, mükemmel yapışma özelliklerine sahip sentetik bir kauçuktur.

Bir dolgu bileşiği olarak, stres ve sıcaklık değişimi ile ilişkili hareketlere izin verir, ancak her iki yüzeyi de sıkıca kavrayarak contanın bütünlüğünü korur. Polisülfit ayrıca mükemmel bir kalafatlama bileşiğidir, çünkü sertleştikten sonra zımparalanabilir ve iyi boya alır.

Bir tik güvertenin plakaları arasındaki siyah doldurma polisülfürdür. Bu uygulama için, iki parçalı bir polisülfür en iyi sonuçları verir. polisülfit tik ağacına iyi yapıştığı için (özel bir astar yapışmayı arttırır) ve sert tik temizleyicileri tarafından etkilenmediği için tik kaplamalar ve döşeme yatağı için en iyi seçimdir. Ancak PVC ve ABS yüzeyler için uygun değildir.
Polisülfitler, tam kürlenmeye ulaşmak için genellikle bir hafta veya daha uzun süren ve üç dolgu macunundan en yavaş sertleşenidir.

POLİÜRETAN:

Poliüretan, deniz dolgu macunlarının bulldog’udur – bir kez kavradığında gevşemez. Poliüretan, bağının kalıcı olarak düşünülmesi gereken inatçı bir yapıştırıcıdır; iki parçayı daha sonra ayırmak isteme ihtimaliniz varsa, bunları yapıştırmak için poliüretan kullanmayın. Kalıcı bir bağlantı istediğiniz yerde poliüretan kullanın. Bu, gövde-güverte bağlantısı için en iyi sızdırmazlık maddesidir. Ayrıca, gövde gömme armatürler, kepçeler ve kızaklar için iyi bir seçimdir, ancak tik ağacı için değil, çünkü bazı tik temizleyiciler yumuşatır. Polisülfit gibi, poliüretan da akrilik, polikarbonat, PVC veya ABS gibi plastiklerin çoğunda kullanılmamalıdır. Poliüretan için kürlenme süresi genellikle polisülfürden daha kısadır, ancak yin de bir haftaya kadar olabilir.

SİLİKON:

Silikon, deniz dolgu üçlüsünün yılan yağı gibi görünebilir. Bu modern mucizenin bir tanesinin, her sızıntıyı iyileştirmesi çok sık beklenir. Bir süre kullandığınız yeri serbest bırakır ve vaat dolu bir tüp olarak başlayan şey sarkan bir lastik solucan olarak sona erer.

Silikon dolgu macunu, bir conta malzemesi olarak düşünülebilir. Silikonun yapışkan yeteneklerini geçici olarak düşünüyorsanız, bir dizi sızdırmazlık gereksinimi için en iyi ürün olduğunu göreceksiniz. Deniz kullanım üçlüsünün plastik için güvenli bir şekilde kullanılabilen sadece silikondur. Farklı metaller arasında mükemmel bir izolatördür – paslanmaz donanımı bir alüminyum oyuğa monte ederken kullanın. Örneğin amortisör kızaklarının altında periyodik olarak sökülmesi gereken bileşenler arasında mükemmel conta malzemesidir.

Silikon, yıllarca esnekliğini korur ve çoğu kimyasaldan etkilenmez, ancak su hattının altında kullanılmamalıdır. Sızdırmazlığını korumak için mekanik sıkıştırmaya ihtiyacı olduğu için silikon, bir güvertedeki sızdırmazlık donanımı için en iyi seçim değildir. Silikon kir için bir mıknatıstır, ancak boyayı karşı kutup gibi iter, bu nedenle asla silikonla dolgu yapmayın ve bu sızdırmazlık maddesini boyamayı planladığınız herhangi bir yüzeyde kullanmayın.
Silikon dolgu macunları tipik olarak birkaç dakika içinde sabitlenir ve genellikle 24 saatten kısa sürede tam kürleşir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı?

  Tarafından AÇIK 11 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Bu yazımızda marin bir motorun egzoz hattı ile ilgili bilmeniz gerekenleri paylaşıyoruz. İster yelkenli ister motorlu bir tekne sahibi olun egzoz hattı tekne motoru açısından birincil öneme sahip bir konudur. Peki, Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı? Bir deniz tipi motorun egzoz hattı çoğu motorun su hattının altında olmasından dolayı tasarım açısından çetrefilli bir meseledir. Egzoz […]

 • Cummins Motor

  Tekne Motoru Neden Durur?

  Tarafından AÇIK 10 Nisan 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne Motoru Neden Durur? sorusunun yanıtları hakkında bu yazımız. Bakımlı bir tekne motoru, uygun bir kullanımla kolay kolay arıza yapmaz. Güç kaybeden, devri düşen, durma noktasına gelen ya da duran tekne motoru ile ilgili ilk düşünülmesi gerekenleri aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Sağ kolonda belirtilen sebeplerin öncelik sırasını da görebilirsiniz. A- Yetersiz Yakıt Beslemesi 1 Yakıt sisteminde […]

 • Tekne Motoru Bujisi İpuçları

  Tarafından AÇIK 10 Nisan 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne motorunun önemli parçalarından biri de bujilerdir. Bujiler ateşleme sisteminin bir parçası olmakla birlikte bizlere motorla ilgili bazı ipuçlarını da verirler. Öncelikle iyi durumda bir buji, iyi durumda bir tekne motoru demektir. Bujiye bakarak neleri anlayabiliriz? Öncelikle buji üzerinde su damlacıkları görürseniz sızdırmaya başlamış bir kapak contası veya egzoz manifoldu ile karşı karşıya olduğunuzu düşünebilirsiniz. […]

 • tekne-kullaniminin-temel-sartlari

  Tekne Kullanımının Temel Şartları

  Tarafından AÇIK 30 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne kullanmak tabii ki tecrübe isteyen bir konudur. Ama kimse de annesinin karnında bu işi öğrenmez. Deneyim kazanabilmek için ise sık sık uygun ortamlarda denemeler yapmak gerekir. Tekne kullanımının temel şartları ile ilgili ne gibi gereklilikler var birlikte bakalım… Bir tekneyi kullanan kişi elinde bulunan kuvvetlerle tekneye, aşağıdaki öğeleri yaptırabilmelidir. Bu maddeleri değişik hava ve […]

 • İkinci El Teknede İlk Kontroller

  Tarafından AÇIK 31 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  İkinci El Teknede İlk Kontroller : İkinci el tekne alırken dikkat edilmesi gereken çok nokta vardır. Bu açıdan “ikinci el teknede ilk kontroller” nelerdir? bilmek gerekir.Acente tarafından satılan teknelere bakmak nispeten daha kolaydır. Yapmanız gereken görüşüp tekneye bir bakmaktır. İlk bakışta tek dikkat edeceğiniz konu tekneye iyi bakılıp bakılmadığı olmalıdır. Sadece uzaktan bakmak bile tekneye […]