Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Demirlemede Yer Seçimi

Halatlar, Bağlar ve Demirleme 24 Aralık 2013

Demirleme işlemi aslında kişisel tercihlerin olduğu bir konudur. Hava ve denizin elverişli olduğu yerde demirleme işlemi yapılsa da demir yeri seçiminde bulunduğunuz ortamda denizin temiz olması, doğal güzellikler, korunaklılık özellikleri ve bir takım olanakların yakınlığı (yerleşim, alışveriş noktaları gibi) konuları önem kazanır.
Demir yeri ile ilgili olarak belirlenen faktörlerin yanı sıra belirlenemeyen faktörler de bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi de demirleme yapılacak yerin dip yapısıdır. Genelde dip yapısı çeşitleri kum, taşlık, balçık, çimenlik tiplerinden biridir. Haritalardaki kısaltmalar bu konuda bilgi verebilirse de eğer hava koşulları uygunsa dip yapısını suyun berraklığı nispetinde gözlemleyebiliriz. Ancak bu da her zaman mümkün olmayabilir.

Deniz Dibi

Deniz Dibi

Kum dip yapısı demirleme için en uygun yer tiplerinden biridir. Taşlık zeminlerde ise taşların büyüklüğü fazla ise demirin tutunmadan sürüklenmesi olasıdır. Bu gibi zeminlerde çapanın dibe takılması da olasıdır. Ancak kayalık zeminlerde bu ihtimal daha yüksek olup önlem alınmalıdır. Çimenlik dip yapısında ise demirin tutunması zordur. Çok gerekmedikçe bu dip yapısında demirlemekten kaçınılmalıdır. Ancak bu bölgelerde genellikle kum boşlukları vardır ve yüzeyden rahatça görünebilir. Bu alanlar demirleme için daha yararlıdır. Yoğun çamurlu ve kumlu dip yapısı tutunma için idealdir. Aslında sözü edilen farklı dip yapıları olmakla birlikte bunlar genellikle bir arada da bulunabilirler. Bu açıdan doğru demir yeri seçimi çok önemlidir.

Etiket yok

1326 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]