Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Yeniden Sızdırmaz Olmak…

Bakım Onarım Kışlama 1 Nisan 2020

Fiberglas teknelerin sızdırmazlık açısından kötü bir sicilleri vardır. Ahşap bir dereceye kadar kendinden sızdırmazdır; bir sızıntı ahşabı şişirir ve daha fazla sızıntıyı giderir. Fiberglas ise öyle değil. Fiberglas ve donanım arasındaki contada sorun olduğunda, tekrar contalama yapana kadar sızdırma devam eder.

Contalar, baskı nedeni veya sıcaklık değişiklikleri ile özelliğini yitirebilir. Bir cıvatayı fazla sıkmak da altındaki contayı zedeleyebilir. Güneş ışığı ve kimyasallar sızdırmazlık maddelerini aşındırır. Soğuk havalarda güverte donanımı büzüşebilir.

Bir fiberglas teknenin güvertesindeki (ve gövdesindeki) her conta en az yıllık olarak dikkatle incelenmeli ve herhangi bir arıza belirtisinde derz açılmalı, temizlenmeli ve tekrar kapatılmalıdır. Bu mütevazı yatırım, en karlı hisse senedi fonunuzdan bile daha fazla göreceli temettü getirecektir.

1- Gerekli tüm malzemeleri toplayın. Öncelikle silikon tabancası bulundurun. Bu uygulamayı kolaylaştıracaktır. Başka bölgelere bulaşmayı kontrol etmek için maskeleme bandı ve yapışkan temizleyici bulundurun.

2- Bağlantı parçasını sökün. Bu genellikle, bağlantı elemanlarına erişimin zor olması veya cıvataların donması veya her ikisinin birden yapılması nedeniyle işin en zor kısmıdır. Erişim bazen tavan döşemelerinin veya dolapların sökülmesini gerektirir, ancak bağlantı parçasının etrafına sadece bir dolgu macunu sürerek bunu önlemeye çalışmayın. Bunu yaparsanız, nihayetinde bağlantı parçasını çıkaracaksınız, sadece bu sefer büyük güverte onarımına hazırlanırsınız.

Ahşap bileşenleri sabitleyen bağlantı elemanlarına erişim için, cıvata başlıklarını saklayan tapaların çıkarılması gerekecektir. Bu, tıkacın merkezindeki küçük bir deliğin delinmesi ve içine bir vida geçirilmesi ile gerçekleştirilebilir; vidanın noktası vida başlığını tıkacın altında bulduğunda, tornavidayla devam edince tıkaç kaldırılır. Tıkaçları bu şekilde çıkarmak bazen tıkaç deliğine zarar verebilir. Daha güvenli bir yöntem, tapa, tapa çapından biraz daha küçük bir şekilde delmek, daha sonra geri kalan malzeme halkasını küçük bir keski ile dikkatlice çıkarmaktır.

Bağlantı parçası poliüretan ile monte edilmişse, bağlantı elemanlarının çıkarılmasının çok az etkisi olabilir. Bağlantı parçasını gevşetmeye çalışmak muhtemelen güverteye ve bağlantı parçasına zarar verecektir. Sertleşmiş poliüretan dolgu macunu kavramasını serbest bırakmak için koaksiyel hale getirebilen diğer ürünler de mevcuttur.

3- Eski dolguları temizleyin. Eski sızdırmazlık maddesinin her izi giderilmelidir. Gerektiğinde bıçak, zımpara kağıdı veya tel fırça kullanın ve hem güverteyi hem de bağlantı elemanını asetonla temizleyin.

4- Gerekli alanları maskelemeyi unutmayın . Sonradan üzülmemek için maskelemeyi gerektiği gibi uygun malzemelerle yapın.

5- Her iki yüzeyi de dolgu macunu ile kaplayın. Tüpün veya kartuşun ucunu 45 ° açıyla kesin – daha kalın bir çıkış için daha geriye, ince bir çıkış için ileriden kesin. Sızdırmazlığı ileri hareketle uygulayın, Bağda boşluk olmayacağından emin olmak için her iki yüzeyi de kaplayın; dolgu macununu eşit şekilde yaymak için macun bıçağı kullanın. Montaj cıvatalarını takmadan önce – vidaları değil – kafanın hemen altındaki her birinin çevresine bir sızdırmazlık maddesi halkası takın. Asla güverte altındaki bağlantı elemanlarının çevresine sızdırmazlık maddesi sürmeyin; dış katman contası kırılırsa, suyun fark edileceği kabine geçmesini istersiniz. Böylelikle sorunu görebilirsiniz.

6- Sızdırmazlık maddesinin kısmen sertleşmesini bekleyin – silikon için 30 dakika, polisülfid veya poliüretan için 24 saat – daha sonra cıvatayı sadece şaftın etrafındaki contayı kırmamak için somunları çevirerek cıvataları tamamen sıkın. Bağlantı vidalarla tutturulmuşsa, her seferinde bir tane çekin, kafanın altındaki şaftın etrafına bir dolgu macunu sürün, her birini sırayla tekrar takın ve ardından hepsini eşit bir şekilde sürün.

7- Bağlantı parçasının etrafını bir jiletle temizleyerek maskeleme bandını temizleyin. Asla kenar çevresinde parça bırakmayın; silikon güneşte kir, poliüretan sarılar ve polisülfid zayıflatır, bu nedenle en az miktarda sızdırmazlık maddesinin görünür olmasını istersiniz – sadece bağlantı parçasının altındaki ince kenar kalmalı. Renk ve grenle eşleşen ve vernikle ayarlayan yeni tapalar takın.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]