• Paz. May 26th, 2024

Fiberglas teknelerin sızdırmazlık açısından kötü bir sicilleri vardır. Ahşap bir dereceye kadar kendinden sızdırmazdır; bir sızıntı ahşabı şişirir ve daha fazla sızıntıyı giderir. Fiberglas ise öyle değil. Fiberglas ve donanım arasındaki contada sorun olduğunda, tekrar contalama yapana kadar sızdırma devam eder.

Contalar, baskı nedeni veya sıcaklık değişiklikleri ile özelliğini yitirebilir. Bir cıvatayı fazla sıkmak da altındaki contayı zedeleyebilir. Güneş ışığı ve kimyasallar sızdırmazlık maddelerini aşındırır. Soğuk havalarda güverte donanımı büzüşebilir.

Bir fiberglas teknenin güvertesindeki (ve gövdesindeki) her conta en az yıllık olarak dikkatle incelenmeli ve herhangi bir arıza belirtisinde derz açılmalı, temizlenmeli ve tekrar kapatılmalıdır. Bu mütevazı yatırım, en karlı hisse senedi fonunuzdan bile daha fazla göreceli temettü getirecektir.

1- Gerekli tüm malzemeleri toplayın. Öncelikle silikon tabancası bulundurun. Bu uygulamayı kolaylaştıracaktır. Başka bölgelere bulaşmayı kontrol etmek için maskeleme bandı ve yapışkan temizleyici bulundurun.

2- Bağlantı parçasını sökün. Bu genellikle, bağlantı elemanlarına erişimin zor olması veya cıvataların donması veya her ikisinin birden yapılması nedeniyle işin en zor kısmıdır. Erişim bazen tavan döşemelerinin veya dolapların sökülmesini gerektirir, ancak bağlantı parçasının etrafına sadece bir dolgu macunu sürerek bunu önlemeye çalışmayın. Bunu yaparsanız, nihayetinde bağlantı parçasını çıkaracaksınız, sadece bu sefer büyük güverte onarımına hazırlanırsınız.

Ahşap bileşenleri sabitleyen bağlantı elemanlarına erişim için, cıvata başlıklarını saklayan tapaların çıkarılması gerekecektir. Bu, tıkacın merkezindeki küçük bir deliğin delinmesi ve içine bir vida geçirilmesi ile gerçekleştirilebilir; vidanın noktası vida başlığını tıkacın altında bulduğunda, tornavidayla devam edince tıkaç kaldırılır. Tıkaçları bu şekilde çıkarmak bazen tıkaç deliğine zarar verebilir. Daha güvenli bir yöntem, tapa, tapa çapından biraz daha küçük bir şekilde delmek, daha sonra geri kalan malzeme halkasını küçük bir keski ile dikkatlice çıkarmaktır.

Bağlantı parçası poliüretan ile monte edilmişse, bağlantı elemanlarının çıkarılmasının çok az etkisi olabilir. Bağlantı parçasını gevşetmeye çalışmak muhtemelen güverteye ve bağlantı parçasına zarar verecektir. Sertleşmiş poliüretan dolgu macunu kavramasını serbest bırakmak için koaksiyel hale getirebilen diğer ürünler de mevcuttur.

3- Eski dolguları temizleyin. Eski sızdırmazlık maddesinin her izi giderilmelidir. Gerektiğinde bıçak, zımpara kağıdı veya tel fırça kullanın ve hem güverteyi hem de bağlantı elemanını asetonla temizleyin.

4- Gerekli alanları maskelemeyi unutmayın . Sonradan üzülmemek için maskelemeyi gerektiği gibi uygun malzemelerle yapın.

5- Her iki yüzeyi de dolgu macunu ile kaplayın. Tüpün veya kartuşun ucunu 45 ° açıyla kesin – daha kalın bir çıkış için daha geriye, ince bir çıkış için ileriden kesin. Sızdırmazlığı ileri hareketle uygulayın, Bağda boşluk olmayacağından emin olmak için her iki yüzeyi de kaplayın; dolgu macununu eşit şekilde yaymak için macun bıçağı kullanın. Montaj cıvatalarını takmadan önce – vidaları değil – kafanın hemen altındaki her birinin çevresine bir sızdırmazlık maddesi halkası takın. Asla güverte altındaki bağlantı elemanlarının çevresine sızdırmazlık maddesi sürmeyin; dış katman contası kırılırsa, suyun fark edileceği kabine geçmesini istersiniz. Böylelikle sorunu görebilirsiniz.

6- Sızdırmazlık maddesinin kısmen sertleşmesini bekleyin – silikon için 30 dakika, polisülfid veya poliüretan için 24 saat – daha sonra cıvatayı sadece şaftın etrafındaki contayı kırmamak için somunları çevirerek cıvataları tamamen sıkın. Bağlantı vidalarla tutturulmuşsa, her seferinde bir tane çekin, kafanın altındaki şaftın etrafına bir dolgu macunu sürün, her birini sırayla tekrar takın ve ardından hepsini eşit bir şekilde sürün.

7- Bağlantı parçasının etrafını bir jiletle temizleyerek maskeleme bandını temizleyin. Asla kenar çevresinde parça bırakmayın; silikon güneşte kir, poliüretan sarılar ve polisülfid zayıflatır, bu nedenle en az miktarda sızdırmazlık maddesinin görünür olmasını istersiniz – sadece bağlantı parçasının altındaki ince kenar kalmalı. Renk ve grenle eşleşen ve vernikle ayarlayan yeni tapalar takın.

Bir yanıt yazın

Translate »