• Paz. Ara 10th, 2023

Özellikle motoryat tipi teknelerde motor büyük önem taşıyan bir unsurdur. Makinenin performansı ve sağlıklı çalışması seyir, güvenlik, manevra kabiliyeti ve keyfinizi direk etkiler. Denizde kullanılacak motorlarda dikkat edilecek ilk nokta belki de kara araçları için yapılıp daha sonra marin tip motora dönüştürülen ya da dönüştürülmeye çalışılan makinelerden uzak durmaktır. Tekne için üretilen motorlar deniz koşullarında sizi zor durumda bırakmadıkları gibi uzun ömürlü kullanabileceğiniz makinelerdir. Böyle bir motora da her zaman servis, yedek parça hizmeti alabilirsiniz.

Tekne Motoru Çeşitleri:

Genelde Motoryatlarda kullanılan motor tipleri 3 çeşittir.

1-      Dıştan Takma Motorlar

2-      İçten Takma Motorlar (Dizel)

3-      İçten Takma Motorlar (Benzinli)

Teknelerde kullanılacak motor adedi de tekne boyutu ve beklentilere göre şekillenir. Dört adede kadar motor takılan tekneler vardır. Ancak iki motor genelde tercih edilen adettir. İki motorlu bir teknenin manevra kabiliyeti de oldukça artar. Tek motorlu teknelerde ise eğer istenirse bir baş pervanesi monte edilerek manevra kabiliyeti arttırılabilir. Baş pervanelerinin manevra dışında kullanımı yoktur.

Motor dizel ise yakıt ikmali her yerde kolaydır. Ancak marina ve kıyı istasyonlarında genellikle benzin bulamazsınız. Yakıt demişken tekne motoru arızalarının en temel sebebi kötü yakıttır. Bunun için ek filtre sistemleri kullanılmalıdır.

 

Bir yanıt yazın

Translate »