Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Motorları

Tekne Ekipmanları, Tekne ve Denizcilik 13 Haziran 2013

Özellikle motoryat tipi teknelerde motor büyük önem taşıyan bir unsurdur. Makinenin performansı ve sağlıklı çalışması seyir, güvenlik, manevra kabiliyeti ve keyfinizi direk etkiler. Denizde kullanılacak motorlarda dikkat edilecek ilk nokta belki de kara araçları için yapılıp daha sonra marin tip motora dönüştürülen ya da dönüştürülmeye çalışılan makinelerden uzak durmaktır. Tekne için üretilen motorlar deniz koşullarında sizi zor durumda bırakmadıkları gibi uzun ömürlü kullanabileceğiniz makinelerdir. Böyle bir motora da her zaman servis, yedek parça hizmeti alabilirsiniz.

Tekne Motoru Çeşitleri:

Genelde Motoryatlarda kullanılan motor tipleri 3 çeşittir.

1-      Dıştan Takma Motorlar

2-      İçten Takma Motorlar (Dizel)

3-      İçten Takma Motorlar (Benzinli)

Teknelerde kullanılacak motor adedi de tekne boyutu ve beklentilere göre şekillenir. Dört adede kadar motor takılan tekneler vardır. Ancak iki motor genelde tercih edilen adettir. İki motorlu bir teknenin manevra kabiliyeti de oldukça artar. Tek motorlu teknelerde ise eğer istenirse bir baş pervanesi monte edilerek manevra kabiliyeti arttırılabilir. Baş pervanelerinin manevra dışında kullanımı yoktur.

Motor dizel ise yakıt ikmali her yerde kolaydır. Ancak marina ve kıyı istasyonlarında genellikle benzin bulamazsınız. Yakıt demişken tekne motoru arızalarının en temel sebebi kötü yakıttır. Bunun için ek filtre sistemleri kullanılmalıdır.

 

  

2194 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]