Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Motorlu Tekne ve Yelkenli Tekne

Tekne Tanıtımları, Tekne ve Denizcilik 7 Temmuz 2013

Tekne su yüzeyinde batmadan durabilen ve hareket imkânı sağlayan araçlara verilen genel isimdir. Tekneler polyesterden ya da ahşaptan üretilebilirler. Bunlar motorlu ve yelkenli tekneler olarak iki ana başlık altında ayrılırlar. Motorlu tekneler; Bu tanım sandallar, motorlu botlar, spor tekneler, sürat motorları, kamaralı tekneler ve motoryatlar gibi tekne türlerini kapsar. Motorlu tekneler tek ya da çift motorlu, iyi donatılmış kıyı ve açık deniz seferi yapabilen teknelerdir. İlk başlarda benzinli motorla üretilen bu tekneler zamanla dizel motora kavuşunca hızla yayılmaya ve çoğalmaya başladılar. Kullanımlarına göre çok çeşitleri olan motorlu tekneler, temel olarak üç gurupta incelenirler. Bunlar; düşük hızlı deplasman tekneleri, biraz daha hızlı olan yarı-kayıcı ve kayıcı tekneler olarak sınıflandırılabilirler.

Yelkenli Tekne

Düşük hızlı deplasman tekneleri sınıfına, az hızlı, ancak yüksek deplasmanlı ve iç hacimli, genelde ekonomik seyirle uzun mesafeler kat edebilen yuvarlak karinalı tekneler girer. Yarı kayıcı tekneler fazla motor gücü ve çoğunlukla çift motor ile hızlı seyir yapabilirler ve kötü havalarda da belli bir miktar konfor sunarlar. Kayıcı tekneler için yüksek motor gücü gerekir. Tekne hızlandıkça karinası üzerinde yükselerek, suya sürtünme yüzeyini azaltır ve büyük hızlara çıkabilir. Ancak yakıt tüketimleri oldukça fazladır, sert hava ve deniz koşullarında tekne ekibini yorucu bir seyir yaşatırlar. Yelken teknelerinin tasarımı teknenin yakalandığı ağır deniz şartlarında hasar görmeden, yavaş bir hızla, uzun süre seyredebilecek şekilde yapılırken, motorlu tekneler ise fırtına ve kötü hava şartlarından kaçabilecek tasarım özelliklerine ve hıza sahiptirler. Yapım malzemesi olarak belli boylara kadar ahşap, çok büyük özel yapım tekne gövdelerinde çelik veya alüminyum kullanılırken, orta ve büyük boy motorlu teknelerde ise üretim kolaylığı nedeniyle fiberglas kullanılır. Sürati az olan motorlu teknelerde manevra alanı sağlayabilmek için büyük yüzeyli dümen palası kullanılırken, yarı kayıcı ve kayıcı teknelerde ise küçük yüzeyli ve genelde çift dümen palası kullanılır. İçten takma motorlu yelkenlilerde konvansiyonel veya S-tahrikli dizel motorlar yer alırken, motorlu teknelerde benzinli, dizel, hatta yüksek süratli teknelerde türbin motoru kullanılabilir. Motor yerleşimi ise kuyruklu, Konvansiyonel, V tahrikli olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]