• Per. Şub 22nd, 2024

Teknelerde kullanılan motorlar değişik açılardan sınıflandırılabilirler. Değişik tipte teknelerde farklı amaçlarla farklı motor kullanımları söz konusu olabilir. Teknelerde motor kullanımı içten yanmalı motorların gelişimi sonrası yaygınlaşmıştır. Öncelikle sadece liman giriş çıkışlarında ya da rüzgârsız havalarda yardımcı olmak amacıyla kullanılan tekne motorları zaman içerisinde boyutlarının küçülmesi ve verimliliklerinin artmasıyla bir standart haline gelmiştir. Böylelikle artık yukarıda saydığımız amaçların dışında uzun seyirlerde de motor kullanılmaya başlanmış ya da sadece motorlu tekneler de tercih edilmeye başlanmıştır. Motorların teknelerde yürütme amacıyla yaygın kullanımı motorları daha önemli bir konuma getirmiş, motor bakımı ve onarımı da tekne sahipleri için önemli hale gelmiştir. Tekne sahibi motorunu iyi tanımalı gerektiğinde bazı basit onarımları kendi yapabilmelidir.

İçten Takma Motor
Teknelerde kullanılan motorların sınıflandırmasına yeniden dönecek olursak öncelikle:
Yakıt Tipine Göre:

  • Dizel Motor
  • Benzinli Motor

Dizel motorlar içten takma motor kullanılan teknelerde yaygın olarak kullanılırlar. Benzinli modeller ise daha çok dıştan takma motorlardır.
Çalışma Prensibine Göre:

  • 2 Zamanlı Motor
  • 4 Zamanlı Motor

İki zamanlı motorlar daha basit motor çeşitleridir. Dolayısı ile daha az parçaya sahiptirler ve daha az arıza yaparlar. Yardımcı ve bakım isteyen parçaları daha azdır. Güç üretimi açısından etkili, ancak yakıt tasarrufu açısından fazla verimli değildirler. Dört zamanlı motorlar ise sistem olarak araba motorlarından farklı değildirler. İki zamanlı motorlara göre çok daha ekonomik ve çevreci motorlardır. Ancak bakım gerektiren parça adedi daha fazladır ve daha pahalı motorlardır.
Monte Edilişine Göre:

  • İçten Takma
  • Dıştan Takma

İçten takma motorlar, motorun ve şanzıman sisteminin tekne karinasında olduğu sistemlerdir. Dıştan takma motorlar ise hafif, taşınabilir (belirli hp’ye kadar) tekne arkasına takılan motorlardır.
Soğutma Sistemine Göre:

  • Hava Soğutmalı (Teknelerde pek tercih edilmez)
  • Su Soğutmalı

Görüldüğü gibi motorlar birçok açıdan sınıflandırılabilir. Teknelerin tipi, güç, hız beklentisi, kullanım amacı, seyir alanı gibi birçok faktör ve tabii ki tercihler değerlendirilerek uygun motor tipi seçilmelidir.

Bir yanıt yazın

Translate »