Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Gece Seyri

Denizde Güvenlik, Tekne ve Denizcilik 13 Haziran 2013

Tekneyle gece seyrine çıkmak gerçekten büyük bir keyiftir. Aynı zamanda farklı bir özgürlük duygusu tattıran gece seyrinin de kendine özgü kuralları ve dikkat edilecek noktaları vardır.

Gece Seyrinde Dikkat Edilecek Noktalar:

 1-      Temel kurallardan biri; siz diğer tekneleri görebiliyor musunuz? Diğer tekneler sizi görebiliyor mu? Seyir fenerleriniz çalışır durumda olmalıdır.

2-      Gecenin etkisi ile insanlarda bir rehavet, gevşeme olabilir. Yeterince dinlenmiş ve dikkatli olduğunuza emin olun.

3-      El altında bulunduracağınız güçlü bir fener işinize yarar. Karşıdan gelen ve çatışma olanağı olan bir tekneyi uyarmanız gerekebilir.

4-      Rotanızda bir tekne görürseniz hemen tam yönü ve büyüklüğünü anlamaya çalışın.

5-      Seyir elektroniklerinin aydınlatma ayarlarını gece moduna getirin. Kuvvetli ışık etrafı net görmenize engel olur.

6-      Seyir feneri arızalarında dümen gerisinde bir ışık, kamara ışıkları gibi ışık kaynaklarından yararlanabilirsiniz.

7-      Düşük hızda ilerleyin.

8-      Gemi rotalarından kesinlikle ilerlemeyin

 

 

1931 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]