• Paz. Ara 10th, 2023

Bu yazımızda sizlere tekne gövde çeşitleri ile ilgili bilgi vermek istiyoruz. Temel olarak tekne gövdeleri 1-Deplasman
2-Yarı deplasman gövde
3-Planning tipi gövde olmak üzere üç şekilde ele alınıyor.
Tekne gövde tiplerinden deplasman tipi gövdelerden bahsedecek olursak bu tip tekneler daha fazla suya gömülüdürler. Tekne ileri hareket ederken suyu ittirir. Deplasman tip teknelerde hız belirli bir sınırın üzerine çıkamaz. Örnek olarak verecek olursak 25-30 fitlik bir teknenin maksimum hızı 7-8 knot üzerine çıkamaz. Bu tip tekneler stabil, konforlu ve ekonomik seyir yapan teknelerdir. Ve oldukça fazla yük taşıma kapasiteleri vardır. Performansları yüklemeden dolayı fazla etkilenmez.
Yarı deplasman tipi teknelerde ise hız biraz daha fazladır deplasman tipi teknelere göre daha hızlı giderler. Düşük hızlarda ise deplasman tipi teknelere göre daha az etkindirler. Düşük hızlarda yakıt tüketimleri biraz daha fazla olup günümüzde oldukça yaygınlaşan bir çok trawler yat yada motoryat bu gruba girebilir.
Planning tipi tekneler ise oldukça hızlı teknelerdir. Seyir hızlarında pruvaları suyun üzerindedir. Planning durumuna geçtiklerinde oldukça stabil tekneler olmakla birlikte düşük hızlarda etkinlikleri azalır. Deplasman tipi teknelere göre daha az konforlu, daha az stabil teknelerdir. Bu teknelerde yük aktıkça performans kaybı kaçınılmazdır.
Son olarakta katamaran tipi teknelerden bahsetmeden geçmeyelim. Son yıllarda popüler olan bu gövde tipi stabilite ve geniş güverte alanları için tercih edilmektedir. Manevra açısından diğer gövdelere göre daha düşük performans sağlayan bu tekneler, geniş enleri dolayısı ile bağlama yerlerinde de zorluklarla karşılaşabilmektedirler. Bazı balıkçılar 20-30 feetlik dıştan takma motorlu katamaranları tercih ederler. Bunun nedeni yumuşak seyir, yüksek seyir hızları ve stabiliteleridir. Katamaranların avantajı iki gövde arasında dalga tepelerinin kalması ve teknenin daha stabil sürüş avantajı sağlamasıdır. Ancak dar gövdelerinden dolayı kamaraları oldukça dardır ve çoğunlukla yetersizdir. Bundan dolayı satın almadan önce iyi bir test sürüşü yapmak çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

Translate »