• Paz. May 26th, 2024

Motoryatlar birçok gövde stili ile üretilmektedir. Bu alanda da seçenekler oldukça fazladır. V gövde, düz draft, katamaran ve son yıllarda daha fazla ilgi gören V gövde – Tüp Sistem kombinasyonları tekne gövde stillerinin başlıcalarıdır. Teknenin ne kadarının su üstünde olup ne kadarının su altında olduğu denizciliğini etkileyen bir faktördür. Sualtı derinliği (draft) artan teknenin su üstü yapıları daha az olur ve bu tip tekneler daha istikrarlı ve denizci bir yapıya sahip olurlar. Bu teknenin iç hacminin artmasına ve kamara tavan yüksekliklerinin artmasına da neden olur ve kapalı alanların konforu artar. Bir teknenin su üzerinde kalan alanının artması dış etkenlerden daha fazla etkileneceği anlamına gelecektir. Bunlardan başında da rüzgâr gelir. Bunun anlamı dar alanda manevra yaparken rüzgâr sizi daha fazla etkileyecek ve daha sağlam bağlama halatlarına ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca denizde daha fazla dirençle karşılaşacaksınız demektir.
Düz draft denilen ve gövde yapıları düze yakın olan tekneler sert havalar için pek tercih edilmez. Bu gövde tipleri göller, iç denizler ya da dalganın büyük olmadığı sular için daha uygundur. Ancak teknenin su altının düz olması teknenin iç alanlarında bir ferahlama yaratır. Bu tekneler belirttiğimiz gibi alargada dalgaya maruz kaldığında yalpa yapmaya daha fazla eğilimlidir.
Katamaran gövdeli, yani çift gövdeli motoryatlar ise denge açısından düz gövde yapılarına göre daha verimlidir. Bu teknelerde dalga boyuna göre baş-kıç hareketi daha çok görülür. Bu tip teknelerin özellikle salon alanları geniştir. Bu avantajının yanı sıra kabin boyutları genellikle küçük olarak tasarlanır.
Son olarak aktaracağımız gövde tipi ise yine v gövdeli ancak çevresine tüp sistemi eklenmiş RIB modellerdir. Tüp bu gövde tipine daha denizci bir forma kazandırıyor. Serpinti oluşumunu azaltıyor ve teknenin yalpa yapmasını önemli ölçüde azaltıyor. Tüp sistemi tekneye daha az sürtünme, daha fazla yakıt ekonomisi de sağlıyor. Bu tip modellerin son yıllarda birkaç kamaralı ve tuvaletli olanları da üretilmekte ve son derece lüx örnekleri bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

Translate »