Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Trawler Tipi Tekneler

Tekne Tanıtımları 21 Kasım 2017

Trawler tipi tekneler bilindiği kadarıyla ilk olarak 1800’lü yıllarda Brixham limanında inşa edilmeye başlamış teknelerdir. Bu liman İngiltere’nin batı kıyısında Davon kentinde yer alır. İlk olarak balıkçı teknesi olarak ve ahşap malzemeden üretilmeye başlanan trawler tekneler çok uzun yıllardır hizmet vermeye devam ediyorlar.

Ancak 1900’lü yılların ortasına gelindiğinde trawler teknelerin denizci yapıları, güçleri gezi teknesi, motoryat imalatçılarının da dikkatini çekmeye başladı ve bu amaçla üretimleri de başladı.
Trawler’ların genel çizgileri değişmemekle birlikte günümüzde içerikleri son derece yaratıcı olarak dizayn edilmiş olanları denizlerde boy gösteriyor.

Trawler tipi teknelerin bu kadar tercih edilmelerinin ardında yatan bazı sebepler var elbette.
Bunların Başlıcaları:
Sağlam gövde yapıları
Stabil olmaları
Motoryatlara oranla ekonomik seyir
Konfor ve Ekonomi bir arada olması

Özellikle klasik teknelerden hoşlanıp modern motoryat tasarımını tercih etmeyenlerin oldukça rağbet gösterdikleri bir tekne türü olarak gittikçe yaygınlaştığı söylenebilir.

 

2277 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]