Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Kullanımına Göre Tekne Çeşitleri

Profesyonel Denizcilik, Tekne ve Denizcilik 21 Ekim 2015

Deniz araçlarını sınıflandırmanın yollarından biri de kullanım amaçlarına göre değerlendirmektir. Bu yazımızda kısaca kullanımlarına göre tüm tekne tiplerine değineceğiz.
Servis Tekneleri: Bunlar genellikle yardımcı tekneler olarak adlandırılabilirler. Daha büyük teknelere insan, yük, kumanya, ekipman taşımak için kullanılabilen teknelerdir. Genellikle 8-10 feet uzunluğunda olurlar ve genelde kürekle yürütülürler. Ancak bir kısmı da küçük dıştan takmalarla kullanılırlar. Seyir sırasında çoğu kez daha büyük bir tekne tarafından çekilerek götürülürler.
Şişme Botlar: Bu tip tekneler oldukça istikrarlı yapıya sahip olup aynı boyuttaki normal teknelerden oldukça fazla ağırlık taşıyabilirler. İçleri su ile dolu olduğunda bile batmazlar. Yine bu tekneler de servi botu olarak kullanılabilir. Güvertede taşınabilir ya da söndürülüp bir dolapta muhafaza edilebilirler. Bu teknelerde genelde dıştan takma motorlarla yürütülürler. Şişme bot sınıfında RIB denilen bir grup daha vardır. Bu tiplerde ise teknenin taban kısmı fiber, yan tüpleri yine şişmedir. Bu tekneler tamamı fiber teknelerden daha hafiftirler.
Günübirlik Tekneler: Bu tip tekneler küçük, sportif veya gün içinde kullanmak, balıkçılık için kullanılan küçük teknelerdir. Bunların üstleri genelde tamamen açıktır. Deniz koşullarına dayanıklılıkları borda yüksekliğine endekslidir.
Bowrider: Bu tip teknelerde teknenin kokpitinin önünde bir cam ve onun önünde de yine oturmak için ayrılmış bir bölüm vardır. Bu tip teknelerde ön tarafta oturanlar için tehlike her zaman mevcuttur. Özellikle hızlı dönüşlerde düşerek teknenin kendi pervanesi veya gövdesinin çarpması ile ölümcül kazalar gerçekleşebilir.
Açık Deniz Balıkçısı: Bu tip teknelerde ise yükseltilmiş bir güverte bulunur. Genelde bir orta konsol teknenin yönetimi için kullanılır. Genelde güçlü dıştan takma motorlar ile kullanılırlar. Genelde güverte derinlikleri de fazla değildir. Bu güvenlik açısından biraz risklidir.
Cuddy Kabin Tekneler: Bu tekneler ise gecelik konaklamalarda da kullanılabilecek oldukça küçük bir kamaraya sahiptirler. Ancak genellikle bu amaçla kullanılmazlar. Daha çok kuru kalması gereken eşyalar, ekipmanlar, güvenlik araçları için kullanılırlar. Bizdeki yarım kamaralı teknenin karşılığı olan tekne tipidir. Bazı modellerde portatif tuvalet de bulunabilir. Yarım kamaralı teknelerin dezavantajlarından biri teknenin ön tarafına geçmenin çok zor olmasıdır. Örneğin çapa atma toplama için teknenin baş tarafına geçmek her zaman zordur.
Cruiser Tekneler: Tekne yaşamını kolaylaştıran kamara, ocak, tuvalet ve su tesisatı ve diğer imkanları barındıran teknelerdir. Bu tip tekneler birçok çeşit ve boyutta olabilirler. 30 feet civarında ve üzerindeki tekneler genelde içten takma motorlu olup, daha küçük cruiser modellerinde dıştan takma motorlar bulunabilir.
Pantoon (Duba) Tekneler: Korunaklı sularda kullanım için uygun olan bu tekneler en basit şekliyle iki ya da daha fazla silindirik yüzer platformlar üzerinde inşa edilirler. Tamamına yakını dıştan takma motorlar ile yürütülürler. Bu tür tekneler sığ sularda rahatlıkla seyredebilir. Balıkçılık, çalışma platformu, parti teknesi gibi amaçlarla kullanılırlar.
Ev Tekneler: Ev tipi tekneler sahiplerine oldukça fazla yer verirler. Denize elverişlilik açısından oldukça dezavantajlı bu tekneler daha çok kıyı, iç sular, korunaklı alanlarda uygundurlar. Büyük dalga boyları için yetersiz olan bu tip teknelerin güverteleri alçak, pencereleri büyüktür. Bu da onları savunmasız bırakacaktır.
Kanolar: Sportif veya hobi amaçlı kullanılan bu deniz araçları ekonomik fiyatlı ürünlerdir. İyi bir denge, kürek çekme tekniği, tekneyi yönlendirebilme becerisi gerektirir. Basit bir araç olarak görülse de risksiz olduğu düşünülmemeli güvenlik önlemlerine önem verilmelidir.
Jet-Ski: Bilindiği gibi jet motorlarıyla donatılmış bu araçlar dört kişiye kadar yolcu taşıyabilirler. Yüksek manevra kabiliyetleri, sığ sularda kullanabilmeleri, çok süratli olmaları ve bu hıza kısa sürede çıkabiliyor olmaları avantajları arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]