Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Aküsü İçin Kış Bakımı

Tekne Ekipmanları 31 Mayıs 2020

Tekne aküsü için kış bakımı önemlidir. Yeni sezon geldiğinde marşa bastığınızda ya da servis aküsü olarak kullanacağınızda akünün hazır olması için bazı önerileri dikkate almak gerekir.

Kir ve korozyon bataryanın deşarj oranını artırabilir. Herhangi bir şey bağlamadan önce ve pil ömrü boyunca akü muhafazasını ve terminalleri iyice temizlemeniz önemlidir. Aküyü saklamadan önce düzgün bir şekilde temizlemeniz, toz için temiz ve kuru bir bezle temiz ve tozdan arındırılmış olmanız gerekir.

Yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri, aküyü şarj etmeden birkaç ay boyunca saklamaktır. Tüm aküler doğal bir kendi kendine deşarj oranına sahiptir. Önce aküyü tam olarak şarj etmeyerek, yeniden canlandırılamayan tamamen bitmiş bir aküye sahip olabilirsiniz.

İster bir akü şarj cihazı kullanıyor olun ister akü beklemedeyken standart bir şarj cihazını sık sık takın, ihtiyacınız olan şarj cihazına sahip olduğunuzdan ve iyi çalışır durumda olduğundan emin olmak önemlidir.

Akülerinizi kontrol ettiğinizde, şarj cihazının çalışmamasından veya akünüz için etkili bir şarj cihazı olmadığından daha sinir bozucu bir şey yoktur. Kullanım ömrü boyunca şarj edilmiş bir pil daha uzun süre dayanır ve kullanım ömrü boyunca en yüksek seviyelerde çalışır.

Aküler, kış için koyabileceğiniz ve unutabileceğiniz öğeler değildir. Depolama süreleri boyunca kontrol edilmeleri ve bakımları yapılmalıdır.

Tekne Aküsü için Kış Bakımı:

              Tekne aküleri genelde sıkışık ve zor ulaşılan lokasyonlarda konumlandırılır. Ancak onları bulundukları yerde kendi hallerine bırakmamak gerekir. Sezonun sonuna geldiğimiz bu günlerde tekne aküleri için kış bakımı yapılmalı.

1-      Tekneyi uzun süre kullanmayacaksanız aküyü tam şarj edip negatif kutup başındaki kabloyu aküden ayırın.

2-      Bir voltmetre yardımıyla akünün şarj durumunu kontrol edin. Dolu bir akü 12.5 ya da 12.8 volt civarında olmalıdır.

3-      Akü şarj durumunu en az ayda bir kez kontrol edin.

4-      Akü elektrolit seviyesini kontrol ederek eksilmişse saf su ilave edin. (Sadece plakaların üstünü örtecek kadar)

5-      Otomatik sintine pompası varsa pompa hariç tüm elektrik anahtarlarını kapatın.

6-      Eğer bir marinada sahil elektriği kullanıyorsanız ve teknenizde akü sarj regülatörü varsa sahil kablosunu takılı bırakabilirsiniz.

 

“Teknede Hangi Aküyü Kullanalım?” isimli yazımızı da okumak için Tıklayın…

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı?

  Tarafından AÇIK 11 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Bu yazımızda marin bir motorun egzoz hattı ile ilgili bilmeniz gerekenleri paylaşıyoruz. İster yelkenli ister motorlu bir tekne sahibi olun egzoz hattı tekne motoru açısından birincil öneme sahip bir konudur. Peki, Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı? Bir deniz tipi motorun egzoz hattı çoğu motorun su hattının altında olmasından dolayı tasarım açısından çetrefilli bir meseledir. Egzoz […]

 • Cummins Motor

  Tekne Motoru Neden Durur?

  Tarafından AÇIK 10 Nisan 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne Motoru Neden Durur? sorusunun yanıtları hakkında bu yazımız. Bakımlı bir tekne motoru, uygun bir kullanımla kolay kolay arıza yapmaz. Güç kaybeden, devri düşen, durma noktasına gelen ya da duran tekne motoru ile ilgili ilk düşünülmesi gerekenleri aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Sağ kolonda belirtilen sebeplerin öncelik sırasını da görebilirsiniz. A- Yetersiz Yakıt Beslemesi 1 Yakıt sisteminde […]

 • Tekne Motoru Bujisi İpuçları

  Tarafından AÇIK 10 Nisan 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne motorunun önemli parçalarından biri de bujilerdir. Bujiler ateşleme sisteminin bir parçası olmakla birlikte bizlere motorla ilgili bazı ipuçlarını da verirler. Öncelikle iyi durumda bir buji, iyi durumda bir tekne motoru demektir. Bujiye bakarak neleri anlayabiliriz? Öncelikle buji üzerinde su damlacıkları görürseniz sızdırmaya başlamış bir kapak contası veya egzoz manifoldu ile karşı karşıya olduğunuzu düşünebilirsiniz. […]

 • tekne-kullaniminin-temel-sartlari

  Tekne Kullanımının Temel Şartları

  Tarafından AÇIK 30 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne kullanmak tabii ki tecrübe isteyen bir konudur. Ama kimse de annesinin karnında bu işi öğrenmez. Deneyim kazanabilmek için ise sık sık uygun ortamlarda denemeler yapmak gerekir. Tekne kullanımının temel şartları ile ilgili ne gibi gereklilikler var birlikte bakalım… Bir tekneyi kullanan kişi elinde bulunan kuvvetlerle tekneye, aşağıdaki öğeleri yaptırabilmelidir. Bu maddeleri değişik hava ve […]

 • İkinci El Teknede İlk Kontroller

  Tarafından AÇIK 31 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  İkinci El Teknede İlk Kontroller : İkinci el tekne alırken dikkat edilmesi gereken çok nokta vardır. Bu açıdan “ikinci el teknede ilk kontroller” nelerdir? bilmek gerekir.Acente tarafından satılan teknelere bakmak nispeten daha kolaydır. Yapmanız gereken görüşüp tekneye bir bakmaktır. İlk bakışta tek dikkat edeceğiniz konu tekneye iyi bakılıp bakılmadığı olmalıdır. Sadece uzaktan bakmak bile tekneye […]