Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Aküsü İçin Kış Bakımı

Tekne Ekipmanları 31 Mayıs 2020

Tekne aküsü için kış bakımı önemlidir. Yeni sezon geldiğinde marşa bastığınızda ya da servis aküsü olarak kullanacağınızda akünün hazır olması için bazı önerileri dikkate almak gerekir.

Kir ve korozyon bataryanın deşarj oranını artırabilir. Herhangi bir şey bağlamadan önce ve pil ömrü boyunca akü muhafazasını ve terminalleri iyice temizlemeniz önemlidir. Aküyü saklamadan önce düzgün bir şekilde temizlemeniz, toz için temiz ve kuru bir bezle temiz ve tozdan arındırılmış olmanız gerekir.

Yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri, aküyü şarj etmeden birkaç ay boyunca saklamaktır. Tüm aküler doğal bir kendi kendine deşarj oranına sahiptir. Önce aküyü tam olarak şarj etmeyerek, yeniden canlandırılamayan tamamen bitmiş bir aküye sahip olabilirsiniz.

İster bir akü şarj cihazı kullanıyor olun ister akü beklemedeyken standart bir şarj cihazını sık sık takın, ihtiyacınız olan şarj cihazına sahip olduğunuzdan ve iyi çalışır durumda olduğundan emin olmak önemlidir.

Akülerinizi kontrol ettiğinizde, şarj cihazının çalışmamasından veya akünüz için etkili bir şarj cihazı olmadığından daha sinir bozucu bir şey yoktur. Kullanım ömrü boyunca şarj edilmiş bir pil daha uzun süre dayanır ve kullanım ömrü boyunca en yüksek seviyelerde çalışır.

Aküler, kış için koyabileceğiniz ve unutabileceğiniz öğeler değildir. Depolama süreleri boyunca kontrol edilmeleri ve bakımları yapılmalıdır.

Tekne Aküsü için Kış Bakımı:

              Tekne aküleri genelde sıkışık ve zor ulaşılan lokasyonlarda konumlandırılır. Ancak onları bulundukları yerde kendi hallerine bırakmamak gerekir. Sezonun sonuna geldiğimiz bu günlerde tekne aküleri için kış bakımı yapılmalı.

1-      Tekneyi uzun süre kullanmayacaksanız aküyü tam şarj edip negatif kutup başındaki kabloyu aküden ayırın.

2-      Bir voltmetre yardımıyla akünün şarj durumunu kontrol edin. Dolu bir akü 12.5 ya da 12.8 volt civarında olmalıdır.

3-      Akü şarj durumunu en az ayda bir kez kontrol edin.

4-      Akü elektrolit seviyesini kontrol ederek eksilmişse saf su ilave edin. (Sadece plakaların üstünü örtecek kadar)

5-      Otomatik sintine pompası varsa pompa hariç tüm elektrik anahtarlarını kapatın.

6-      Eğer bir marinada sahil elektriği kullanıyorsanız ve teknenizde akü sarj regülatörü varsa sahil kablosunu takılı bırakabilirsiniz.

 

“Teknede Hangi Aküyü Kullanalım?” isimli yazımızı da okumak için Tıklayın…

    

1621 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]