Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Aküsü İçin Kış Bakımı

Tekne Ekipmanları 31 Mayıs 2020

Tekne aküsü için kış bakımı önemlidir. Yeni sezon geldiğinde marşa bastığınızda ya da servis aküsü olarak kullanacağınızda akünün hazır olması için bazı önerileri dikkate almak gerekir.

Kir ve korozyon bataryanın deşarj oranını artırabilir. Herhangi bir şey bağlamadan önce ve pil ömrü boyunca akü muhafazasını ve terminalleri iyice temizlemeniz önemlidir. Aküyü saklamadan önce düzgün bir şekilde temizlemeniz, toz için temiz ve kuru bir bezle temiz ve tozdan arındırılmış olmanız gerekir.

Yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri, aküyü şarj etmeden birkaç ay boyunca saklamaktır. Tüm aküler doğal bir kendi kendine deşarj oranına sahiptir. Önce aküyü tam olarak şarj etmeyerek, yeniden canlandırılamayan tamamen bitmiş bir aküye sahip olabilirsiniz.

İster bir akü şarj cihazı kullanıyor olun ister akü beklemedeyken standart bir şarj cihazını sık sık takın, ihtiyacınız olan şarj cihazına sahip olduğunuzdan ve iyi çalışır durumda olduğundan emin olmak önemlidir.

Akülerinizi kontrol ettiğinizde, şarj cihazının çalışmamasından veya akünüz için etkili bir şarj cihazı olmadığından daha sinir bozucu bir şey yoktur. Kullanım ömrü boyunca şarj edilmiş bir pil daha uzun süre dayanır ve kullanım ömrü boyunca en yüksek seviyelerde çalışır.

Aküler, kış için koyabileceğiniz ve unutabileceğiniz öğeler değildir. Depolama süreleri boyunca kontrol edilmeleri ve bakımları yapılmalıdır.

Tekne Aküsü için Kış Bakımı:

              Tekne aküleri genelde sıkışık ve zor ulaşılan lokasyonlarda konumlandırılır. Ancak onları bulundukları yerde kendi hallerine bırakmamak gerekir. Sezonun sonuna geldiğimiz bu günlerde tekne aküleri için kış bakımı yapılmalı.

1-      Tekneyi uzun süre kullanmayacaksanız aküyü tam şarj edip negatif kutup başındaki kabloyu aküden ayırın.

2-      Bir voltmetre yardımıyla akünün şarj durumunu kontrol edin. Dolu bir akü 12.5 ya da 12.8 volt civarında olmalıdır.

3-      Akü şarj durumunu en az ayda bir kez kontrol edin.

4-      Akü elektrolit seviyesini kontrol ederek eksilmişse saf su ilave edin. (Sadece plakaların üstünü örtecek kadar)

5-      Otomatik sintine pompası varsa pompa hariç tüm elektrik anahtarlarını kapatın.

6-      Eğer bir marinada sahil elektriği kullanıyorsanız ve teknenizde akü sarj regülatörü varsa sahil kablosunu takılı bırakabilirsiniz.

 

“Teknede Hangi Aküyü Kullanalım?” isimli yazımızı da okumak için Tıklayın…

    

2393 gösterim, 2 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]