• Cts. Haz 3rd, 2023

Tekne Aküsü İçin Kış Bakımı

Tekne aküsü için kış bakımı önemlidir. Yeni sezon geldiğinde marşa bastığınızda ya da servis aküsü olarak kullanacağınızda akünün hazır olması için bazı önerileri dikkate almak gerekir.

Kir ve korozyon bataryanın deşarj oranını artırabilir. Herhangi bir şey bağlamadan önce ve pil ömrü boyunca akü muhafazasını ve terminalleri iyice temizlemeniz önemlidir. Aküyü saklamadan önce düzgün bir şekilde temizlemeniz, toz için temiz ve kuru bir bezle temiz ve tozdan arındırılmış olmanız gerekir.

Yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri, aküyü şarj etmeden birkaç ay boyunca saklamaktır. Tüm aküler doğal bir kendi kendine deşarj oranına sahiptir. Önce aküyü tam olarak şarj etmeyerek, yeniden canlandırılamayan tamamen bitmiş bir aküye sahip olabilirsiniz.

İster bir akü şarj cihazı kullanıyor olun ister akü beklemedeyken standart bir şarj cihazını sık sık takın, ihtiyacınız olan şarj cihazına sahip olduğunuzdan ve iyi çalışır durumda olduğundan emin olmak önemlidir.

Akülerinizi kontrol ettiğinizde, şarj cihazının çalışmamasından veya akünüz için etkili bir şarj cihazı olmadığından daha sinir bozucu bir şey yoktur. Kullanım ömrü boyunca şarj edilmiş bir pil daha uzun süre dayanır ve kullanım ömrü boyunca en yüksek seviyelerde çalışır.

Aküler, kış için koyabileceğiniz ve unutabileceğiniz öğeler değildir. Depolama süreleri boyunca kontrol edilmeleri ve bakımları yapılmalıdır.

Tekne Aküsü için Kış Bakımı:

              Tekne aküleri genelde sıkışık ve zor ulaşılan lokasyonlarda konumlandırılır. Ancak onları bulundukları yerde kendi hallerine bırakmamak gerekir. Sezonun sonuna geldiğimiz bu günlerde tekne aküleri için kış bakımı yapılmalı.

1-      Tekneyi uzun süre kullanmayacaksanız aküyü tam şarj edip negatif kutup başındaki kabloyu aküden ayırın.

2-      Bir voltmetre yardımıyla akünün şarj durumunu kontrol edin. Dolu bir akü 12.5 ya da 12.8 volt civarında olmalıdır.

3-      Akü şarj durumunu en az ayda bir kez kontrol edin.

4-      Akü elektrolit seviyesini kontrol ederek eksilmişse saf su ilave edin. (Sadece plakaların üstünü örtecek kadar)

5-      Otomatik sintine pompası varsa pompa hariç tüm elektrik anahtarlarını kapatın.

6-      Eğer bir marinada sahil elektriği kullanıyorsanız ve teknenizde akü sarj regülatörü varsa sahil kablosunu takılı bırakabilirsiniz.

 

“Teknede Hangi Aküyü Kullanalım?” isimli yazımızı da okumak için Tıklayın…

Bir cevap yazın

Translate »