Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Küresel Isınma ve Denizlere Etkisi

Deniz Meteorolojisi, Tekne ve Denizcilik 9 Haziran 2017

Küresel ısınma çağımızın genel bir sorunudur. Bütün dünyayı ilgilendiren ve geleceğimizi şekillendirmekte olan hava olaylarının aniden değişip farklılaşmasının nedenidir. Bahsettiğimiz konu tekneler ve deniz olduğunda; hava olaylarını irdelemenin kaçınılmaz olacağı gerçeği ile karşı karşıya kalınır. Küresel ısınma hayatımızın her noktasında etkisini hissettirmekle birlikte deniz sektörünü de yakından ilgilendirmektedir. Çünkü bir kaptanın veya deniz adamının, açık denizde seyir halinde iken hava olaylarına hâkim olması ayrıca herhangi bir olası durumda temkinli bulunması oldukça önemlidir. Bizde bu yazımızda küresel ısınmanın nedeniyle yaşayabileceğimiz ve daha doğrusu ön görülmüş olan bir takım olaylardan bahsedeceğiz.

Bu olayları özetle sıralayacak olursak:
1. Hava olaylarının seyrinin değişmesi
2. Deniz seviyesindeki değişkenlik
3. Buzulların yok olması
4. İklimin değişmesi
5. Yağış miktarlarındaki değişiklik
Şeklinde gruplandırmamız doğru bir genelleme olacaktır. Dilerseniz konuya kısaca detaylı olarak değinelim.

Hava olaylarının seyrinin değişmesi
Seyir tabiri denizcilik terimi olmakla birlikte, sanıyoruz ki hava olaylarından bahsederken bu terimi kullanmamak biraz haksızlık olurdu. Peki hava olaylarının seyrinden kastımız nedir? Söz konusu meydana gelen fırtına, hortum gibi hava olayları denizi etkilemektedir. Denizdeki dalga sayısının artışına neden olmakla kalmayıp deniz dalgasının boyutunun şiddetini arttırmasına neden olabilmektedir. Bu durumda bolca oksijen alabilen deniz canlıları için çok da kötü bir durum yoktur. Fakat belirtmiş olduğumuz hava olaylarının kıyıya, daha doğrusu limanlara ve gemilere olan zararları oldukça büyük maddi kayıplar yaşanmasına olanak verir. Bu ise ekonomik kayıp demektir. Hava olayları bir başka türlü olarak, denizin durumunu değiştirmeye devam eder. Örneğin oldukça durgun olan bir deniz aniden sizi alabora yapabilir. Bu elbette istenmeyen bir durumdur. Veya durgun olan denizlere artık eskisi kadar rastlamayabilirsiniz.

Deniz seviyesindeki değişkenlik
Küresel ısınma sonucunda deniz seviyesinin fazlasıyla artması veya hiç yok denecek kadar azalması durumudur. Arada bir dengenin bulunması söz konusu değildir. Çünkü zaten bahsetmiş olduğumuz durum, hava olaylarında meydana gelen uç durumlar olduğu için deniz seyri de uç noktalarda değişkenlik gösterecektir. Böyle bir durumun etki ettiği ilk yer kıyılar olacaktır. Kıyılarda bulunan yapıların yıkılmasına neden olacak yükselen deniz, maddi kayıpları beraberinde getirecektir. Deniz seviyesinin artması sonucu artan buharlaşma ise daha kötü hava şartlarına neden olur. Küresel ısınma bazen sel, kimi zaman taşkın; hiç yoktan kuraklığı geri dönüt olarak verecektir.

1579 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]