• Sal. Mar 28th, 2023

Söz konusu deniz taşımacılığı ve tekneler olduğu zaman, işletme maliyetlerinin önemli bir yerinin bulunduğunu söylemekte yarar vardır. Çünkü maliyet kavramı, bütün işletmeler için dikkat edilmesi gereken husustur. Denizcilik sektörü oldukça geniş bir yelpazedir. Bu yelpazenin içerisinde, kendi içinde rekabete giren farklı işletmeler bulunmaktadır. Denizcilik sektörü içerisinde rekabet yapan işletmeler için esas bir amaç vardır. Az maliyet çok yarar amacı gütmek temel hedeftir. Böylelikle maksimum yararın elde edilmesiyle birlikte büyük miktarlarda da kar elde edilebilecektir. Bir sektör bunu kendi içerisinde iki yöntem ile sağlayabilir. Bu yöntemler ya taşıma maliyetlerini azaltmakla ya da taşıma ücretini arttırmakla mümkün olabilir. Rekabet ortamının daha derinlerine inildiği zaman ise mantıklı olan yöntemin ancak maliyetlerin azaltılması ile mümkün olabildiğini görmekteyiz. Çünkü zaten rekabet etmekte olan işletmeler arasında ortalama bir taşıma ücreti belirlenmiş durumdadır. Belirlenen ortalama değerin üzerine çıkılması, işletmenin daha az talep almasına neden olmakla birlikte zarara uğramasıyla sonuçlanabilir. Böylesi bir riske hiçbir işletme girmek istemeyecektir. Bu yüzden de giderleri azaltmak, müşteri kaybetmeden mümkün olabilecek tek yöntemdir. Deniz taşımacılığı denildiği zaman; yüklerin taşındığını ve taşınan bu yüklerin ağırlıklarının ne kadar önemli olduğunu tahmin edebiliriz. Yüklerin özelliklerine göre belirlenecek olan sefer sayılarının maliyetle doğrudan bir ilişki içerisinde olduğu ise aşikârdır. Bizde söz konusu işletmeler için bu yazımızda yük taşımacılığı ile denizcilik sektörü arasındaki bağlamlara değineceğiz.
Taşınacak yüklerin fiziksel özelikleri
Taşımacılık maliyetleri, taşınacak olan malların özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Her yük için olmasa da bazı yükler için özel taşıma tekniklerinin kullanılması gerekebilir. Böyle durumlarda elbette taşıma maliyetleri de artış gösterecektir.
Yapılacak sefer türleri
Tekneniz yük taşımacılığı açısından düzensiz seferler yapma özelliğine sahipse, dönemlik olarak kazandığınız miktarlar artış gösterecek ya da azalış gösterecektir. Böyle bir durumdan ziyade teknenizin sefer türleri konusunda düzenli sefer anlayışını benimsemesini önermekteyiz.
Kullanılmayan taşıma kapasitesi
Bu konuyla ilgili olarak teknenizin kapasitesini biliyor oluşunuz ve teknenizi iyi tanımanız oldukça önemlidir. Tekne kapasitesini tam olarak kullanan bir denizcinin, taşıma konusunda gereksiz sefer sayısına maruz kalması neredeyse imkânsız olacaktır.

Bir cevap yazın

Translate »