Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Denizcilikte Hava Tahmini

Deniz Meteorolojisi 17 Kasım 2017

Bir sonraki periyodda hava şartlarının nasıl olacağının kestirmeye çalışılmasına hava tahmini (forecast) denir. Tahmin kelimesinden de anlaşıldığı gibi bu çalışmada olasılık ihtimal söz konusudur. Atmosfer elemanlarının çok yönlü değişim Özellikleri, kesin tespit yapılmasına imkân vermediğinden, muhtemel hava şartları belirlenir.
Hava tahminlerinde bir gün süreli olanlar “kısa vadeli tahmin” olarak nitelenir. Bir haftaya kadar süreli olanlar “orta vadeli” daha uzun süre için yapılan tahminler “uzun vade” tahminlerdir. Tahmin süresi uzadıkça isabet oranı azalmaktadır. Denizcilikte hava tahminleri genellikle kısa vade için yapılır.

Tekne seyir halindeyken gidiş yönü sürekli gözlenerek visibilite ve deniz durumu izlenir. Bulutluluk ve rüzgâr değişiklikleri de kolayca fark edilebilir. Genel olarak saatte bir, aneroid barometre ve diğer hava elemanları gözlenip kaydedilmektedir. Barometrede üç saatte 3-4 mb lık düşme, tehlike habercisidir. Tandans eksi olduğu zaman rüzgar yönü ve deniz durumu dikkatle gözlenmelidir.

Bu arada İlgili radyo ve telsiz yayınlarından da faydalanılabilir.

Hava tahminî yapılırken atmosfer elemanlarının tüm özelliklerinin ve değişimlerinin de göz önünde bulundurulması gereklidir. Hava elemanlarının birbirini izleyen gözlemlerde nasıl değiştikleri izlenerek, şartların bir süre sonra nasıl olacağı araştırılır. Birbirini izleyen sinoptik haritalar da birlikte incelenerek değişiklikler tespit edilir. Bu sırada faktörlerin günlük ve mevsimlik değişimleri ve normal değerleri de unutulmamalıdır. Gece saatlerinde sıcaklığın düşmemesi veya biraz yükselmesi sıcak cephe belirtisidir. Kış mevsiminde sabah saatlerinde ölçülen S °C sıcaklık normal, yaz mevsiminde aynı zamanda 10 C sıcaklık soğuk cephe olayıdır.

Özetle hava tahmini yapılırken meteorolojik faktörlerin normal durumları ve belli bir süredeki değişimleri birlikte incelenerek, birleştirici düşünce ile sonuca gidilebilir. Hava şartlarının dikkatle gözlenmesi ve zamanla kazanılan tecrübe, yapılan tahminlerde İsabet oranını arttırır.

Hava kütleleri genellikle geldiği yerin özelliklerini getirirler. Hava kütlesi belirlenirse hava tahmini kolaylaşır. Bu arada hava kütlelerinin uğrayabileceği değişiklikler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Günlük sıcaklık değişiminde bozulma gözlendiğinde bu durum sıcak veya soğuk cephe belirtisi olabilir. Günlük basınç değişiminde bozulma ve özellikle 3-4 mb’lık azalma tespit edilirse şiddetli rüzgâr veya fırtına beklenmelidir. Sıcaklık yükselmesi, nem azalması, güneyli rüzgar ve basınç düşmesi birlikte gözlenirse bu durum tipik bir sıcak cephe geçişidir. Etkili bir sıcak sektör ardından, soğuk cephe olayları beklenmelidir. Ci’ler tek başlarına gözlendiğinde önemli değildir. Ci’leri Cs’ler ve As’ler izlerse bu dizisi sıcak cephe habercisidir. Diğer olaylar da izlenerek tahmin yapılabilir. Yalnız cephesel siklonlarda, bulunulan yere göre gözlenen hava olayları farklıdır. Cephe olayları siklonun güney kesiminde oluşur. Depresyonun dış kesiminde tipik siklimik olayların hepsi gözlenmez.

Alçak basınç alanları genellikle seyir için elverişsiz bölgelerdir. Basınç gradyanının fazla olduğu derin siklonlar özellikle fırtına ve buna bağlı karışık dalga durumu nedeniyle tehlikelidirler. Siklonik yapıda basınç gradyanının fazla olduğu kesimde fırtına tehlikesi vardır.

Sinoptik haritada görülen alçak basınç merkezi rota üzerinde bulunduğunda merkezin etkinlği ve hareketi izlenmelidir. Şartlara göre, tehlikesiz veya en az tehlikeli ve zaman kaybına neden olmayacak şekilde nereden seyir yapılabileceği araştırılmalıdır. Birbirini İzleyen haritalarda siklonun hareketi takip edilerek seyir sırasında bu kesime girilip girilmeyeceği kararlaştırılır. Siklonun dış kesiminden geçmek, yolu uzatmasına karşın, daha emniyetli seyir sağlayacaksa tercih edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]