• Per. Kas 30th, 2023

Flok yelkeni kaldırmak, birçok bakımdan ana yelkeni kaldırmaya benzer. Küçük teknelerde, tekneniz hâlâ rıhtımdayken ve rüzgârı kafadan alırken flokunuzu çekebilirsiniz. Flok ıskotalarının tamamen boşlandığından emin olun, böylece yelken çekilirken rahatça yapraklanır (ve rüzgârla dolmaz). Yelkene çıktığınızda da flokunuzu kaldırabilirsiniz.
Sabit salmalı bir teknede büyük ve ana yelkenin üstüne geçen bir floku (cenova da denir) en kolay yolu rüzgâr yönünde seyir yaparken çekebilirsiniz, rüzgâra karşı seyrederken floku açmaya çalıştığınızda flok direğe çarpar. Ayrıca, rüzgâr yönünden uzaklaşırken cenovayı açarak ana yelkeni rüzgârın kuvvetinden korursunuz. Bu sistem, küçük bir flokunuz olsa bile aynı şekilde çalışır. Yelken açıldıktan sonra, mürettebatınızın flok ıskotasını çekmesine ve rotanızı belirlemeden önce ıskotayı kilitlemesine müsaade ederek enerjilerini boşa harcamalarını engelleyin.
Rüzgâr yönünde yelken yaparken, yanlışlıkla kavança atmamaya dikkat edin. Eğer atmak zorunda kalırsanız, mürettebatınız bumbadan yaralanabilir. Flokunuzun orsa yakası halatı varsa, mürettebattan bir kişinin teknenin başında durup baş istralyanın oluğuna orsa yakası halatını beslemesi gerekir. Flokunuzda kancalar (metal klipsler) veya kopçalar varsa, teknenin başında birinin bulunmasına gerek yoktur, çünkü bu klipsler tekne donanımı esnasında bağlanır.

Bir cevap yazın

Translate »