Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Yelken İsimleri, Yelken Köşe ve Yakaları

Yelken Seyri 8 Aralık 2013

Yelkenlerin günümüzdeki yaygın kullanımına bakıldığında direğe veya istralyalara basılanlar ve üç noktadan bağlı olan balon yelkenler olarak adlandırılabilirler.
Flok, baş istralyaya basılan yelkenin adıdır. Baş istralya direğin tepe noktasını teknenin pruvasına bağlayan ve paslanmaz çelikten yapılmış halattır. Flok yelkenin ıskota köşesi direği geçecek kadar büyük olduğunda adı genova’dır. Ana direğe basılan yelken adı üstünde ana yelkendir.
Yelkenlerin teknenin ön kısmına bakan tarafına “orsa yakası” adı verilirken arka kısmına bakan kenarına “güngörmez yakası” adı verilir. Orsa yakası ile yelkenin alt yakasını birleştiren köşe “karula köşesi” adını alır. Orsa yakası ile güngörmez yakasının birleştiği köşeye ise “mandar köşesi” adı verilir. Güngörmez yakası ile yelkenin alt yakasının birleştiği köşe “ıskota köşesi” olarak anılır.
Balon yelkenler ise “simetrik” ve asimetrik olmak üzere iki çeşittir.

Etiket yok

2620 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]