• Cum. Nis 19th, 2024

Yelkenlerinizi çektikten (kaldırdıktan) sonra, yelkenlerinizi ayarlarken yarattığınız halat spagettisini ortadan kaldırmanız gerekir. Bazı yelkenli teknelerde, ürkütücü sayıda yelken kontrol halatı bulunmaktadır ve kendi teçhizatlarında duran halatların kendilerini bağlamak gibi müthiş bir yetenekleri vardır.
Murphy Kanunlarının belirttiği gibi, yelken yaparken, o anda boşlamanız gereken halat, teknedeki tüm diğer halatlarla birlikte -ayakkabı bağcıklarınız dâhil- devasa bir düğümün içindedir. İyi bir yelkenci, ortalığı temizlemek için zaman ve enerji harcar ve halatları olabildiğince düzgün bırakır. Halatları düzgün bırakmak güvenlik açısından önemlidir de çünkü kuvvetli bir rüzgâr sağanağına girildiğinde ana yelken ıskotasını hızla boşlamak sizi alabora olmaktan kurtarabilir.
Yelken yapmaya başladıktan sonra, mandarlar gibi bazı belirli halatları genellikle yeniden ayarlamazsınız. Bundan dolayı bu halatları yelken trimi için kullanacağınız halatlarla karışmaması için ortadan kaldırmanız uygun olacaktır. Halatları roda edebileceğiniz gibi düzgünce halat çantasına da koyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Translate »