• Paz. Ara 10th, 2023
flok yelkeni hazırlamak

Bu sayfada flok yelkeni hazırlama adımlarını bulabilir ve kolayca uygulayabilirsiniz. Teknenizin bir floku varsa, bu yazımız, bu en öndeki yelkeni basma konusunda size yardımcı olabilir. (Cenova daha büyük bir floktur. Doğrusu, bir cenovaya flok demekte bir sorun yoktur, ancak küçük bir floka [direği geçmeyen] cenova demek yanlıştır. Bu noktayı basite İndirgemek gerekirse, biz her zaman flok terimini kullanacağız.) Flokunuzu hazırlarken, aşağıdaki adımları takip edin:
1.Floku çantasından çıkarın. Floku, ön tarafı teknenin baş kısmına bakacak şekilde, ön güverteye boylamasına serin.
Floklar üç köşeden (neyse ki, ana yelkendeki gibi mandar köşesi, karula köşesi ve ıskota köşesi adlarıyla anılırlar) ve ayrıca ön yaka (orsa yakası) boyunca bağlanır.
2.Karula köşesini tekne başındaki donanıma bağlayın.
Bunun İçin genellikle bir kanca kullanırsınız.
3.Yelkeni basmak İçin orsa yakasını hazırlayın.
Floku baş istralyaya (direkten teknenin başına bağlanan bir destek telidir, pruva ana istralyası da denir) bağlama sistemi değişebilir. Bazı yelkenler, orsa yakasında boyunca aralıklarla bulunan kancalar veya kilitler (ıspavio) ile bağlanır. Diğerlerinde ise, bir ana yelkende bulunun alt yaka ve orsa yakası halatlarına benzer bir orsa yakası şeridi bulunur ki baş istralyaya bağlanan ya da baş istralyada bulunan özel, oluklu bir kanala geçer. Kilitleri bulunan bir floku yelkeni kaldırmadan baş istralyaya (alttan başlayıp yukarı doğru çıkarak) klipslersiniz.
4.Mandarı flokun tepesine bağlayın.
Ana yelken mandarında olduğu gibi, flok mandarım iyice çekin ve dolanmadığından emin olmak için yukarı bakın.
5.Flok ıskotalarını bağlayın. Bunların teknenin her İki yanında bulunan uygun palangalara (makaralar) ve kilitlere beslendiğinden emin olun.
Pek çok farklı flok ıskotası bulunmaktadır. Bir izbarço bağı veya bir kilit, ıskotaları (iki tanedir – her İki yanda da bulunur) yelkene bağlayabilir. O durumda, ıskotalar havuzluğa geri döner ve havuzluktaki mürettebat onları kontrol eder. Flok ıskotalarım, birkaç makaranın arasından geçen belirli bir yolla ayarlamalısınız.
6.Floku emniyete alın.
Floku çekmeden önce suya uçmasını İstemezsiniz, ancak üstüne basılmaması ve güvertede ayakaltında durmaması da gerekmektedir. O halde sizin İçin hangisi uygunsa onu yapın: Güvertenin bir tarafına bir flok ıskotası yardımıyla sıkıca çekebilir veya bağlayabilirsiniz. Ancak yelken bezini kırıştırmamaya çalışın, yoksa yelkenin ömrünü kısaltırsınız.

Bir yanıt yazın

Translate »