Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Denizde Yardım Çağırma

Denizde Güvenlik 18 Eylül 2020

VHF Telsiz

Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

VHF Telsiz

Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu olsa gerek. Denizci dayanışması her zaman gerekli. Bir arıza durumunda VHF telsiz yada GSM telefonlar aracılığı ile ulaştığımız dost denizciler gelip bize yardımcı olabilirler.

Ancak diğer taraftan bu seçenek değişik sebeplerle her zaman işlemeyebilir. Peki bu durumda neler yapılmalı. Eğer bir VHF telsiziniz varsa bu yolla 16.Kanaldan çevredeki teknelerden yardım isteyebilirsiniz.

Sahil Güvenlik

Denizde yardım çağırma için ikinci seçenek olarak Sahil Güvenlik Komutanlığı’nı arayabilirsiniz. Sahil Güvenlik için eğer Gsm telefonunuz kapsama alanındaysa 158’i arayarak yardım talep edebilirsiniz. Sahil Güvenlik daha çok Can Kurtarma hizmeti amaçlı arayabileceğimiz bir alternatif. Zira teknenize yedekleme yapmıyorlar. Ancak yedekleme yapılması konusunda size yardımcı olup ilgili yerlerle iletişime geçiyorlar.

Bir diğer yedekleme hizmeti de veren kuruluş 151 nolu telefondan ulaşabileceğiniz “Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü”. Hem can kurtarma hizmeti hem de yedekleme hizmeti alınabilecek bir kuruluştur.

Bunun yanısıra bağlı bulunduğunuz marina, liman da yedekleme hizmeti veriyor mu?, öğrenmeli…

Tabii bir de gönüllü kuruluşlardan da sözetmek gerekiyor. Dak/Sar Kalamış’ta bulunuyor ve 12 millik bir alanda can kurtarma hizmeti veriyor. VHF Kanal 72 yada 05337141935 / 02163302371 numaralı telefonlardan ulaşmak mümkün. Bodrum’da bulunan BDK’ya (Bodrum Deniz Kurtarma) 05325228877 numaralı telefondan ulaşmak mümkün.

Yetkililere bilgi verdikten sonra yapılacaklar ise:
1- Derinlik uygunsa Demirleme yapılmalı
2- Mevki not edilmeli
3- Arızanın kaynağı ile ilgili araştırma yapılmalı,
4- Acil durum ihtimali varsa, ekipmanlar hazır halde tutulmalı.

Aslında burada aktarılan bütün bu kurum ve kuruluşlara gerek kalmadan biz denizciler birbirimize destek ve yardımcı olmalı, çevremizdeki teknelerin bu gibi durumlarına karşı uyanık olmalıyız diye düşünüyorum.

Benim şahsen birkaç kez zor durumda kalanlara yardım ettiğim ya da yedekleme konusunda yardım ettiğim kişiler olmuştur. Yardım ettiğim kişilerden ayrılırken tek ricam, onların da birgün birine gerektiğinde yardım etmeleri olmuştur. Bunun insani bir görev olmasının yanısıra kanuni bir ödev olduğunu hatırlatmak bile gerekli değildir gerçek denizciler için.

Bu yazımız ilginizi çektiyse “Tekne İlk Yardım Çantası” isimli yazımızı okumak için Tıklayın…

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]