• Per. Şub 22nd, 2024

Can yeleği teknede kişisel güvenliği sağlamada en önemli araçtır. Bu yazımız can yeleği sınıfları ve doğru kullanımları ile ilgili.
Güvenliğinizi sağlamak için, sizin için doğru can yeleğini giymeniz gerekir. Can yelekleri, onları giyecek kişinin kilosuna veya göğüs ölçüsüne göre boyutlandırılır, kullanıcının göğüs ölçüsü veya ağırlık bilgisi iç etikette açık bir biçimde işaretlenmelidir. Sahil Güvenlik, kullanımları ve performanslarına göre can yeleklerini sınıflandırır.
Tip I: Giyen kişi bilincini kaybetmiş olsa bile onun yüzüstü yüzmesini sağlayan hacimli bir yelektir.
Tip II: Bu tip, oldukça yaygındır çünkü en ucuz can yeleğidir. Güvenlidir, ancak bir sonraki tip kadar rahat değildir.
Tip III: Bütün gün giyebileceğiniz rahat bir yelektir. Eğer kişisel kullanımınız için bir can yeleği alacaksanız, bu muhtemelen bu tip yelek olacaktır – her İkimizde de bu yeleklerden var ve diğerlerine göre bunları daha fazla giyiyoruz. Dingi teknelerde kullanıma ve daha büyük sabit omurgalı teknelerde korunaklı sularda yapılan günlük seyirlere uygundur.
Tip IV: Sudaki kişiye fırlatmak için teknede bulundurmanız gereken fırlatılabilir bir simit veya donanımdır.
Tip V: Basınçlı hava kutusu bulunan şişme can yeleğidir. Açık deniz sabit omurgalı tekne yarışçıları bu can yeleğinden giyer çünkü en az hacimli olan bu tip yelektir.

Can Yeleği
Can yeleğinizi giyerken, üstünüze tam oturduğundan emin olun. Çoğu can yeleğini bir yelek gibi giyersiniz. Vücuda rahat şekilde oturan can yeleği en rahat ve en güvenlisidir, o bakımdan her zaman fermuarını çekip ayarlanabilir kayışları sıkın. Aşağıdaki liste, size yardımcı olacak bazı önemli güvenlik tüyolarını sunar:
Bir dingi teknede her zaman can yeleği giyin çünkü dingi alabora olabilir.
Bir sabit omurgalı teknede, koşulların gerektirdiğini düşündüğünüz herhangi bir anda can yeleğinizi giyin.
Tüm güvenlik ekipmanlarında olduğu gibi, yelkene çıkmadan önce can yeleklerinin nerede olduğunu herkesin bildiğinden emin olun.
Çocuklar, yüzme bilmeyen kişiler ve ekstra yardım isteyen herkes teknedeyken her zaman can yeleği giymelidir.
Can yeleğinizin içine su dolmuş veya can yeleğiniz hasar görmüşse, yenisiyle değiştirin.
Özellikle çocuklar için can yeleğinin uygun olduğundan emin olun. Küçük bir çocuğa yetişkin can yeleği giydirmeyin, suda üzerinden kayabilir. Çocukların can yelekleri her zaman kendi ağırlıklarına göre boyutlandırılır.
Can yelekleri, çocuklarınızın sudaki güvenliğini garanti etmez – onları açıkgöz bir şekilde izlemeli ve nerede olduklarını her zaman bilmelisiniz. Can yeleğinin tam üstüne göre olduğundan ve çocuğun onunla rahat ettiğinden emin olun. 13 yaşın altındaki çocuklar seyir halindeyken, kapalı bir kabinde veya güvertenin altında olmadıkları sürece, can yeleği giymeleri iyi olacaktır.

Bir yanıt yazın

Translate »