Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Can Yeleği Tipleri ve Doğru Kullanımı

Denizde Güvenlik 7 Ocak 2015

Can yeleği teknede kişisel güvenliği sağlamada en önemli araçtır. Bu yazımız can yeleği sınıfları ve doğru kullanımları ile ilgili.
Güvenliğinizi sağlamak için, sizin için doğru can yeleğini giymeniz gerekir. Can yelekleri, onları giyecek kişinin kilosuna veya göğüs ölçüsüne göre boyutlandırılır, kullanıcının göğüs ölçüsü veya ağırlık bilgisi iç etikette açık bir biçimde işaretlenmelidir. Sahil Güvenlik, kullanımları ve performanslarına göre can yeleklerini sınıflandırır.
Tip I: Giyen kişi bilincini kaybetmiş olsa bile onun yüzüstü yüzmesini sağlayan hacimli bir yelektir.
Tip II: Bu tip, oldukça yaygındır çünkü en ucuz can yeleğidir. Güvenlidir, ancak bir sonraki tip kadar rahat değildir.
Tip III: Bütün gün giyebileceğiniz rahat bir yelektir. Eğer kişisel kullanımınız için bir can yeleği alacaksanız, bu muhtemelen bu tip yelek olacaktır – her İkimizde de bu yeleklerden var ve diğerlerine göre bunları daha fazla giyiyoruz. Dingi teknelerde kullanıma ve daha büyük sabit omurgalı teknelerde korunaklı sularda yapılan günlük seyirlere uygundur.
Tip IV: Sudaki kişiye fırlatmak için teknede bulundurmanız gereken fırlatılabilir bir simit veya donanımdır.
Tip V: Basınçlı hava kutusu bulunan şişme can yeleğidir. Açık deniz sabit omurgalı tekne yarışçıları bu can yeleğinden giyer çünkü en az hacimli olan bu tip yelektir.

Can Yeleği
Can yeleğinizi giyerken, üstünüze tam oturduğundan emin olun. Çoğu can yeleğini bir yelek gibi giyersiniz. Vücuda rahat şekilde oturan can yeleği en rahat ve en güvenlisidir, o bakımdan her zaman fermuarını çekip ayarlanabilir kayışları sıkın. Aşağıdaki liste, size yardımcı olacak bazı önemli güvenlik tüyolarını sunar:
Bir dingi teknede her zaman can yeleği giyin çünkü dingi alabora olabilir.
Bir sabit omurgalı teknede, koşulların gerektirdiğini düşündüğünüz herhangi bir anda can yeleğinizi giyin.
Tüm güvenlik ekipmanlarında olduğu gibi, yelkene çıkmadan önce can yeleklerinin nerede olduğunu herkesin bildiğinden emin olun.
Çocuklar, yüzme bilmeyen kişiler ve ekstra yardım isteyen herkes teknedeyken her zaman can yeleği giymelidir.
Can yeleğinizin içine su dolmuş veya can yeleğiniz hasar görmüşse, yenisiyle değiştirin.
Özellikle çocuklar için can yeleğinin uygun olduğundan emin olun. Küçük bir çocuğa yetişkin can yeleği giydirmeyin, suda üzerinden kayabilir. Çocukların can yelekleri her zaman kendi ağırlıklarına göre boyutlandırılır.
Can yelekleri, çocuklarınızın sudaki güvenliğini garanti etmez – onları açıkgöz bir şekilde izlemeli ve nerede olduklarını her zaman bilmelisiniz. Can yeleğinin tam üstüne göre olduğundan ve çocuğun onunla rahat ettiğinden emin olun. 13 yaşın altındaki çocuklar seyir halindeyken, kapalı bir kabinde veya güvertenin altında olmadıkları sürece, can yeleği giymeleri iyi olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]