Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Can Yeleği Tipleri ve Doğru Kullanımı

Denizde Güvenlik 7 Ocak 2015

Can yeleği teknede kişisel güvenliği sağlamada en önemli araçtır. Bu yazımız can yeleği sınıfları ve doğru kullanımları ile ilgili.
Güvenliğinizi sağlamak için, sizin için doğru can yeleğini giymeniz gerekir. Can yelekleri, onları giyecek kişinin kilosuna veya göğüs ölçüsüne göre boyutlandırılır, kullanıcının göğüs ölçüsü veya ağırlık bilgisi iç etikette açık bir biçimde işaretlenmelidir. Sahil Güvenlik, kullanımları ve performanslarına göre can yeleklerini sınıflandırır.
Tip I: Giyen kişi bilincini kaybetmiş olsa bile onun yüzüstü yüzmesini sağlayan hacimli bir yelektir.
Tip II: Bu tip, oldukça yaygındır çünkü en ucuz can yeleğidir. Güvenlidir, ancak bir sonraki tip kadar rahat değildir.
Tip III: Bütün gün giyebileceğiniz rahat bir yelektir. Eğer kişisel kullanımınız için bir can yeleği alacaksanız, bu muhtemelen bu tip yelek olacaktır – her İkimizde de bu yeleklerden var ve diğerlerine göre bunları daha fazla giyiyoruz. Dingi teknelerde kullanıma ve daha büyük sabit omurgalı teknelerde korunaklı sularda yapılan günlük seyirlere uygundur.
Tip IV: Sudaki kişiye fırlatmak için teknede bulundurmanız gereken fırlatılabilir bir simit veya donanımdır.
Tip V: Basınçlı hava kutusu bulunan şişme can yeleğidir. Açık deniz sabit omurgalı tekne yarışçıları bu can yeleğinden giyer çünkü en az hacimli olan bu tip yelektir.

Can Yeleği
Can yeleğinizi giyerken, üstünüze tam oturduğundan emin olun. Çoğu can yeleğini bir yelek gibi giyersiniz. Vücuda rahat şekilde oturan can yeleği en rahat ve en güvenlisidir, o bakımdan her zaman fermuarını çekip ayarlanabilir kayışları sıkın. Aşağıdaki liste, size yardımcı olacak bazı önemli güvenlik tüyolarını sunar:
Bir dingi teknede her zaman can yeleği giyin çünkü dingi alabora olabilir.
Bir sabit omurgalı teknede, koşulların gerektirdiğini düşündüğünüz herhangi bir anda can yeleğinizi giyin.
Tüm güvenlik ekipmanlarında olduğu gibi, yelkene çıkmadan önce can yeleklerinin nerede olduğunu herkesin bildiğinden emin olun.
Çocuklar, yüzme bilmeyen kişiler ve ekstra yardım isteyen herkes teknedeyken her zaman can yeleği giymelidir.
Can yeleğinizin içine su dolmuş veya can yeleğiniz hasar görmüşse, yenisiyle değiştirin.
Özellikle çocuklar için can yeleğinin uygun olduğundan emin olun. Küçük bir çocuğa yetişkin can yeleği giydirmeyin, suda üzerinden kayabilir. Çocukların can yelekleri her zaman kendi ağırlıklarına göre boyutlandırılır.
Can yelekleri, çocuklarınızın sudaki güvenliğini garanti etmez – onları açıkgöz bir şekilde izlemeli ve nerede olduklarını her zaman bilmelisiniz. Can yeleğinin tam üstüne göre olduğundan ve çocuğun onunla rahat ettiğinden emin olun. 13 yaşın altındaki çocuklar seyir halindeyken, kapalı bir kabinde veya güvertenin altında olmadıkları sürece, can yeleği giymeleri iyi olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]