Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

VHF Telsiz Haberleşmesi

Denizde Güvenlik, Profesyonel Denizcilik, Tekne Ekipmanları 15 Kasım 2014

VHF Telsiz

Denizde güvenlik her zaman önemlidir. Yeterli önlem alındığında ve kurallara uyulduğunda tehlike ve acil durumların sayısında azalmanın olduğu da bilinen bir gerçektir. Ancak gün gelip te sizin de yardıma ihtiyacınız olduğunda VHF Telsiz ile iletişimi doğru kurabilecek misiniz? Birçok teknede telsiz olmakla birlikte kurallara uygun kullanan ya da kullanmayı bilen sayısı oldukça azdır. Kıyıya yakın bir seyir yapıyorsanız bir cep telefonu ile iletişim sağlamanız olasıdır. Ancak bu durumda doğru kişiye her zaman ulaşabilir misiniz? Denizde size yardım edebilecek tanımadığınız bir tekneye telefonla ulaşabilir misiniz? Tabii ki hayır. VHF telsiz ile deniz iletişimi her zaman en güvenli yoldur. Çünkü Sahil Güvenlik ve diğer tekneler sürekli olarak Kanal 16’yı takip ederler.
VHF telsizleri teknede bir güvenlik unsuru olarak kolayca kullanılabilir. Yararları bununla da sınırlı değildir. Diğer teknelerdeki arkadaşlarınızla iletişim kurabilir, deniz tahmin raporlarını dinleyebilirsiniz. Marinalar ve yat kulüpleri gibi bağlanmayı isteyebileceğiniz yerlere de yaklaşma sırasında VHF Telsiz aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Telsizlerin kapsadığı alan hem cihazın gücüne hem de anteninin yüksekliği ile ilişkilidir. Örneğin bir el telsizi birkaç mil gibi bir alanda etki gösterirken anteni direk üzerine monte edilmiş bir VHF Telsiz 10 millik bir alanda iletişim kurmanızı sağlayabilir. Eğer el telsizi kullanıyorsanız su geçirmeyen bir yerde ve pilleri dolu olarak saklamayı ihmal etmeyin.
VHF telsiz sisteminde iki kişi aynı anda konuşamaz. İletinizi bildirir bildirmez “tamam” deyin ve konuşma tuşuna basmayı bırakın. Genel kural olarak 30 saniyeden uzun iletim göndermemeye çalışın.

Evet, VHF telsizlerle ilgili genel bilgilendirmeden sonra bir de acil durumlarda Kanal 16’yı kullanma konusuna değinmek istiyoruz.
1- Telsizinizin üzerinde alarm sinyal düğmesi varsa hemen basın (30 saniye) Eğer yoksa bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
2- Üç kez “imdat” dedikten sonra tekne adını bir seferde üç kez söyleyin. Ve tekrar imdat deyin. Yardım ihtiyacı olup ta acil durum söz konusu değilse üç kez pan-pan diyerek iletiye başlayın ve mesajınızı iletin.
3- Konumunuzu belirtin. Biliyorsanız enlem boylamı, bilmiyorsanız haritadaki bir nesneden uzaklığınızı, yerinizin bulunabileceği bir bilgiyi iletin.
4- Durumunuzu kısaca açıklayın. (Tekne Su alıyor vs.)
5- Teknedeki kişi sayısını belirtin.
6- Tekne tipini, rengini ve varsa ayırt edici bir özelliğini belirtin ve “tamam” deyin.
7- Son olarak kısa bir süre dinlemede kalın. Birisinden yanıt gelene kadar bu adımları tekrar edin.

VHF telsizden her zaman yardım çağrısı yapan siz olmayabilirsiniz. Siz de bir yardım çağrısı alabilirsiniz. Eğer yardımcı olabilecekseniz doğrudan bu tekneyle iletişime geçin ve tahmini varışınızla ilgili bilgi verin. Yardımcı olamayacağınıza eminseniz asla telsizi meşgul etmeyin. Sessiz kalın.
Son olarak belirtmek gerekir ki yardım alabilmek ya da yardım çağrılarını duyabilmek için VHF telsizinizin açık olması ve Kanal 16’ya ayarlanmış olması gereklidir. Unutmayın acil bir durumun ne zaman ortaya çıkacağını asla bilemezsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]