• Sal. May 21st, 2024

Seyir halindeki bir tekneden sorumluyken, dümenci veya herhangi bir mürettebat görevi yapan herhangi bir kişi alkolün veya diğer ilaçların etkisi altında olmamalıdır. Sonuçta teknede bulunan herkesin güvenlik ile ilgili sorumlulukları vardır.

Can Yelekleri

Can Yeleği: Teknede daima yeterli sayıda SOLAS Can Yeleği bulundurmak zorundasınız. Can yeleği bilinçsiz bir insanın başını suyun üstünde tutar.

Teknede kişibaşına daima en az can yeleği olmalıdır. Can Yeleğine yansıtıcı bantlar, düdük takılmalıdır ve suya girdiğinde kendinden yanan bir fener… Katı / sert olanlar ve şişme can yelekleri arasında seçim yapabilirsiniz. Ancak, lütfen şişirilebilir olanlara her yıl bakım yapılması gerektiğini unutmayın.

Kişisel Yüzdürme Yeleği

Kişisel Yüzdürme Yeleği (PFD): Giymek daha kolaydır, bu nedenle daha popülerdir ve su sporları aktivitelerinde sıklıkla kullanılır. Ancak, bu ekipmanlar can yeleğine alternatif değildir.
PFD sadece yüzdürme özelliği sağlar. Bazı durumlarda vücudunuzun tüm ağırlığını desteklemeyebileceği için bilinçli olmanızı ve yüzebilmenizi gerektirir. PFD şuursuz kişinin kafasını suyun üstünde tutmayacaktır. Dolayısı ile can yeleği kadar güvenli değildir.

Güvenlik ekipmanınızı her zaman düzenli olarak bakım ve servis yapın.
Her zaman mürettebat için bir güvenlik brifingi yapın.
Mürettebatın güvenlik ekipmanının yerini bildiğinden emin olun.
Mürettebatın güvenlik ekipmanlarının nasıl kullanılacağını bildiğinden emin olun.

Tehlike Sinyal Ekipmanı: Denizde acil bir durumda dikkat çekmek için kullanılır. Tehlike işaretleri olarak kullanılan ekipmanların üç farklı türü vardır:

Kırmızı İşaret Fişekleri: Gece boyunca en etkili ekipmandır. 300 metreye kadar çıkabilir ve rüzgar altına yönlendirerek ateşlenmeliler. Bu ürünler yakında helikopter varken kullanılmamalıdır.

Kırmızı El Fişeği: Esas olarak civarda başka gemiler-tekneler olduğunda kullanılır. Onları sallarsanız daha fazla dikkat çekerler. Aşırı ısınabilirler, dikkatli kullanılmalıdır.

Duman İşareti: Gündüzleri en etkili ekipmandır ve uçaklar tarafından kolaylıkla görülebilir. 3 dakika boyunca yanar ve dikkat çekmekten ayrı olarak, rüzgarın yönünü de gösterir.

Beyaz El Fişeği: Aslında bu fişekler acil durumda kullanılmaz. Geceleri çatışmayı önlemek için kullanılabilen güvenlik ekipmanlarıdır.

Bir yanıt yazın

Translate »