Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Başlıca Güvenlik Ekipmanları

Denizde Güvenlik, Tekne Ekipmanları, Tekne ve Denizcilik 4 Nisan 2020

Seyir halindeki bir tekneden sorumluyken, dümenci veya herhangi bir mürettebat görevi yapan herhangi bir kişi alkolün veya diğer ilaçların etkisi altında olmamalıdır. Sonuçta teknede bulunan herkesin güvenlik ile ilgili sorumlulukları vardır.

Can Yelekleri

Can Yeleği: Teknede daima yeterli sayıda SOLAS Can Yeleği bulundurmak zorundasınız. Can yeleği bilinçsiz bir insanın başını suyun üstünde tutar.

Teknede kişibaşına daima en az can yeleği olmalıdır. Can Yeleğine yansıtıcı bantlar, düdük takılmalıdır ve suya girdiğinde kendinden yanan bir fener… Katı / sert olanlar ve şişme can yelekleri arasında seçim yapabilirsiniz. Ancak, lütfen şişirilebilir olanlara her yıl bakım yapılması gerektiğini unutmayın.

Kişisel Yüzdürme Yeleği

Kişisel Yüzdürme Yeleği (PFD): Giymek daha kolaydır, bu nedenle daha popülerdir ve su sporları aktivitelerinde sıklıkla kullanılır. Ancak, bu ekipmanlar can yeleğine alternatif değildir.
PFD sadece yüzdürme özelliği sağlar. Bazı durumlarda vücudunuzun tüm ağırlığını desteklemeyebileceği için bilinçli olmanızı ve yüzebilmenizi gerektirir. PFD şuursuz kişinin kafasını suyun üstünde tutmayacaktır. Dolayısı ile can yeleği kadar güvenli değildir.

Güvenlik ekipmanınızı her zaman düzenli olarak bakım ve servis yapın.
Her zaman mürettebat için bir güvenlik brifingi yapın.
Mürettebatın güvenlik ekipmanının yerini bildiğinden emin olun.
Mürettebatın güvenlik ekipmanlarının nasıl kullanılacağını bildiğinden emin olun.

Tehlike Sinyal Ekipmanı: Denizde acil bir durumda dikkat çekmek için kullanılır. Tehlike işaretleri olarak kullanılan ekipmanların üç farklı türü vardır:

Kırmızı İşaret Fişekleri: Gece boyunca en etkili ekipmandır. 300 metreye kadar çıkabilir ve rüzgar altına yönlendirerek ateşlenmeliler. Bu ürünler yakında helikopter varken kullanılmamalıdır.

Kırmızı El Fişeği: Esas olarak civarda başka gemiler-tekneler olduğunda kullanılır. Onları sallarsanız daha fazla dikkat çekerler. Aşırı ısınabilirler, dikkatli kullanılmalıdır.

Duman İşareti: Gündüzleri en etkili ekipmandır ve uçaklar tarafından kolaylıkla görülebilir. 3 dakika boyunca yanar ve dikkat çekmekten ayrı olarak, rüzgarın yönünü de gösterir.

Beyaz El Fişeği: Aslında bu fişekler acil durumda kullanılmaz. Geceleri çatışmayı önlemek için kullanılabilen güvenlik ekipmanlarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı?

  Tarafından AÇIK 11 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Bu yazımızda marin bir motorun egzoz hattı ile ilgili bilmeniz gerekenleri paylaşıyoruz. İster yelkenli ister motorlu bir tekne sahibi olun egzoz hattı tekne motoru açısından birincil öneme sahip bir konudur. Peki, Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı? Bir deniz tipi motorun egzoz hattı çoğu motorun su hattının altında olmasından dolayı tasarım açısından çetrefilli bir meseledir. Egzoz […]

 • Cummins Motor

  Tekne Motoru Neden Durur?

  Tarafından AÇIK 10 Nisan 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne Motoru Neden Durur? sorusunun yanıtları hakkında bu yazımız. Bakımlı bir tekne motoru, uygun bir kullanımla kolay kolay arıza yapmaz. Güç kaybeden, devri düşen, durma noktasına gelen ya da duran tekne motoru ile ilgili ilk düşünülmesi gerekenleri aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Sağ kolonda belirtilen sebeplerin öncelik sırasını da görebilirsiniz. A- Yetersiz Yakıt Beslemesi 1 Yakıt sisteminde […]

 • Tekne Motoru Bujisi İpuçları

  Tarafından AÇIK 10 Nisan 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne motorunun önemli parçalarından biri de bujilerdir. Bujiler ateşleme sisteminin bir parçası olmakla birlikte bizlere motorla ilgili bazı ipuçlarını da verirler. Öncelikle iyi durumda bir buji, iyi durumda bir tekne motoru demektir. Bujiye bakarak neleri anlayabiliriz? Öncelikle buji üzerinde su damlacıkları görürseniz sızdırmaya başlamış bir kapak contası veya egzoz manifoldu ile karşı karşıya olduğunuzu düşünebilirsiniz. […]

 • tekne-kullaniminin-temel-sartlari

  Tekne Kullanımının Temel Şartları

  Tarafından AÇIK 30 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne kullanmak tabii ki tecrübe isteyen bir konudur. Ama kimse de annesinin karnında bu işi öğrenmez. Deneyim kazanabilmek için ise sık sık uygun ortamlarda denemeler yapmak gerekir. Tekne kullanımının temel şartları ile ilgili ne gibi gereklilikler var birlikte bakalım… Bir tekneyi kullanan kişi elinde bulunan kuvvetlerle tekneye, aşağıdaki öğeleri yaptırabilmelidir. Bu maddeleri değişik hava ve […]

 • İkinci El Teknede İlk Kontroller

  Tarafından AÇIK 11 saat önce - 0 Yorumlar

  İkinci El Teknede İlk Kontroller : İkinci el tekne alırken dikkat edilmesi gereken çok nokta vardır. Bu açıdan “ikinci el teknede ilk kontroller” nelerdir? bilmek gerekir.Acente tarafından satılan teknelere bakmak nispeten daha kolaydır. Yapmanız gereken görüşüp tekneye bir bakmaktır. İlk bakışta tek dikkat edeceğiniz konu tekneye iyi bakılıp bakılmadığı olmalıdır. Sadece uzaktan bakmak bile tekneye […]