Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Başlıca Güvenlik Ekipmanları

Denizde Güvenlik, Tekne Ekipmanları, Tekne ve Denizcilik 4 Nisan 2020

Seyir halindeki bir tekneden sorumluyken, dümenci veya herhangi bir mürettebat görevi yapan herhangi bir kişi alkolün veya diğer ilaçların etkisi altında olmamalıdır. Sonuçta teknede bulunan herkesin güvenlik ile ilgili sorumlulukları vardır.

Can Yelekleri

Can Yeleği: Teknede daima yeterli sayıda SOLAS Can Yeleği bulundurmak zorundasınız. Can yeleği bilinçsiz bir insanın başını suyun üstünde tutar.

Teknede kişibaşına daima en az can yeleği olmalıdır. Can Yeleğine yansıtıcı bantlar, düdük takılmalıdır ve suya girdiğinde kendinden yanan bir fener… Katı / sert olanlar ve şişme can yelekleri arasında seçim yapabilirsiniz. Ancak, lütfen şişirilebilir olanlara her yıl bakım yapılması gerektiğini unutmayın.

Kişisel Yüzdürme Yeleği

Kişisel Yüzdürme Yeleği (PFD): Giymek daha kolaydır, bu nedenle daha popülerdir ve su sporları aktivitelerinde sıklıkla kullanılır. Ancak, bu ekipmanlar can yeleğine alternatif değildir.
PFD sadece yüzdürme özelliği sağlar. Bazı durumlarda vücudunuzun tüm ağırlığını desteklemeyebileceği için bilinçli olmanızı ve yüzebilmenizi gerektirir. PFD şuursuz kişinin kafasını suyun üstünde tutmayacaktır. Dolayısı ile can yeleği kadar güvenli değildir.

Güvenlik ekipmanınızı her zaman düzenli olarak bakım ve servis yapın.
Her zaman mürettebat için bir güvenlik brifingi yapın.
Mürettebatın güvenlik ekipmanının yerini bildiğinden emin olun.
Mürettebatın güvenlik ekipmanlarının nasıl kullanılacağını bildiğinden emin olun.

Tehlike Sinyal Ekipmanı: Denizde acil bir durumda dikkat çekmek için kullanılır. Tehlike işaretleri olarak kullanılan ekipmanların üç farklı türü vardır:

Kırmızı İşaret Fişekleri: Gece boyunca en etkili ekipmandır. 300 metreye kadar çıkabilir ve rüzgar altına yönlendirerek ateşlenmeliler. Bu ürünler yakında helikopter varken kullanılmamalıdır.

Kırmızı El Fişeği: Esas olarak civarda başka gemiler-tekneler olduğunda kullanılır. Onları sallarsanız daha fazla dikkat çekerler. Aşırı ısınabilirler, dikkatli kullanılmalıdır.

Duman İşareti: Gündüzleri en etkili ekipmandır ve uçaklar tarafından kolaylıkla görülebilir. 3 dakika boyunca yanar ve dikkat çekmekten ayrı olarak, rüzgarın yönünü de gösterir.

Beyaz El Fişeği: Aslında bu fişekler acil durumda kullanılmaz. Geceleri çatışmayı önlemek için kullanılabilen güvenlik ekipmanlarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]