Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Denizde Ses İşaretleri

Denizde Güvenlik, Tekne Ekipmanları 22 Nisan 2020

Navigasyon kuralları, belirli durumlarda ses sinyallerinin kullanılmasını gerektirir. Denizde ses işaretleri, tekne ile seyirde daha az görünürlük olduğu durumlarda (sis, karanlık vb.) ses sinyalleri kullanmak amatör tekneler için de zorunluluktur.

Düdük, korna ya da çan bulundurmak hemen hemen tüm ülkelerde 12 metre üstü teknelerde zorunludur. Ancak zorunlu olmasına bakmaksızın daha küçük teknelerde de bulundurmak güvenliğe katkı sağlayacaktır elbette.

Bu sinyalleme cihazları kullanılabilir durumda olmalı, kolayca erişilebilir yerlerde saklanmalıdır ve servis ömrünü gösteren bir tarih ile işaretlenmelidir. Kullanım sürelerinin dolmadığından emin olun. (Tehlike işaret fişekleri, duman işaret fişekleri ve meteor roketleri üretim tarihinden 42 ay sonra sona erer.)

Denizde ses işaretleri gerçekten bir sıkıntı olduğu durumlar dışında tehlike sinyallerinin kullanılması uygun değildir. Tehlike sinyallerini sadece yardım sinyali görülebilecek kadar yakın olduğunda kullanmalısınız.

İşaret Fişekleri ile ilgili olarak;

-Talimatları okuyun ve anlayın
-Son kullanma tarihini not edin ve gerekirse değiştirin
-Işıklı fişekleri rüzgarlı havalarda rüzgar altında ve tekneden uzak tutun
-Onları kimseye doğrultmayın ve vücudunuzdan uzak tutun
-Zip kilitli torba gibi su geçirmez bir kapta saklayın
-Kolay erişilebilir ve kullanıma hazır yerlerde depolayın
-Sadece acil durumlarda kullanın.

Bu konuyla ilgilendiyseniz bir de “Teknede Bulunması Gereken Güvenlik Ekipmanları” isimli yazımız için Tıklayın…

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]