• Per. Şub 22nd, 2024

Çatışma kerterizi almak sizi kazalardan koruyabilecek basit ama etkili bir yöntemdir. Başına gelmemiş olanlar koskaoca denizde nasıl olur da iki tekne çarpışır diye düşünebilir. Ancak tecrübeli denizciler bilirler ki bu bir anda olabilir ve o kadar da ender olan bir durum değildir. Bu yazımızda seyirde çatışmadan kaçınmak için yapabileceklerinizi ele alyoruz.
Bir diğer tekne size doğru geliyor veya kıç omuzluktan gelip geçmek istiyorsa çatışma rotasında olup olmadığınızı söylemek biraz güçtür. Karşılıklı hız ve rotalarınızın çatışma yaratacağını kesinlikle biliyorsanız hız veya yönünüzü erken değiştirerek durumu rahatça düzeltebilirsiniz, ancak bilememek uzun bir endişeli bekleyişle ve büyük bir dramla sonuçlanabilir.

Bu belirsizliğe, özellikle geceleri, küçük tekne büyük geminin yolundan çekilir şeklindeki yazılı olmayan yasa da ilave edilir. Yol Hakkı sizde olsa bile bunu gemiye devretmek isteyebilirsiniz, sizi görmemiş olabilir veya profesyonelleri rahatsız etmek istemiyorsunuzdur. Büyük bir geminin dar alandaki manevrasının sizinkinden çok daha zor olduğunu da zaten bilirsiniz.
Ortalığı karıştırmadan gemiye rotasını ve hızını muhafaza etmesini bildirmeniz için sizin rotanızı veya süratinizi değiştirmeniz ve bunu da erken ve açıkça yapmanız gerekir. Yani başından beri çatışma rotasında olduğunuzu ifade etmeniz zorunludur.
Çatışma rotasında olup olmadığınızı kestirmek çok kolay bir iştir. Ufukla gemiyi gördüğünüzde bir pusula kerterizi alın. Bir el kerteriz pusulası bu iş için yeterlidir. Eğer başka yönlere gidiyorsanız birkaç dakika içinde kerteriz 5 derece veya daha fazla değişecektir. Ne kadar hızlı değişirse aranızdaki mesafe o kadar fazla olur.
Bununla birlikte kerteriz aynı kalıyor veya çok yavaş değişiyorsa muhtemelen çatışma rotasındasınızdır. Az sayılmayacak bir rota değişikliği yapmalı ve bu rotanızı tehlikenin geçtiğinden emin olana kadar devam ettirmelisiniz. Bu rota değişikliği 60 derece kadar olmalıdır. 10 veya 20 derecelik sapmalar sizi radardan takip eden gemi için fazla bir şey ifade etmeyebilir ve sizin niyetinizi tam olarak anlayamamasına neden olabilir. Kolayda küçük bir pusulanız farsa bu işi kolayca yapabilirsiniz. Bu arada kerterizinizin doğruluğu ve size yaklaşan geminin hızı da dikkate alınmalıdır. Aksi takdirde tehlike çok hızlı bir şekilde size yaklaşabilir.

Bir yanıt yazın

Translate »