Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Motoru Bujisi İpuçları

Tekne Motoru 10 Nisan 2020

Tekne motorunun önemli parçalarından biri de bujilerdir. Bujiler ateşleme sisteminin bir parçası olmakla birlikte bizlere motorla ilgili bazı ipuçlarını da verirler. Öncelikle iyi durumda bir buji, iyi durumda bir tekne motoru demektir.

Bujiye bakarak neleri anlayabiliriz? Öncelikle buji üzerinde su damlacıkları görürseniz sızdırmaya başlamış bir kapak contası veya egzoz manifoldu ile karşı karşıya olduğunuzu düşünebilirsiniz. Eğer alüminyum benekler söz konusuysa motor bloğunda aşınma veya ön ateşlemede problem anlamına gelebilir. Elektrot veya yalıtkan bölümde beyazlıklar görüyorsanız bu da çok fazla hava yakıt karışımı olduğu anlamına gelmektedir. Bu işaretler arttıkça motordaki sorunlar da artıyor demektir. Bu durumda derhal motor servisi ile irtibata geçip durumu aktarın. Normal çalışan bujinin rengi genellikle koyu kahverengi olacaktır. Eğer renk göremiyorsanız bu da ateşleme olmadığı ya da yakıt sisteminde sorun olduğu anlamına gelebilir.

Tekne Motoru Bujisi

Tekne Motoru Bujisi

Genellikle pek uyulmayan buji değişim zamanlarına da önem vermek gerekiyor. Üreticinin önerdiği çalışma saati sınırına yaklaştığınızda bujinizi değiştirin. Bujinin verimsiz çalışması motor verimi, yakıt verimi gibi konuları da etkileyeceğinden size daha pahalıya mal olabilir.

  

2419 gösterim, 2 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.