• Pts. Ara 11th, 2023

Eğer tekneniz bir dıştan takma motora sahipse genellikle motoru çalıştırmadan önce yakıt hortumu üzerinde bulunan pompayı (benzin puarı) kullanarak motora yakıt pompalamanız gerekmektedir. Motor kullanılmadığı zaman yakıt hortumu içerisinde bulunan yakıt yavaşça tanka geri döner. Bundan dolayı da sizi motoru çalıştırmak istediğinizde yakıt henüz motora ulaşmamış olabilir. Yapılması gereken işlem bellidir.

Benzin Pompası
Benzin Pompası

1-      Öncelikle yakıt hortumu üzerindeki el pompası bulunur. Genelde motora yakın ve ulaşılabilir bir yerde konumlandırılır. Şekil olarak bir el bombasını andırdığını söylemek yanlış olmaz.

2-      Pompayı sertleşene kadar sıkın. Genellikle 3-6 kez pompalama yeterli olacaktır. Sertleştikten sonra fazla zorlamayın.

3-      Bu prosedürü her tekne gününden önce yerine getirmeyi alışkanlık haline getirin. Gün içerisinde tekrar gerekebileceğini de unutmayın.

4-      Eğer yeni bir benzin puarını sisteme entegre edecekseniz pompanın üzerinde yakıtın akış yönünü gösteren ok ya da işaret bulunmaktadır. Doğru yöne taktığınızdan emin olun.

 

Bir yanıt yazın

Translate »