Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Rüzgar Yönü Tayini

Denizde Güvenlik, Yelken Seyri 13 Haziran 2013

Yelken dünyası rüzgâr etrafında dönmektedir. Tekneniz rüzgâr olmadan hiçbir yere gidemez. Rüzgârın yönü bir denizci için büyük bir önem kazanmaktadır. Rüzgârın yönü denizcinin kuzey rüzgârıdır. Nereye gideceğini, ne hızda gideceğini belirleyen de odur. Ancak unutmamalıdır ki rüzgâr gün içerisinde daima yön ve hızını değiştirir.

Yelkenli bir teknede en büyük yeteneklerden biri doğru rüzgâr hızı ve yönünü hissedebilmektir. Bu konudaki duyarlılık ve bilincin artması iyi bir denizci olma yolunda ilk adımlardan biridir.

Aslına bakarsanız bu işin en kolay ve iyi yolu rüzgârın yönünü hissedebilmektir. Rüzgâr size doğru estiğinde yüzünüzün her noktasında eşit olarak hissedebilirsiniz. Sesi de kulaklarınızda eşit olarak hissedebilirsiniz. Yelkenciler zaman içerisinde kendilerine bazı ipuçları bulurlar. Bir direğe bağlı bir bayrak, bir rüzgar gülü, demirlemiş teknelerin durdukları yön, martıların rüzgara karşı duruşları gibi bilgiler size fikir verebilir. Deneyim arttıkça suya bakarak rüzgâr hızı hakkında bilgi edinmek de mümkün olacaktır. Bu arada rüzgar hızının seyir güvenliği ile ilgisi unutulmamalı ve özellikle küçük tekneler 12 knot üzeri havalarda limana geri dönmelidirler.

 

  

2172 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]