• Per. Kas 30th, 2023

Yelken dünyası rüzgâr etrafında dönmektedir. Tekneniz rüzgâr olmadan hiçbir yere gidemez. Rüzgârın yönü bir denizci için büyük bir önem kazanmaktadır. Rüzgârın yönü denizcinin kuzey rüzgârıdır. Nereye gideceğini, ne hızda gideceğini belirleyen de odur. Ancak unutmamalıdır ki rüzgâr gün içerisinde daima yön ve hızını değiştirir.

Yelkenli bir teknede en büyük yeteneklerden biri doğru rüzgâr hızı ve yönünü hissedebilmektir. Bu konudaki duyarlılık ve bilincin artması iyi bir denizci olma yolunda ilk adımlardan biridir.

Aslına bakarsanız bu işin en kolay ve iyi yolu rüzgârın yönünü hissedebilmektir. Rüzgâr size doğru estiğinde yüzünüzün her noktasında eşit olarak hissedebilirsiniz. Sesi de kulaklarınızda eşit olarak hissedebilirsiniz. Yelkenciler zaman içerisinde kendilerine bazı ipuçları bulurlar. Bir direğe bağlı bir bayrak, bir rüzgar gülü, demirlemiş teknelerin durdukları yön, martıların rüzgara karşı duruşları gibi bilgiler size fikir verebilir. Deneyim arttıkça suya bakarak rüzgâr hızı hakkında bilgi edinmek de mümkün olacaktır. Bu arada rüzgar hızının seyir güvenliği ile ilgisi unutulmamalı ve özellikle küçük tekneler 12 knot üzeri havalarda limana geri dönmelidirler.

 

Bir cevap yazın

Translate »