• Per. Şub 29th, 2024

Yelkenli bir tekne sahibi iseniz siz artık rüzgarla evlisiniz demektir. Yelken dünyası rüzgara bağımlıdır. Motorun çalışmadığı her an rüzgar asıl yürütücü güçtür. Peki, rüzgar nereden esiyor, şiddeti nedir?
Denize çıkacak her denizci öncelikle aklında güvenliği tutmalıdır. Kendi beceri düzeyinizi ya da teknenizin kapasitesini aşan bir rüzgar şiddetinde asla denize çıkmayın. Eğer yelkene yeni başlıyorsanız hafif ve orta rüzgarlarda ve güvenli sularda deneyim kazanmaya çalışın. Ayrıca deneyimli bir kişiden yardım almak da çok önemlidir unutmayın tecrübe bir hazinedir ve bundan yararlanın. Yardım almaktan çekinmeyin. Deneyiminiz arttıkça sınırlarınızı ufak ufak zorlayıp kendinizi geliştirmeye devam edebilirsiniz.
Evet asıl konumuza gelecek olursak, rüzgarın yönünü anlamak yelkencilik için çok önemlidir. Rüzgar ve rüzgarın hızı yelkenci için bir kutup yıldızı gibidir. Bundan dolayı rüzgarın yönünün tespiti önemlidir. Ancak unutulmaması gereken önemli konulardan biri rüzgarın gün içinde sürekli olarak yön değiştirebileceği gerçeğidir. Hava durumlarında sözü edilen ortalama rüzgar yönü aldatıcı olmamalı, gün içindeki değişimlerin farkında olunulmalıdır.
Aslında rüzgarı hissetmek kolaydır. Yüzünüzü rüzgara dönecek olursanız rüzgarın yönünü hissedebilirsiniz. Zaman içinde bu özelliğinizi geliştirebilir ve rüzgara daha fazla hakim olabilirsiniz.
Bunun yanısıra rüzgar yönünü bulmak içi bazı ipuçlarından da bahsedebiliriz. Bir bayrak, rüzgargülü, yelkenli bir tekne size rüzgarla ilgili ipuçları verebilir. Siz de teknenizin çarmıh tellerine bağlayacağnız şeritler ile rüzgar yönünü gözleyebilirsiniz. Ayrıca demirli teknelerin yönü, dalgaların yönü, martıların rüzgara karşı duruşu bunlara örnek verilebilir. Deneyim kazandıkça sadece denize bakarak bile rüzgar hızı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Örneğin beyaz köpüklü dalga oluşturacak güçte rüzgar ortalama 12 knot civarındadır. Siz eğer yelkene yeni başladıysanız sizin sınırınız da bu olmalıdır. Eğer 12 knot üzeri bir hava görürseniz derhal limana yönlenin ve riske girmeyin.

Bir yanıt yazın

Translate »